4 Aralık 2018 01:24
-A +A
Osman Kara

Osman Kara

Youtube’dan çok para kazanmak mümkün mü?

Osman Kara yazdı.

Yeni nesile ‘büyüğünce ne olmak istersin?’ sorunu sorsak herhalde birçoğu YouTuber olmak isteğini söyler. Son dönemin popüler mesleği haline gelen YouTuber’lık gerçekten çok para kazandırıyor mu?
Evet, Youtube’dan para kazanmak mümkün ama çok para kazanmak büyük emek ve vakit vermeniz gerekiyor. Herkes Enes Batur, Ruhi Çenet veya Barış Özcan olmak, en az onlar kadar bu işten para kazanmak ister. Ben bunu futbolcu olmaya benzetiyorum. Ünlü ve çok para kazanan futbolcuları görürüz ve onların yerinde olmak, onlar kadar para kazanmak isteriz. Ama unuttuğumuz bir şey var o da dünyada yüzbinlerce futbolcu olduğu ama sadece bir Messiveya Ronaldo (Cristianoolan)  olduğunu. Yani anlatmak istediğim Youtube’a video yükleyerek YouTuber olabilirsiniz ama bu işten ciddi paralar kazanmak istiyorsanız diğer Youtuber’lardan farklı olmanız gerekiyor. Hatta farklı olmak yetmiyor aynı zamanda videolarınızda belli bir istikrarı yakalamanız gerekiyor.
Son gelen güncellemeler ile birlikte YouTube’da para kazanma aktif etme özelliğinin açılması oldukça zorlaşmış durumda. Yani YouTube’dan para kazanmak 2018 yılı itibariyle hayli zorlaşmış durumda. Hatta Youtube küçük kanalların gözünün yaşına bile bakmıyor.
Youtube’da içerik oluşturmaya yeni başladıysanız size önerim para kazanmaya çok vakit harcamamanız. Önce özgün içeriğiniz için kitle oluşturmanız ve istikrarlı video atmanız gerekiyor. Oluşturduğunuz kitle ile devamlı etkileşimde olmalısınız. Bunları istikrarlı bir şekilde yapmaya başlarsanız geresi zamanla gelir. Ancak işe çok para kazanma hedefiyle başlarsanız muhtemelen başaramazsınız.
İçeriklerinizin belli bir seviyeye ulaşması durumda Google sizin hesabınızı onaylar ve videolarınızdan gelir elde etmeye başlarsınız. 2018 öncesinde Google AdSense etiketi alabilmek için toplamda 10 bin izlenme yeterli oluyordu. Bu izlenme rakamından sonra videolarınıza reklam ekleyebiliyor ve içeriklerinizi paraya dönüştürebiliyordunuz. Google kural değişikliğine giderek bu durumu değiştirdi.
20 Şubat 2018 itibariyle artık YouTube para kazanma şartları şu şekilde;
  • Son 12 ay içinde toplam 4 bin saat video izletmiş olmalısınız
  • En az 1000 abonenizin bulunması gerekiyor
Adsense üzerinden para kazanma
Youtube’un reklam yayınlama şartlarını sağladıktan sonra ve reklam kanalınızın reklam alması onaylandıktan sonra kanalınızı bir Adsense hesabına bağlamanız gerekiyor. Unutmadan söyleyeyim reklam yayınlamaya uygun olmaları için videolarınızın YouTube'un reklamverenlere uygun içerik kuralları'nauymaları gerekir.
  • İçerik Stüdyosu'ndan kanalınızın para kazanma özelliğini etkinleştirin.
  • Para kazanmak ve para kazandıran videolarınızın ödemesini almak için YouTube kanalınızı bir AdSense hesabına bağlayın.
  • Size para kazandırabilecek video türlerini ve farklı reklam biçimlerini öğrenin.
  • Videolarınız için "Reklamlarla para kazan"ı seçin. Daha sonra, YouTube Studio uygulamasında ve video yöneticisinde istediğiniz reklam biçimlerini ve videoları belirleyin.
  • Yükleme yaparken videolarınızın YouTube'un reklam verenlere uygun içerik kurallarına uyduğundan emin olun ve politikaları kabul etmek için onay kutusunu işaretleyin. (Bu kurallara uygun olmayan içerik yüklemek istiyorsanız video özelinde reklamları kapatmanız gerekir.)
Not: Yalnızca belirli ülkelerde videolarınızdan para kazanabilirsiniz. Telif hakkı veya topluluk kuralları ihlalleri, para kazanmaya uygunluk durumunuzu etkileyebilir.
Yani işin özü Yotube’dan para kazanmak, özgün içerik ile istikrar ve sabırdan geçiyor.Şunu da asla unutmayın Youtube’dan parasal olarak her zaman emeğinizin ve vaktinizin karşılığını da alamayabilirsiniz.Teknoloji tarihinde bu hafta
05/12/2003         Türk Telekomünikasyon AŞ'nin hızlı internet uygulaması ADSL, kullanıma açıldı.
06/12/1877         Thomas Edison ilk ses kaydını gerçekleştirdi.
07/12/1972         Apollo 17 uzay mekiği, Cape Canaveral Uzay Üssü'nden Ay görevine doğru yola çıktı.Teknoloji sözlüğü
Hacker: Bilgisayar ve haberleşme teknolojileri konusundaki bilgisini gizli verilere ulaşmak, ağlar üzerinde yasal olmayan zarar verici işler yapmak için kullanan kimse. Bilgisayar korsanı.
Keylogger: Bilgisayar klavyenizle hangi tuşlara bastığınızı kaydeden ve bunu başkalarına gönderen bir casus yazılım türü. Keylogger’lar çoğu zaman e-posta ve diğer parolaları çalmak için kullanılır.
VPN: Başka bir IP üzerinden internete bağlanmanızı sağlar. VPN kullanım amacı olarak genellikle yasaklı sitelere giriş amaçlı olarak kullanılmaktadır. Yasaklanmış ya da kısıtlanmış olan sitelere giriş için VPN kullanılarak farklı IP'lerle giriş yapılır. Virtual Private Network, (Sanal Özel Ağ)Teknoloji İnsanı
John Backus (3 Aralık 1924-17 Mart 2007)
3 Aralık 1924 yılında ABD'de Philadelphia'da doğan Backus, 1954'de bilgisayarların sürekli olarak yeniden programlanmasına karşı IBM bünyesinde (Formula Translator) Fortran'ı geliştirerek, çağdaş yazılım dünyasına giden yolu açan bir öncü oldu. Önce tıp, ardından da mühendislik eğitimi alan Backus, çok sayıda bilimsel ödülün de sahibidir. John Backus, 1991 yılında IBM’den emekli oldu. IBM şirketinin açıklamasına göre John Backus, ABD'nin Oregon eyaletindeki Ashland'de, 17 Mart 2007 cumartesi günü, 82 yaşında öldü.Neydi Ne Oldu?
İnternet Explorer
İnternet kadar eski bir Windows Internet Explorer (Türkçe: İnternet Kâşifi ya da İnternet Gezgini) ya da eski adıyla Microsoft Internet Explorer bir Web tarayıcısıdır. Internet Explorer'ın ilk sürümü 16 Ağustos 1995'te yayınlandı, aslında bu, Microsoft'un lisanslı SpyglassMosaic adlı bir ürününün, yeniden isimlendirilip piyasa sürülmesinden ibaretti.İlk sürümün piyasaya çıkmasının üzerinden çok geçmeden 2.0 sürümü pazara bomba gibi düştü. IE 2, Kasım 1995'de piyasaya sürüldüğünde SSL ve Internet Newsgroups desteği özellikleriyle dikkat çekti.
Internet Explorer'ın 3'üncü sürümü, ilk sürümden bir yıl sonra, 13 Ağustos 1996'da piyasaya sürüldü. Internet Explorer'ınmavi "e" logosunun ilk kez karşımıza çıktığı bu sürümüpek çok yeniliği de beraberinde getirdi.IE 4, piyasaya Ekim 1997'de sürüldü, Windows işletim sisteminin içerisinde önyüklü gelmesiyle IE, işletim sistemine tamamen bağlı bir hale geldi.
2000’li yılların ortalarına kadar IE, web browser (internet tarayıcısı) pazarının tek hakimiydi. Bu yıllarda geliştirilen MozillaFirefox ve Chrome, IE’ye ciddi rakip olmaya başladı. Rakipleri karşısında istenilen performansı gösteremeyen IE, 2016 yılı itibariyle en çok kullanılan internet tarayıcısı unvanını rakibi Google Chrome’ma kaptırdı.

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Sayfalar
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...

Eskişehir Yenigün GazetesiHaber Yazılımı Haber Scripti