21 Kasım 2020 00:47
-A +A
Osman Kara

Osman Kara

OYUN DENEYİMİNİZİ ARTIRACAK OYUN KOLU: PS5 DUALSENSE

Oyuncuların karşısına yeni nesil oyun vaadiyle çıkan Xbox Series X-S ve PlayStation 5’i uzun uzun bu köşe yazdım. Özellikleri, sundukları hizmetleri, fiyatlarını hepsinden bahsettim. Ancak bahsetmediğim bir şey var ki o da bu konsolların yanında gelen oyun kolları. Bu nesille kadar Xbox tarafı oyun kolu olarak PlayStation’ın hep bir adım önünde yer aldı. Bilgisayar kullanıcılarının da bir numaralı tercihi çoğunlukla Xbox’ın oyun kumandası olmuştur. Ancak bu nesil ile beraber Sony, PlayStation5’te öyle bir oyun kolu geliştirdi ki sadece konsoluyla değil oyun kolu ile de yeni nesil oyun deneyimi vaat ediyor.
 
Microsoft’un Xbox Series X ve S ile beraber sunduğu 9. Nesil oyun kolu nerdeyse bir önceki nesil ile birebir aynı. Burada Microsoft’un üzerine koyamamasını eleştirebiliriz ancak zaten önde olduğu bir konuda risk alıp bambaşka bir ürün ortaya koymamasını da anlayabiliyorum. Sony ise yeni nesil Dualsense ile devrim yaptı diyebiliriz. Bir önceki oyun kolu Dualshock’ta kullandığı geleneksel gürültülü motorları yerine oyun kolunun her yerinde hissettiğiniz geliştirilmiş dokunsal geribildirim sayesinde oyun içi eylemlerinizde fiziksel olarak duyarlı geribildirimleri hissedebiliyorsunuz. Bu dinamik titreşimler suda yüzerken, kumda, buzun üzerinde hareket ederken, farklı silahların geri tepmesine kadar çevreden gelen her şeyin hissini ellerinize taşıyabiliyor.
 
Dualsense ile sunulan bir başka yenilik ise kolun tetik tuşları olarak adlandırdığımız arkadaki L2, R2 tuşlarına gelen ayarlanabilir sertlik. Bu sayede gittikçe gerilen bir ok yayından yarış arabasının frenlerine asılmaya kadar ekran üzerindeki eylemlerinizi fiziksel olarak hissedebilirsiniz. Tüm bu özellikleri sayesinde onu kullanma fırsatı yakalayan oyunculardan da oldukça olumlu tepkiler alan Dualsense, eşsiz bir oyun deneyimi vaat ediyor. Tabi burada bu kolun potansiyelini göstermek için geliştirilen Sackboy: A Big Adventure oyununu da Sony’nin güzel bir pazarlama stratejisi olarak görebiliriz.
 
Olayı sadece oyun konsollu pazarı olarak değerlendiremeyiz. Birçok bilgisayar kullanıcısı oyunlarını bilgisayarda oynasalar dahi bu markaların geliştirdikleri oyun kollarını kullanmayı tercih ediyor. Bu zamana kadar, bu konuda Xbox’ın daha çok tercih edildiğini söylemiştim. Bunun en büyük sebepleri ise Xbox’ın oyun kolu, Dualshock’a göre daha iyi bir oyun hissiyatı vermesinin yanında bilgisayar oyunlarında neredeyse sorunsuz bir şekilde uyumlu çalışması diyebiliriz. Bu konuda Sony’nin Dualsense için atması gereken birçok adım bulunuyor. Steam’e DualSense’nin giriş desteğinin getirilmesi güzel bir başlangıç ancak yeterli değil. Bilgisayar oyunlarının da birebir uyumlu olarak oynanabilmesi, Sackboy: A Big Adventure gibi, oyunların DualSense’nin tüm nimetlerinden yararlanması gerekiyor. Son bir yorum olarak Microsoft tarafı da geri kalmaz. Önümüzdeki birkaç yıllarda DualSense benzer oyun hissiyatı veren 9. Nesil oyun kolunun Pro modellerini de görebiliriz diyorum.


HAFTANIN KARİKATÜRÜ
TARİHTE BU HAFTA
 
20 Kasım 1985 - Microsoft, Windows'un ilk sürümü Windows 1.0'ı piyasaya çıkardı.
 
HAFTANIN OLAYI
 
Rekabet Kurulu, Rekabetin Korunması Hakkında Kanun'u ihlal ettiği ve "genel arama pazarındaki hakim durumunu kötüye kullandığı" gerekçesiyle Google şirketine 196 milyon 708 bin 54 lira idari para cezası verilmesine hükmetti.Ayrıca metin reklamlarını organik sonuçları dışlamayacak nitelik, ölçek ve/veya konumda sunması için altı ay süre tanıdı. İhlali sonlandırmak ve pazardaki etkin rekabetin tesis edilmesini temin etmek için Google’dan ayrıca uyum tedbirleri hazırlaması istendi. Google’ın bu cezaya ve istenilen tedbirlere nasıl cevap vereceği ise ayrı bir merak konusu.
 
HAFTANIN İNSANI
 
16 Kasım 1922'de Güney Dakota'da dünyaya gelen Gene Amdahl, Güney Dakota Eyalet Üniversitesi'nde mühendislik okumaya başladı.1952 yılında üniversiteden ayrılmasının ardından IBM'e katıldı.Amdahl, IBM yöneticisi olarak 704, 709 ve 70300 merkezi işlem birimlerinin geliştirilmesinde yardımcı oldu ve System/360 bigiron'ın başına geçti. Daha sonra da paralel bilişim alanında çok işlemcili sistem hızlarını ve hatta çekirdek hesaplamalarında sıklıkla kullanılan "Amdahl's Law" kanununu ortaya koydu.1970 yılında IBM'den ayrılarak Amdahl Corporation'ı kurdu. Amdahl, 1979'da Amdahl Corporation'daki yüzde 58'lik hissesini Fujitsu'ya sattı ve 1980'lerde birkaç farklı firma daha kurdu. IBM'nin ana bilgisayar sistem öncüsü Gene Amdahl, 10 Kasım 2015’te hayata gözlerini yumdu.
 
HAFTANIN TEKNOLOJİ HABERLERİ
 
Huawei, Honor'u Sattı
Huawei, 7 yıl önce piyasaya sunduğu alt markası Honor'u, endüstriyel teknoloji unsurlarının sürdürülemez olduğu gerekçesiyle Shenzhen Zhixin New Information Technology Co. Ltd adlı yerel bir konsorsiyuma sattığını duyurdu.

 
Salgında 'Elektronik Bileklik' Dönemi
Sağlık Bakan Yardımcısı Dr. Şuayip Birinci, HES uygulamasına yeni özellikler ekleneceğini, ayrıca elektronik bileklik kullanımı için de çalışmaların tamamlandığını açıkladı. Buna göre karantinada olan vatandaşlara bileklik takılarak, sağlık durumları ve karantinayı ihlal edip etmedikleri takip edilecek.

 
Twitter Yeni Özelliğini Duyurdu
Twitter, Instagram, Facebook, WhatsApp ve LinkedIn'de karşımıza çıkan 24 saatte silinen hikayeler (Stories) özelliğine benzer Fleets adındaki hikayeler özelliğini resmen duyurdu.
 

Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Sayfalar
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...

Eskişehir Yenigün GazetesiHaber Yazılımı Haber Scripti