21 Haziran 2020 00:10
-A +A
Yusuf Leventeli

Yusuf Leventeli

‘GERİLİM’ SEVERLERE

Vaka sayılarının tekrar arttığı şu günlerde, evden çıktığımız zaman ‘belirlenen güvenlik önlemleri’ni uygulamamız gerekiyor. Gerekmedikçe ise evden dışarı çıkmak, hem kendimizi hem de ailemizi ve sevdiklerimi tehlikeye atmaktan başka bir işe yaramaz. Sağlığımız için evde durduğumuz şu günlerde ise, sizlere ABD dışı ülkelerin gerilim filmlerinden oluşan yakın tarihli bir gerilim filmi listesi tavsiye edeceğim.. Eleştirmenlerce biraz “hafif” bir tür olarak değerlendirilen gerilim, sıklıkla diğer türlerle ilişkiye geçerek birbirinden farklı melez yapılanmalara gider ama ana yapısı çok da fazla değişkenlik göstermez. Sonuçta ana amaç, seyircide yoğun heyecan, şüphe, yüksek seviyede beklenti, belirsizlik, endişe ve sinirleri bozacak denli gerginlik gibi belli başı adrenalin salgılatan duyguları uyandırmak ve bu duyguları finale kadar canlı tutmaktır. Birbirinden kaliteli yapımların bulunduğu serimizde, birbirinden farklı duygular hissedeceksiniz.

Disorder (2015)
Fransız Özel Kuvvetleri askeri Vincent, Afganistan’dan yeni dönmüştür ve travma sonrası stres bozukluğundan (PTSD) muzdariptir. Sivilde para kazanmak için diğer eski asker arkadaşları gibi çeşitli güvenlik işleri almaktadır. Alice Winocour imzalı, Fransa / Belçika ortak yapımı Disorder, Vincent’ın silah kaçakçılığı yapan Lübnanlı bir işadamının eşi ve oğlunu koruma görevi almasından sonra yaşanan birkaç günü anlatıyor.

The Scythian Lamb (2017)
Hapishanelerdeki yoğunluğun mali yükünden şikâyetçi bir hükümet ile büyük şehre göç nedeniyle nüfusu günbegün eriyen bir sahil kasabası. Nerden geldiği belli olmayan dâhiyane proje kapsamında hüküm süreleri devam eden altı mahkûmun, kimseye haber vermeden birer eve ve işe yerleştirilerek kasaba halkının arasına karıştırılması istenir ve işin başına da genç bir belediye çalışanı olan Tsukisue konur. Mahkûmların geldiği günün ertesi sabahı limanda bir ceset bulunur. Tarihi boyunca çok ciddi bir suçun işlenmediği kasabada meydana gelen zamanı manidar olay, Tsukisue’yi şüpheye düşürür. Japonya yapımı The Scythian Lamb, menfi ya da müspet önyargıları kurcalayan bir film.

Dode Hoek / Blind Spot (2017)
Nabil Ben Yadir’in yönettiği Belçika yapımı Dode Hoek, Antwerp emniyet teşkilatı uyuşturucu bürosu komiseri Jan Verbeeck’in yaşadığı gerilim dolu üç günü anlatıyor. Irkçılığa varan sonuç odaklı faşizan yönetim tarzıyla kimi kesimlerden övgüler alan, kimilerinin de tepkisini çeken Verbeeck, seçimlerden hemen önce komiserlikten istifa edip aşırı milliyetçi partinin adayı olarak politikaya atılmaya karar verir. İstifanın yürürlüğe gireceği akşam, uzun zamandır peşinde olduğu Özgür isimli suçlunun, büyük bir uyuşturucu laboratuvarında olacağı yönünde ihbar gelir. Hırsının kurbanı olan Verbeeck, teşkilattan ayrılmadan önce son bir operasyon düzenlemeye karar verir ve kalan hayatını kökünden değiştirecek üç günlük süreç başlar.

The Pool (2018)
Genç bir adam kendine gelmeye çalışıyor, belli ki başına bir şey gelmiş de bayılmış. O da ne, bu adam suyu boşaltılmış altı metre derinliğindeki bir havuzun zemininde yatıyor. Ayağı kırılmış sanırım, kırık bir demir parçasıyla turnike yapılmış. Asıl bomba şimdi geliyor; karşısında da üzerine doğru gelen bir timsah var. Evet, yanlış okumadınız, hem de ağzının açıklığından niyeti belli bir timsah. Böyle  bir sahneyle başlayan Tayland yapımı The Pool, başından sonuna kadar bir dolu saçmalığın art arda dizildiği, “hadi canım, bu kadar da olmaz” dedirtecek abuklukların gırla gittiği bir gerilim. Ancak nereden bakarsanız bakın, tıkır tıkır işleyen senaryosu ve dinmek bilmeyen temposu ile takdiri hak ediyor.

A Good Woman Is Hard to Find (2019)
İngiltere’den artık ezbere bildiğimiz bir intikam öyküsünü başköşeye yerleştiren tipik bir gerilim filmi. Kocası yakın zamanda faili meçhul bir cinayete kurban giden ve iki küçük çocuğuyla beraber yaşayan Sarah, geçim sıkıntısı çekmektedir. Bir dizi tesadüf sonucu kendini garip bir çıkmazın içinde bulan genç kadın, çocuklarını korumak ve her şeyden önce hayatta kalabilmek için olmadık yollara başvurmak zorunda kalır. Abner Pastoll’un yönettiği film, iyi çekilmiş ve iyi oynanmış bir gerilim.

Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Sayfalar
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...

Eskişehir Yenigün GazetesiHaber Yazılımı Haber Scripti