29 Haziran 2020 01:05
-A +A
İnan Çalışır

İnan Çalışır

HERŞEYE MAYDANOZ OLMAK..

İnan Çalışır

Bir delikanlı  saçlarını uzatmış, arkada topuz yapmış parkta geziyor.O sırada karşıdan gelen bir amca delikanlıyı görünce- yüzünü ona çevirerek-“ utanmadan karı gibi saç uzatmış” diyor. Delikanlının cevabı; SANA NE. 
 Bir başka delikanlı küpe takmış, onu gören hacı amca-yüzünü ona çevirerek -“kadın gibi küpe takmış” diyor. Delikanlının cevabı; SANA NE. 
Genç bir bayan başı türbanlı parkta gezerken yaşlı bir bayan onu görünce -yüzünü ona çevirerek- “geri kafalıya bak  türban takmış” diyor.Genç bayanın cevabı; SANA NE. 
Bir adam(yaşlı veya genç olabilir) çekmiş kafayı yolda sağa-sola yalpa  yaparak  yürüyor, karşıdan gelen sakallı bir adam onu görünce- yüzünü ona çevirerek-”içmiş içmiş utanmadan bir de sokağa çıkmış” diyor. Bizim Bekri’nin cevabı;  SANA NE. 
 Orta yaşlı bir adam Cuma namazı vakti semt pazarına gittiğinde onu gören yaşlı bir teyze -yüzünü ona çevirerek- “yaşını başını almış Cuma namazına bile gitmemiş” diyor, adamın cevabı; SANA NE. 
 Adamın tek oğlu var,onu evlendiriyor,davullu-zurnalı-içkili  bir düğün yapıyor,komşusu Hacı amca onu görünce -yüzünü ona çevirerek- “mevlit okutacak yerde davullu-zurnalı-içkili  düğün yapıyor,Allahsız” diyor, adamın cevabı; SANA NE. 
 Hacı amca oğlunu evlendiriyor, sesleri güzel imam ve hafızları toplamış mevlit okutuyor,komşusu Ali dayı onu görünce -yüzünü ona çevirerek-” sanki parası yok bir şekerle idare edecek, pinti adam” diyor.Hacı amcanın cevabı; SANA NE. 
 Hacı amca  genç kızı parkta bir delikanlı ile otururken görüyor,babası Özgür beye “senin kız bir delikanlı ile parkta oturuyordu, ayıp ayıp” diyor,Özgür beyin cevabı; SANA NE. 
Dul kalmış kadına talipli çıkmış,  evlenecek, bunu duyan komşu kadın ona” eşin daha yeni öldü utanmıyor musun evlenmeye “diyor, dul kadının cevabı; SANA NE. 
Eşimi kaybettiğimi bilen bir tanıdık bana amca neden evlenmiyorsun dedi, SANA NE dedim.
 İşte bu her şeye  MAYDANOZ OLMALAR (olur olmaz her şeye karışmalar)ve SANA NE ler huzursuzluğun anasıdır. Bu ana, kötülük, huzursuzluk, düşmanlık doğurur, nitekim doğuruyor. 
 Küçük Temel taze çıkmış can eriğini kese kâğıdına doldurmuş, hapır hupur yiyordu. Otobüste yanında oturan yaşlı adam "Oğlum çok yeme, dokunur" dedi.
Küçük Temel "Benim dedem var ya, 115 yıl yaşadı" dedi, yaşlı adama..
"Çok mu erik yerdi" diye sordu adam..
"Yok amca" dedi, Küçük Temel.. "Kimsenin işine karışmazdı.."

Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Sayfalar
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...

Eskişehir Yenigün GazetesiHaber Yazılımı Haber Scripti