11 Ocak 2019 01:51
-A +A
Deniz Çağlar Fırat

Deniz Çağlar Fırat

Mihalgazi nere? Söğüt nere? Eskişehir nere?

Türkiye’de belirli bir kesim 2 gündür bir haberle çalkalanıyor. Bilecik'in Söğüt ilçesi Çaltı köyü-Söğüt karayolu üzerinde çekilen görüntülerde üzerinde Mihalgazi Belediyesi yazan 26 FU…  plakalı minibüsün yolun kenarında durarak yaklaşık 20 köpeği boş araziye bıraktığı görülüyor.
 Hayrettin Bayraktar isimli çiftçinin traktörüyle Borcak köyü yol ayrıma geldiği esnada çektiği görüntüler sosyal medyayı salladı. Salladı çünkü hava sıcaklığının -10’ları geçtiği bir ortamda 20 canı, 20 sokak dostumuzu başıboş bir araziye terk etmek demek ölüme terk etmek demekti.
Bu vicdansız davranışa kayıtsız kalamayan görüntüleri çeken Hakan Bayraktar, Söğüt Belediyesine haber verdi. Söğüt Belediyesinin duyarlı ekipleri hemen olay yerine geldi ve köpeklere sahip çıktı.  Köpekleri besledi, hasta olanları tedavi altına aldı. Bu hiçbir vicdana sığmayacak davranış yoğun tepki çekince Mihalgazi Belediyesi hepimizin zekâsıyla, aklıyla dalga geçen bir açıklama yaparak son yılların alışılagelmiş “sorumluluğu almama, suçu başkası atma, sonuna kadar inkâr” anlayışını sergiledi.
Haber sitelerinden öğrendiğimize göre Olayla ilgili Mihalgazi Belediyesinden yapılan açıklamada, ilçe sınırları içinde yer alan köpeklerin (lütfen buraya dikkat) Odunpazarı Belediyesine tedaviye getirildiği sırada görevli aracın yolda kaldığı belirtildi. Görevlinin uzun uğraş vermesine rağmen karlı yoldan çıkamadığını kaydeden yetkililer, şoförün araca zincir takmak için indiği esnada köpeklerin de açık kapıdan dışarı çıktığını bildirdi. Bazı köpeklerin görevliye saldırdığını ve görevlinin oradan uzaklaşmak zorunda kaldığını aktaran yetkililer, görevli hakkında da soruşturma başlattıklarını ve durumun takipçisi olduklarını kaydetti.
Açıklama bu. Mihalgazi Belediyesi diyor ki, biz ilçedeki köpekleri topladık, Odunpazarı’na götürürken araç kaza yaptı.
Ya Mihalgazi nere? Eskişehir nere? Söğüt nere? Bu açıklama belki hayaı boyunca Mihalgazi-eskişehir arasında seyahat etmeyenleri kandırabilir bizleri değil.
Mihalgazi’den yola çıkan araç Eskişehir’e gelmek için Bilecik'in Söğüt ilçesi Çaltı köyü-Söğüt karayolunu ne zamandır kullanıyor? Mihalgazi’den Eskişehir’e gelmek için kullanacağınız sadece iki yol var, biri Sakarılıca üzerinden diğeri de Karaoğlan yolu üzeri.
Senin ne işin var taa Söğüt’te? Söğüt yolunu kullanarak Eskişehir’e ulaşmak isteyen kişinin ya parası çoktur ya zamanı…
Yapmayın bu kadar da, insan aklıyla, zekâsıyla oynayacak açıklamalarla hatanızı, kusurunuzu ört bas etmeye çalışmayın. 

Hadi diyelim ki gerçekten de o yol kullanıldı o zaman bu bile suç… Çünkü yakılan benzin kamu malı ya. Niye kışlık safari turu gibi bir gezi içindeydi o araç? Çıkıp gelsene Sakarılıca yolu üzerinden. Az biraz vicdan, az biraz sorumluluk duygusu olsun artık.
Çıkın “yanlış yaptık, özür dileriz. Bilgisizce hareket ettik, tüm Türkiye’den özür dileriz” deyin en azından doğru yolda ilerleyebileceğiniz yönünde kanaatimiz oluşsun.
20 tane Allah’ın yarattığı canı -10’ları geçen bir havada doğaya salmak zorbalıktır, zalimliktir. Hiçbir yetki, hiçbir yasa, hiçbir din, hiçbir ahlaki yapı bu yetkiye kimseye vermez.
Yaratılanı sevin bir kere de olsun yaradan da ötürü…
Bir daha ki sefere de eğer Mihalgazi’den Eskişehir’e gelecekseniz Söğüt yolunu değil Sakarılıca yolunu kullanın. O bindiğiniz araçlar vergi yakıyor. Devletinize bağılığınızı göstermiş olursunuz.
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Sayfalar
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...

Eskişehir Yenigün GazetesiHaber Yazılımı Haber Scripti