28 Kasım 2019 01:53
-A +A
Osman Kara

Osman Kara

MASAÜSTÜ VS DİZÜSTÜ

Osman Kara

Teknoloji dünyası her geçen gün olağanüstü büyümeye devam ediyor. Bilgisayardantelefona, tabletten laptoplara, akıllı bilekliklerden akıllı saatlere, neredeyse her gün x markası y modelini tanıtıyor. Pazar o kadar büyük ve çok seçenekli ki bir ürün satın almak istediğimizde karşımıza aynı fiyat aralığında birden fazla seçenek karşımıza çıkıyor. Bu da seçim yapmamızı zorlaştırıyor.
Bu seçimlerden arasında yaşamadığımız en büyük ikilemelerinden birisi de dizüstü mü, masaüstü mü almalıyım oluyor. Daha rahat ve mobil kullanım için dizüstü mü? Performansa dayalı güçlü masaüstü bilgisayarlar mı? Seçim yapmak gerçekten zor. Bu konuda size yardımcı olabilecek bir araştırma raporu yayınlandı.
 
MOBİL BİGİSAYARLARIN CİROSU 18 MİLYAR EURO
Geçtiğimiz günlerde GfK araştırma şirketi bu teknoloji pazarıyla ilgili bir rapor yayınladı. Bu rapora göre küresel bilgisayar pazarı yılın ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1,5 düşüş gösterse demobil bilgisayarların cirosu yüzde 1 artarak yaklaşık 18 milyar Euro’ya ulaşmış.  Miktar bazında ise mobil bilgisayarlara olan talep yüzde 5 azalırken, 27,5 milyon mobil bilgisayar satışıgerçekleşmiş. Buradan çıkan sonuç, insanlar mobil bilgisayarlara geçen yıla oranla daha az ilgi göstermemize karşın daha çok para verir hale gelmişiz. Bunun en büyük sebebi de artan döviz kuru.
 
MASAÜSTÜ BİLGİSİYARLARA İLGİ AZALIYOR
Aynı araştırmaya göre, masaüstü bilgisayarların satışları değer olarak yüzde 11 düşerken ciro 5,3 milyar Euro’ya gerilemiş. Bu kapsamda "all in one" bilgisayarlardaki düşüş yüzde 7.
 
OYUN DONANIMLARI PAZARI BÜYÜYOR
Oyun donanımı pazarında ciro, yılın ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 16 artarak 5,4 milyar Euro’ya ulaşmış. Oyun monitörleri, yüzde 42 artış ve 1 milyar avroya ulaşan ciroyla en hızlı büyüyen kategori.
Masaüstü bilgisayar pazarı yüzde 38,9 küçülürken, monitör satışlarının yüzde 52,7'sini "gaming monitörler/oyun monitörleri"oluşturmuş. Gaming monitörlerin cirosu söz konusu dönemde yüzde 42,7 artarak 10,6 milyon Euro (yaklaşık 66,4 milyon lira).
 
TABLETLERDE TERCİH 9 İNÇTEN BÜYÜK OLANLAR
Tablet bilgisayarlarda da satışlar yüzde 31,1 azalırken, satın alma tercihleri büyük "inç"lilere yönelmiş. 9 ve 10 inçlik tablet satışları 10,2 puan artarak, toplam satışların yüzde 69,3'ünüoluşturmuş.Aynı dönemde 9 inçten büyük tabletlere yönelik ilgi sürerken, bu ürünlerdeki satışlar yüzde 12 artmış.
Ayrıca, 8 GB kapasiteli tabletlerin ciro payı 12,3 puan gerileyerek yüzde 29,8 olurken, satın alma tercihleri 16 ve 32 GB kapasiteli tabletlere kaymış. Cironun yüzde 34,7'si 16 GB, yüzde 35,5'i 32 GB kapasiteli tablet satışlarından elde etmiş.
 
DİZÜSTÜLERDE TERCİH ESKİ NESİL İŞLEMCİLER
Tüketiciler Türkiye genelinde Ocak-Haziran döneminde dizüstü bilgisayar için 137,3 milyon Euro (yaklaşık 858,6 milyon Türk Lirası), tablet bilgisayar için 48 milyon Euro (yaklaşık 301,2 milyon Türk Lirası), masaüstü bilgisayar için 21 milyon Euro (yaklaşık 131,1 milyon lira) ödemede bulunurken, 20 milyon Euro (yaklaşık 125,8 milyon Türk Lirası) değerinde monitör satın almış.
Söz konusu döneme ciro olarak baktığımızda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 38,1 küçülen dizüstü bilgisayarlarda eğilimeski nesil, daha uygun fiyatlı işlemcilere kaymış.
 
SORUN DÖVİZ KURU
Pazarın en büyük sorunu ise hiç kuşku yok ki geçen yıla oranla artan döviz kuru. Geçen yılın aynı dönemlerinde Dolar 3,7 ile 4,5 arasında Euro ise 4,5 ile 5,2 arasında seyrederken bu yıl Dolar 5,5 ile 6,0 Euro ise 6,2 ile 6,6 arasında değer almış.Bu döviz kurlarındaki 1-1,5 puanlık artış doğrudan teknoloji pazarına yansıdı. Bu da bizim daha ucuz bilgisayarlara yönelmemize neden oldu.
Hatta bu noktada bazı laptop üreticileri yurt dışında aynı modelle sattığı bilgisayarı Türkiye’de daha düşük seviyedeki işlemci ve ramlarla satışa çıkardı.
 
SON SÖZ: UFAK BİR ÖNERİ
Araştırmadan çıkan sonuca göre, masaüstü bilgisayarlara ilgimizher geçen gün azalıyor ve onun yerine daha çok laptop ve tabletlere kayıyoruz. Fakat bu da çabuk tüketimi tetikliyor. Çünkü laptop ve tabletler, masaüstüne oranla bozulma oranları daha yüksek ve çöpe gitmeleri daha kısa sürüyor.Özellikle mobil kullanımı ikinci planda olanlar, hem daha uygun olan hem de daha güçlü olan masaüstü bilgisayarlarını tercih etmemeliler. Laptop ve tabletlerin birinci ve en büyük avantajı mobil olmaları. Eğer siz seyahatte ya da dışarıda kullanmayacaksanız birinci tercihiniz her zaman masaüstünden yana olmalı. 
HAFTANIN ÜRÜNÜ

SAMSUNG M3 PORTABLE 1TB 2.5' TAŞINABİLİR DİSK (4,8/5) Fiyatı: 431-508 TL
Samsung M3 Portable 1tb 2.5' taşınabilir disk, harici hardisk arayanlar için kaliteli eşsiz bir ürün. Dayanıklı yapısı sayesinde üç yıl gibi uzun bir kullanım ömrü vaat ediyor. Piyasada 320 GB , 500 GB ve 2 TB gibi farklı seçenekleri olsa da  tüketicilerin en çok tercihi 1 TB’lik seçeneği oluyor. USB 3.0 kablosuyla beraber gelen Samsung M3 Portable taşınabilir disk,  saniyede 4.8 Gbps’lik veri akışı sunuyor.
Piyasadaki diğer rakiplerine göre en büyük avantajı uzun kullanım ömrü. İçerisinde bulunan plastik muhafazası sayesinde düşmelere karşı içerisindeki diske gelecek zararları minimuma indiriyor. Bu sayede manyetik yapısı bozulmadan darbelere karşı önlem alınmış oluyor.
İçerisindeki USB bağlantısı dahili olduğu için içerisindeki harddiski sökülüp bilgisayara SATA üzerinden bağlantı sağlayamazsınız.
 
Ürünün Teknik Özellikleri
  • Kapasite: 1TB
  • Arabirim: SuperSpeed USB 3.0 (Max): 4.8Gb/s
  • İşletim Sistemi: Windows 7/Vista/XP, Mac OS X 10.4.8 veya daha üstü
  • Arayüz - En Yüksek : USB 3.0 (Max. 5Gbps) + USB 2.0 (Max. 480Mbps)
  • Yükseklik: 19.6mm (1TB)
  • Genişlik: 82 mm
  • Derinlik: 112 mm
  • Ağırlık: 0.151 Kg(Max)
  • Sıcaklık (Çalıştığında) : 5° ila 40° C (41° /104° F)
  • Sıcaklık (Çalışmadığında) : -20° ila 65° C (-4° / 149° F)
Fiyat:4,7/5
Kalite:4,9/5
Performans:4,7/5
 

HAFTANIN ÖNE ÇIKAN HABERLERİ

YERLİ OTOMOBİL GÖRÜCÜYE ÇIKIYOR
Bakanlığın bütçe sunumunda yerli otomobil ile ilgili de konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, otomobilin ön gösteriminin aralık ayında gerçekleştirileceğini söyledi. Varank tarafından verilen bilgiye göre, Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) yerli otomobilin ön gösterimini önümüzdeki ay yapacak.
 
ELON MUSK’TAN CYBERTRUCK’NIN KIRILAN ‘KIRILMAZ CAMI’NA AÇIKLAMA
Tesla CEO'su Elon Musk, kırılmaz denilen camları tanıtım sırasında kırılan Cybertruck'la ilgili açıklama yaptı. Musk, testten önce kapılara balyozla vurularak yapılan dayanıklılık testinin camları çatlatmış olabileceğini savundu.
 
İPHONE 11’İ 5.999 TL’YE SATAN MİGROS’TA İZDİHAM
Yılın en büyük “indirim” dönemlerinde artan izdiham haberlerine bir yenisi daha eklendi. 26 - 29 Kasım tarihlerinde Apple’dan 1.300 TL daha uygun fiyata iPhone 11 satacağını açıklayan Migros, İstanbul’daki şube açılışında izdiham çıktı.
 

Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Sayfalar
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...

Eskişehir Yenigün GazetesiHaber Yazılımı Haber Scripti