19 Temmuz 2019 01:25
-A +A
Deniz Çağlar Fırat

Deniz Çağlar Fırat

ESKİŞEHİR KONUT SATIŞLARINDA BEKLENEN ÇÖKÜŞ

DENİZ ÇAĞLAR FIRAT

Konut satışlarına yönelik çarpıcı istatistikler önceki gün açıklandı. Ülke genelinde konut satışları ülke genelinde 2019 Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %48,6 oranında  azalarak 61.355 oldu. Doğal olarak da bu durum ülke ekonomisi açısından çok tehlikeli bir veri olarak değerlendirildi. Çünkü belki de konut satışlarında tarihin en sert düşüşü haziran ayında yaşanmış oldu.
 
Elbette ki bunun birden fazla nedeni var. Konut satışlarındaki ülke genelinde çok kötü olarak görülen bu tablo Eskişehir öznelinde ise çok daha vahim bir durumda. Haziran ayında Eskişehir konut satışları kelimenin tam anlamıyla çöktü ve piyasa belki de tarihin en kötü performansını gösterdi.
 
Önce bu bilgilerini vereyim. TÜİK verilerine göre Eskişehir’de haziran ayında konut satış karnesi şöyle;
 
  1. Konut satışları Türkiye genelinde %49 oranında düşerken Eskişehir’de %57 ile düşerek rekora imza attı. Haziran ayında Eskişehir’de sadece 886 konut el değiştirdi.
 
  1. Haziran 2019’da Eskişehir’de el değiştiren konutlarda ilk el satışın payı %21,8 düşerek %36,1’e geriledi. Eskişehir’de satılan 886 konutun sadece 320’si ilk el satış olarak gerçekleşti.
 
  1. Haziran 2019’da Eskişehir’de satılan toplam konutta ikinci el satışların payı ise %17,9 artarak %64’e ulaştı. Haziranda satılan 886 konutun 566’sı ikinci el satıştı.
 
  1. Eskişehir’de haziran ayında gerçekleşen konut satışlarında ipotekli satışlar ise tarihi bir düşüşe imza attı. İpotekli satışların payı %72 düştü. Satılan 886 konutun sadece 111’i ipotekli satış olurken payı %12,5 oldu. Bu oran Eskişehir’deki ipotekli satışın tarihi düşüşü olarak nitelendirilebilir. 2018 Haziran’ında ipotekli satışların toplam satıştaki payı %44,7’ydi. 44,7’den 12,5’e düşüş ciddi şekilde ele alınması gereken bir konudur.
 
  1. İpotekli satışlardaki bu tarihi düşüşe karşılık diğer satışların payı ise %58,2 artış göstererek toplam satıştaki payını %87,5’e yükseltti. Bu da konut satın alanların banka kredisi yerine senetli ya da başka tür yollarla alım gerçekleştirdiğini ve bankalardan uzaklaştığını gösterdi.
 
 
Kısacası;
Eskişehir’de konut satışları düşerken ilk el ve ipotekli satışların payı tarihi düşüş sergiledi. İpotekli satışlar %72 düştü. İkinci el satışları %18 arttı. Eskişehir’deki konut satış karnesinin içinde bulunduğu durum sadece emlak piyasası açısından değil, dolaylı tüm sektörleri yakından ilgilendiriyor.
 
Habertürk Gazetesi köşe yazarı Abdurrahman Yıldırım’a göre konut satışındaki düşüşün nedenlerini konuşmak gerekiyor.
 
Yüksek faiz, siyasi belirsizlik, jepolitik riskler ve ekonomideki resesyon bu durumu doğurdu. İnşaat maliyetlerinin yüksek oluşu doğal olarak konut fiyatlarının düşmemesine neden oluyor. Banka faizleri de yüksek olunca ve enflasyonist baskıdan dolayı da parasını harcayamayınca alıcı konut alamıyor. 


 

 
 
 
 
 
 

Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Sayfalar
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...

Eskişehir Yenigün GazetesiHaber Yazılımı Haber Scripti