29 Ocak 2019 13:22
-A +A
Osman Kara

Osman Kara

FUTBOL VE TEKNOLOJİ - 2

Osman Kara yazdı.

Daha önce futbol ve teknoloji başlıklı ilk köşe yazımda Dünya Kupasında kullanılmaya başlanan VAR ve Gol Çizgisi Teknolojisinden ve ayrıca Adidas’ın geliştirdiği akıllı top Telstar 18’den bahsetmiştim. Şimdi ise biraz daha farklı, teknolojinin futbolda kullanımıyla alakalı daha ileri düzey bir teknolojiden bahsedeceğim.
Sizleri İngiltere ekiplerinden Wingate & Finchley FC ile tanıştıralım. Bu ilçe takımının köşe yazısına konu olmalarının sebebi saha içinde gösterdikleri performansları değil, sahanın dışında uygulamaya geçtikleri ilginç ve yenilikçi bir adım atmış olmaları.
Futbolun beşiği olarak kabul edilen İngiltere’de, dünya üzerinde ilk kez bir yapay zeka ürünü yardımcı antrenör olarak Wingate & Finchley takımında göreve başladı. İngiltere’de yerel bir lig olan Isthmian League’de (İngiltere’nin yedinci seviye ligi) mücadele eden Wingate & Finchley kulübü, yapay zekâya sahip olan Al’ı (Artificial Intelligence/Yapay Zekâ) göreve getirdiğini açıkladı.
Takımın sahaya çıkacağı ilk 11’den tutunda sahadaki taktiksel dizilişi ve rakibe karşı uygulanacak taktiklere kadar her şeyi ‘Al’ belirleyecek. Bu genç yardımcı antrenörümüz ‘AI’, 9 Şubat’ta oynanacak Whitehawk FC karşılaşmasında denenecek.
İngiltere’de büyük ses getiren ürün, ‘Big Bang Fair’ isimli teknolojisi firmasının genç matematikçileri, bilim insanları ve teknoloji uzmanları tarafından geliştirildi. AI, maç öncesi ve maç sırasında da takımın stratejilerini belirleyecek ve insan teknik direktörler gibi deneyimleri sayesinde kendisini geliştirebilecek.
Wingate & Finchley kulübünün teknik direktörü Dave Norman, yapay zekânın futbolun temellerine sadık kalarak doğru çözümler üretebileceğine inandığını belirterek, “Futbolun temelleri, sanal bir insan ya da yapay zekâdan gelse de aynıdır. Bu yüzden bu teknolojinin büyük bir destekçisi olarak onu ekibimize kattığımız için çok mutluyuz. Bize galibiyetler getireceğini umuyorum” şeklinde konuştu. Burada Norman’ın kastettiği ve benimde daha önce köşe yazımda bahsettiğim gibi  yapay zekânın başarılı olması için futbolun ruhunu öldürmeden, oyunu daha iyi hale getirmesi gerekiyor. 
1991 yılında kurulan ve maçlarını 1500 kişi kapasiteli The Maurice Rebak Stadyumu'nda oynayan Mavi-Beyazlar, ligde şuan 20. sırada yer alıyor. Wingate & Finchley FC, AI’nın da yardımıyla buradan üst lige yükselip bir başarı öyküsü yazabilir. Umarım bu başarı öyküsü diğer takımlara da örnek olur.
Zaman zaman köşe yazılarımda yapay zekânın kullanılabileceği alanlardan bahsediyordum. Futbol da bu alanlardan bir tanesi. Şunu çok rahatlıkla söyleyebilirim ki yakın gelecekte yapay zekâların yönettiği maçlar izleyebiliriz. Bu söylediklerim size şaka gibi gelebilir hatta bunların gerçekleşmesi için uzun bir süre bekleyeceğimizi düşünenler olabilir. Zaten halihazırda yapay zekânın evimizin içerisine girmesine ramak kalmış hatta bazılarımızın evine girmişken futbol gibi büyük paraların döndüğü bir spor branşında yapay zekâya sahip hakemler ve teknik direktörleri izleyebiliriz. Futbol ve teknoloji başlıklı ilkyazımdaki son cümleyi sizlere tekrar hatırlatmak istiyorum: “Kim bilir belki yakın gelecekte, o Nike’ın meşhur 2014 Dünya Kupası için hazırladığı reklam filmi gibi robotlarla insanların futbol maçlarını izleriz. ”
 
HAFTANIN ÜRÜNÜ

Bt-350 Araç Bluetooth Kiti
Dahili olarak Bluetooth bağlantı desteği sunmayan araçlarda kullanılmak üzere geliştirilen harici Bluetooth kiti sayesinde araç teybinden cep telefonunuz ile müzik dinleyebilirsiniz. Bluetooth modülü üzerindeki mikrofon sayesinde araç içerisinde telefonunuza dokunmadan sesli telefon görüşmeleri yapabilirsiniz.
Modülün üzerindeki butona basıp cihazı açın ardından telefonunuz ile eşleştirin ve modülü AUX bağlantı aparatı ile araç teybine bağlayın.
Mikrofonlu Araç Bluetooth Kiti AUX bağlantı çıkışına sahip tüm araç teypleri ve Bluetooth 3.0 bağlantı desteğine sahip tüm telefonlar ile uyumludur.
Ürün Özellikleri
  • Bluetooth 3.0
  • Uyku modu sayesinde enerji tasarrufu
  • 4 saat batarya ömrü iz.
Fiyatı: 14.90-29.90 TL

HAFTANIN ÖNE ÇIKAN HABERLERİ
  • Dünyanın en popüler oyunları arasında yer alan PUBG’nin düşük sistem gereksinimleriyle çalışan versiyonu PUBG Lite’ın beta sürümü yayınlandı.
  • BİM, 1 Şubat günü mağazalarında sınırlı sayıda 1999 TL’ye PlayStation 4 ile birlikte Red Dead Redemption 2’yi satışa sunacak.
  • Japonya, yapay meteor yağmuru için uzaya üzerinde yedi adet mikro uydu bulunan roket fırlattı. Tokyo merkezli ALE adlı şirket, 2020 yılına kadar yapay meteor yağmuru oluşturmak istiyor.
  • YouTube, ciddi tehlike veya ölüm riski taşıyan, çocukların ciddi duygusal sıkıntı yaşamlarına neden olan şakaların bulunduğu videoların silineceğini duyurdu.
NEYDİ NE OLDU?

Super Mario Bros (Mario Kardeşler)
Nintendo tarafından yaratılan video oyun seri. Serinin ilk oyunu olan Super Mario Bros., 1985'te Nintendo Entertainment System (NES) konsolu için çıkmış ve o zamandan beri neredeyse tüm Super Mario oyunlarında benzer bir oyun konsepti ve oyun öğeleri kullanmıştır. Bu öğeler arasında Mario'nun ateş topu atmasını ve boyut değiştirmesini sağlayan "power-up"lar sayabiliriz.
Aslında Super Mario bizim bildiğimiz büyük ağabey kırmızı pantolonlu Mario ilk olarak 1892 yılında Donkey Kong oyununda sahneye çıkar. Daha sonra Mario, ‘olm ortam süper’ diyerek kandırdığı kardeşi Luigi’yi de yanına alarak Super Mario Bros efsanesinin doğmasını sağlamıştır.
Oyunlar genellikle kurgusal Mushroom Kingdom'da (Mantar Krallığı) geçer ve oyuncu Mario karakterini canlandırır. Oyunlarda sıklıkla Mario'nun kardeşi Luigi ve Mario karakter ailesinin diğer üyeleri de görünür. Çoğu platform oyununda olduğu gibi oyuncu, çeşitli temalara ayrılan bölümlerde platformlar arasında koşar, atlar ve düşmanların üzerine zıplar. Oyunların senaryoları basittir ve genellikle Prenses Peach'i oyunun büyük düşmanı Bowser'dan kurtarmak üzerine kuruludur.
Eylül 2015 itibarıyla dünya çapında Super Mario serisine ait 310 milyon oyun satılmıştır. Super Mario, "dünyanın en çok satılan video oyunu serisi" unvanını elinde bulundurmaktadır.

TEKNOLOJİ TARİHİNDE BU HAFTA
  • 30 Ocak 1982 - İlk bilgisayar virüs kodu, Richard Skrenta tarafından yazıldı. Virüs kendisini "Elk Cloner" adlı bir Apple Boot programı olarak gizliyordu.
  • 1 Şubat 1895 - Lumiere Kardeşler, sinema makinasını icat ettiler.
  • 4 Şubat 2004 - Harvard Üniversitesi öğrencisi Mark Zuckerberg tarafından Facebook kuruldu.
 
TEKNOLOJİ İNSANI

Douglas Carl Engelbart
30 Ocak 1925 yılında dünyaya gelen Norveç asıllı Amerikalı mücit Douglas Engelbart’ı dünyadaki herkes bilgisayar faresinin mucidi olarak bilir. Engelbart,  takımı ile beraber Hypertext, bağlantılı bilgisayarlar ve bilgisayar arabirimlerinin ilk örneklerini geliştirmiştir.
Douglas Engelbart, Bill English ile beraber 9 Aralık 1968 yılında bilgisayar faresini (mouse) dünyaya tanıtmıştır. Engelbart’ın bilgisayar teknolojisine katkıları sadece Mouse ile sınırlı kalmayıp daha birçok konuda araştırmalar yaparak bilgisayarın günümüzdeki haline gelmesinde yardımcı olmuştur. Bilgisayar faresinin mucidi Engelbart, 2 Temmuz 2013 yılında 88 yaşında hayatını kaybetmiştir.

TEKNOLOJİ SÖZLÜĞÜ
Hypertext: Bilgisayar ekranı ya da diğer elektronik cihazlarda gösterilen ve sadece yazıdan ibaret olmayan gelişmiş özelliklere sahip belgelerdir. Örnek: HyperText Markup Language (HTML)
Boot: Sistemin istenilen seviyeden işleme başlamasını sağlayan makine prosedürü.
Bluetooth: Kısa mesafelerde verilerin kablosuz olarak aktarımını sağlayan ve ilk defa 1994 yılında tanıtılan kablosuz iletişim teknolojisidir.
Power-up: Bilgisayar/arcade oyunlarında alındığı takdirde oyuncunun karakterine çeşitli özellikler kazandıran objelerdir.

Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Sayfalar
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...

Eskişehir Yenigün GazetesiHaber Yazılımı Haber Scripti