14 Nisan 2019 01:27
-A +A
İnan Çalışır

İnan Çalışır

BU DEMOKRASİ Mİ ?

İNAN ÇALIŞIR

‘’ Tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır’’ diye bir Atasözümüz var.
 31 Mart 2019 Yerel Seçim Sonuçları itibarı ile bu sözü adeta doğrular niteliktedir.
 Millet; kendisini zillet diyerek küçümseyen, kin, öfke, nefret, ötekileştirme ve aşağılama dilini cezalandırarak tatlı, kucaklayan, sevgi, saygı ve barış dilini ödüllendirerek, siyasilerin kullandıkları dillerine yönelik, çok önemli mesaj da vermiştir. 
Aday profillerine ve propaganda lisanlarına bakıldığında bu açık olarak görülmektedir. BEKA sorunu vurgusu ile milletin yarısına yakıştırılan terörist nitelemesi ve Cumhurbaşkanının alanlara çıkması kabul görmemiş, pek tanınmayan ancak mütevazı adaylar ise çalışkanlıkları ve toplumun her kesimini kucaklamasıyla başarıyı yakalamıştır.
  Ekonomik sorunlar seçim sonuçlarına etki etmiş olsa da adayların kullandığı dil de o derece etki etmiştir. İnsanları aşağılayan ve onlara kızan dil gerekli cevabı almıştır, asil olan Millettir ve onun gönlünde yer almaktır.
   Artık yeni dönem yeni bir siyasi anlayış ile sürdürülmek zorundadır. Genel Seçim ve Yerel Seçim farklıdır, bu ayrımın farkına varılarak o yönde siyasi üslup sürdürülmeli, yerel seçimin mantığına, Halka dokunarak proje anlatma hâkim olmalıdır.
   Seçimlerde aksayan yönler mutlaka toplumsal anlaşma sağlanmak suretiyle giderilmelidir ki, demokrasinin daha da gelişmesinin yolları açılsın. Demokrasi geliştikçe görülecek ki, sevgi dili egemen olacak ve görev devir, teslimleri şölene dönüşecektir.
Şu söylemin anlamını çıkarabilen var mı, anlayan varsa da onaylayan var mı? ‘’Belediye Başkanlığını kazanabilirsin ama  Belediye Meclisi çoğunluğu biz de!’’
Şifreyi beraber çözelim mi? Diyor ki; biz sizi çalıştırmayız. Peki, Halk buna ne tepki verir, hesaplıyor mu? Veya yazık değil mi bu vatandaşa, hizmet almak için, sizin kavgalarınızla mı uğraşacak.
Seçimin kazananı sevgi dili, tatlı dil olmuş, öfke ve nefret söylemi cezalandırılmıştır. Sürdürenler kaybetmeye devam edeceklerdir.
Demokrasi; bireysel sorumluluk olmakla beraber, kurumsal tüzel kişiliklerin de demokrasiyi içselleştirmesi ve uygulaması ile toplumun her katmanına ve bireyine kolayca ulaşması sağlanır. Seçim söylemlerinin ortada kalmaması ve gerçekleştirilmesi de demokrasi açısından değerlidir. Yoksa heyecanlı nutuklar ve sloganlar icraatlar ile örtüşmezse ortada kalır ve güvenirlilik yok olduğu gibi demokrasi güç odakları elinde oyuncak olur.
Demokrasinin gelişmesi anlamında halkın tek seçici ve belirleyicisi olabilmesi için partiler sağlıklı olmayan yönlerini düzelterek önseçim yapılmasının yollarını açmalı ve uygulamalıdır.
 Seçimler açık olarak şunu ifade etmiştir ki; bu coğrafyada ‘’iki ayyaş’’ suçlamalarına ve aşağılamalara rağbet edilmemiş ve nihayetinde Millet tarafından kurulan ve düzenli orduya dönüşen kuvayı milliye ruhu hâkim olmuş, keza ‘’Mustafa Kemal’in Askerleriyiz’’ sloganlarını ile de, bulanlara da gerekli ders vermiştir.
Yine; ‘’Benim naçiz vücudum, bir gün elbet toprak olacaktır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti, ilelebet payidar kalacaktır.’’ diyerek faniliğini bilen, ancak Türkiye Cumhuriyetinin sonsuza kadar yaşayacağına inanarak ilan eden Mustafa Kemal’in fikir ve düşüncelerinin sonsuza kadar yaşayacağı da kanıtlanmış ve dünyaya da duyurulmuştur. 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Sayfalar
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...

Eskişehir Yenigün GazetesiHaber Yazılımı Haber Scripti