4 Haziran 2020 00:29
-A +A
Deniz Çağlar Fırat

Deniz Çağlar Fırat

DEVRİM’İN KADERİ ESKİŞEHİR’İN KADERİ OLMAMALI

Eskişehir sanayisi ve ekonomisinin ilerlemesi, gelişmesi ve büyümesi için en temel stratejik sektörler arasında raylı sistemler yani demiryolu sektörü gösterilir. Bunun gösterilmesinin de elbette ki geçerli onlarca sebebi vardır. Bu bakış açısından hareketle Eskişehir Sanayi Odası (ESO), ESO TV üzerinden önemli bir tanıtım gerçekleştirdi. ESO Yönetim Kurulu Üyesi Gürhan Albayrak ve ESRAY Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Yanar, ESO Başkanı Celalettin Kesikbaş ile birlikte Odanın uzun süredir üzerinde titizlikle çalıştığı önemli bir raporu paylaştı.
 
Eskişehir Lojistik Raporu başlığı altında “Yük Taşımacılığında Demiryolunun Avantajları Raylı Sistemler Sektörünün Potansiyeli Ve Talepleri” isimli rapor kamuoyuna duyuruldu. ESO TV üzerinden yayınladığımız “Ekonomi Sohbetleri” programlarında konuk aldığımız sanayicilerin tamamı covid-19 sonrası yeni ekonomik sistemde demiryolu taşımacılığının önemine vurgu yapmış ve yük taşımacılığının demiryoluna kayması gerektiğini ve hatta kayacağını ifade etmişti. Tam da bu tartışmaların yapıldığı bir dönemde ESO, elini taşın altına koydu ve ortaya tamamen bilimsel veri ve gerçeklerle bezeli bir çalışmayı çıkardı.
 
Bu rapor üzerinde uzun uzun durmak ve tartışmak gerekiyor. Nitekim bunun yapılacağını da şimdiden hissedebiliyoruz. Olaya ana hatları ile yaklaşırsak raporun ortaya koyduğu ana maddeler şu şekilde özetlenebilir:
 
  1. Eskişehir’in Raylı Sistemler Milli Üretim Merkezi Haline Getirilmesi.
  2. Milli Yüksek Hızlı Tren Projesinin Eskişehir’de Hayata Geçirilmesi.
  3. Eskişehir Hasanbey – Gemlik Liman Demiryolu Bağlantısının Tamamlanması.
  4. Eskişehir Hasanbey Lojistik Merkezinin Demiryolu ile Eskişehir OSB’ye Bağlantısının Yapılması.
  5. Eskişehir Ulusal Raylı Sistemler Test ve Araştırma Merkezi (URAYSİM) Yapımının Tamamlanması.
 
Raporun ortaya koyduğu bakış açısının yeni olmadığını hatta sürekli tekrarlanagelen fikirler olduğunu düşünenler olabilir mutlaka. Ama bir bu konunun böylesi bir dönemde tekrar gündeme getirilmesi de çok önemli bir yere hizmet etmektedir. Nitekim, ne yazık ki merkezi karar alıcılar, Eskişehir’in demiryolu kenti vizyonunu uzun senelerdir (bu tarihi 1960’lara kadar indirgememiz mümkün aslında) ihmal etmektedir. Bu vizyonu hatırlatmak, ülkemizin ve dünyanın bu alanda nereye gittiğini ortaya koymak ve Eskişehir’in potansiyelini anlatmak üzerinde ısrar edilmesi gereken bir konudur.
 
Nitekim ESO’nun sektördeki gelişmeleri takip ettiğini bunları da analiz ettiğini vurgulayan ESO Başkanı Celalettin Kesikbaş, 2020 Mart ayında yaşanan bir gelişme ile TÜLOMSAŞ, TÜVASAŞ ve TÜDEMSAŞ’ın birleştirildiğini, tek bir şirket haline getirildiğini anlatarak şunları kaydetmişti;

“Bu gelişme daha önceki planlama ve raporlarda Eskişehir’e verilen stratejik projelerin adresinin değişmesi anlamına da mı gelmektedir? Böyle bir değişikliğin mutlaka önüne geçilmesi, Eskişehir’in “Devrim” arabasında yaşadığı kaderin tekrarlanmaması adına gerekli tüm girişimlerin yapılması gerekmektedir. Eskişehir, Milli Yüksek Hızlı Tren Projesinde sahip olduğu geçmiş ve kabiliyetler ile ülkemizin en doğru ve hak eden merkezidir.”
 

Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Sayfalar
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...

Eskişehir Yenigün GazetesiHaber Yazılımı Haber Scripti