12 Ekim 2020 16:46
-A +A
Tükoder Esk. Şube Başkanı Av. Murat Kalkan

Tükoder Esk. Şube Başkanı Av. Murat Kalkan

MÜTAAHHİTTEN KONUT SATIN ALAN TÜKETİCİLERİN HUKUKİ DURUMLARI

Müteahhit kat karşılığı inşaat sözleşmesi uyarınca kendisine kalan daireleri çeşitli yollar ile kişilere satabilir. Ancak burada sözleşme öncesi ve sözleşme sırasında dikkat edilmesi gereken önemli noktalar bulunmaktadır.

Sözleşme öncesinde konut satın alan kişiler öncelikle kat karşılığı inşaat sözleşmesini incelemesi gerekir. Kat karşılığı inşaat sözleşmesi uyarınca müteahhit kendisine düşen dairelere ne zaman hak kazanacaktır bu husus irdelenmelidir. Kat karşılığı inşaat sözleşmesi uyarınca müteahhit, arsa sahibine karşı sözleşmede belirtilen edimlerini yerine getirmeden uhdesine düşecektaşınmazların tescilini isteme hakkına sahip değildir.

Diğer bir husus ise, sözleşmede inşaatın bitim tarihi olarak kararlaştırılan tarihtir. Taşınmaz satın alan kişiler, sözleşmede planlanan zamanda inşaatın bitirilip bitirilemeyeceği hususuna dikkat etmeleri gerekmektedir. Eğer sözleşmenin süresinin bitimine az bir tarih kalmış, inşaatın tamamlanması için epey bir süre olacağı öngörülüyorsaböyle bir inşaattan taşınmaz satın alınması çok riskli olup siz değerli okurlarımıza böyle bir taşınmaz satın almamanızı öneririm.

Sözleşme imzalandığı esnada sözleşmenin yazılı olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Müteahhit inşaat aşamasında olan ve uhdesine düşecek daireyi alacağın temliki vasıtasıyla yazılı olmak koşuluyla satabilir. Burada dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta ise, satın alınan daire kat karşılığı inşaat sözleşmesi uyarınca müteahhitin uhdesine düşecek daire mi yoksa arsa sahibinin uhdesine düşecek bir daire mi ? Eğer müteahhit arsa sahibinin uhdesine düşecek daireyi satarsa bu satış geçersizdir.

Peki müteahhit aynı daireyi birden fazla kişiye satarsa ne olur? Bu durumu örnekle açıklamak gerekirse çeşitli durumlar vardır.

 

a)BİRİNCİ İHTİMAL :

Müteahhit, kendisine kalan daireyi, adi yazılı sözleşme ile Ahmet’e sattı.

Daha sonra, aynı daireyi, yine adi yazılı bir sözleşme ile Mehmet’e sattı.

Burada eski tarihli adi yazılı sözleşmeye değer verilir ki, Ahmet’e yapılan satış geçerlidir.

 

b)İKİNCİ İHTİMAL :

Müteahhit, kendisine kalan daireyi, adi yazılı sözleşme ile, Hasan’a sattı.

Daha sonra, aynı daireyi, gayrimenkul satış vaadi ile noterden Hüseyin’e sattı.

Burada da eski tarihli olan sözleşmeye değer verilir ki, Hasan’a yapılan satış geçerlidir.

 

c)ÜÇÜNCÜ İHTİMAL :

Müteahhit, kendisine kalan bir daireyi birinci alıcıya adi yazılı sözleşme ile, ikinci alıcıya TAPU’da RESMİ SENETLE satarsa; MÜTEAHHİTTEN, “TAPUDAN” DAİRE ALAN ALICI, TAPUDAN ÖNCEKİ TÜM ADİ YAZILI SATIŞ SÖZLEŞMELERİN, “ÖNÜNE” GEÇMEKTEDİR.

 

DEĞERLİ OKURLARIMIZ, MÜTEAHHİTTEN DAİRE ALIRKEN, ADİ YAZILI SÖZLEŞME VEYA GAYRİMENKUL SATIŞ VAADİ İLE DEĞİL, “TAPUDAN” RESMİ SENETLE ALMANIZI ÖNERİYORUZ.

Daire satın alan kişilerin dikkat etmesi gereken diğer bir husus ise, dairenin içinde kullanan malzemelerin niteliği ve vasfının nasıl olacağının belirlenmesidir. Eğer belirleme yapılmazsa orta vasıflı malzeme kullanılacağı kabul edilmektedir. Ayrıca dairenin teslim tarihi, teslim tarihinde gecikme yaşanması halinde ceza-i şart ve gecikmenin gerçekleştiği her ay için ödenecek kira bedeli, dairenin ayıpları açısından uzun bir garanti süresi alıcı ile müteahhit arasında akdedilen sözleşmede mutlaka düzenlenmelidir.

Bu haftaki yazımızda müteahhitten daire satın alırken,sözleşme öncesi ve sözleşme sırasında dikkat edilmesi gereken önemli noktaları genel hatlarıyla kaleme aldık. Diğer yazı dizimizde ise, dairenin tamamlanmaması halinde tüketicilerin hangi haklara sahip olduğunu anlatmaya çalışacağız.

Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Son Eklenen Haberler
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Sayfalar
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...

Eskişehir Yenigün GazetesiHaber Yazılımı Haber Scripti