17 Kasım 2020 00:41
-A +A
Hüseyin Turhan

Hüseyin Turhan

MAHMUDİYE… İSHAK GÜNDOĞAN'LA İLERİYE


Eskişehir’e 50 Km. uzaklıkta. Tarım ve hayvancılıkta özellikle atları ile ünlü şirin bir ilçeMahmudiye.
 
İsmini 1800 yıllarda ikinci Mahmut’tan almış Osmanlı ordusuna at yetiştirilen haralarda binlerce Arap ve İngiliz atının doğup büyüdüğü, ancakyarış yapamadığı bir ilçe...
 
Çünkü burada yetiştirilen atlar hipodrom olmasına rağmen başka illere götürülerek yarıştırılıyor.
 
Ayrıca Türkiye’nin en büyük at hastanesi burada,ulusal yarışların yapılacağı hipodrom yine bu ilçede,atlı terapi merkezi bile var ancak at yarışları başka illerde yapılıyor. İnanılır gibi değil!
 
Yine söylüyoruz eğer siyaseten yapılıyorsa tüm bunlar böyle siyasetin gözü kör olsun!
 
Neyse…
 
Bu güzel ilçeye 2004 yılından beridir her gittiğimde son yıllarda değişimin ve dönüşümün üst düzeyde olduğunu görmekteyim.
 
Bu güzel görüntünün mimarı iki dönemdir Belediye Başkanlığı yapan İshak GündoğanBeyi bu haftaki yazımızda sizlere tanıtacağım.
 
Sayın Gündoğan’la, yollarımız 2004 yılında Mahmudiye İlçesine İl Genel Meclis Üyesi seçilmesiyle o zamanlar çalıştığım kurum olan Köy Hizmetlerinde kesişti.
 
Mütevaziliği, kendine has özellikleri, samimiyeti ve karakteriyle farklı olduğunu iş yerindeki arkadaşlarımla birlikte ilk gördüğümüzde anlamıştık.
 
En olmadık olaylarda bile tebessüm ettirecek bir yan bulur herkesi kırar geçirirdi.Olayları imbikten süzdüğü irfanıyla açıklar ve toplumdaki karşılığına uygun bir anlam ve değer yüklerdi. Mutlu olurduk sohbetlerinden…
 
Zaman ilerledikçe görev aldığı komisyonlarda yaptığımız ortak çalışmalar bizi birbirimize daha yakınlaştırdı. Dost olduk.
 
Aylık meclis toplantıları için Eskişehir’eher geldiğinde yanımıza uğrar onu dinlemekten, konuşmasından ve aralarında yaptığı esprilerden,ve hayata dair anlattığı tecrübelerini dinlemekten haz duyardık. Hala da öyleyiz…
 
Evet…Gönül defterimize taa2004 yılından itibaren yazdığımız dostlarımızdan olduİshak Gündoğan. 10 yıllık İl Genel Meclis Üyeliğinden sonra hayalini kurduğu yaşanabilir Mahmudiye için Belediye Başkanlığına2014 yılında aday oldu…
 
İlk seçimde önüne çıkan tüm engelleri ortadan kaldırarak, oyunları ve tuzakları bozarak bileğinin hakkıyla başkan seçildi.Anılarını anlatırken gözleri dalıp gidiyor hala o günleri yaşıyor sanki.
 
Başkan olduğu 2014 tarihi aynı zamanda Mahmudiye’nin kaderinin değiştiği tarih diyor Mahmudiye’li hemşerileri.
 
İlk koltuğa oturduğunda; altyapısı olmayan, yolları bakımsız, içme suyu sağlıklı akmayan, doğalgazı bulunmayan, yeşil alanları bakımsızlıktan kuruyan kısaca önünde dağ gibi duran sorunlar vardı masasında.
 
Bir vakit makamında sohbet ederken hiç unutmam yüzüne ve dudaklarına yayılan tatlı tebessümle:”Belediye Başkanı seçildiğim ilk gün parti rozetini çıkardım. Bana oy versin vermesin herkesin belediye başkanı olmaya söz verdim. Kimseyi ayırmadım ve ötekileştirmedim. Hep birleştirici oldum. Olmaya da devam ediyorum.”  Bu sözleri etkilemişti beni. Yapıcı ve birleştirici olmak “ekmek ve su “kadar aziz bildiğim kavramlardı benim için.
 
İlçede yaşayan hemşerileriylearasındakurduğu gönül köprüsünün temelleri sağlamdı.
 
Evet…Kimdir İshak Gündoğan?
 
Mahmudiye’nin adeta kaderini baştan yazan, kayıp yıllarını geri getirmeye çalışan  İshak Gündoğan, Hacı Azmi ve Emine Gündoğan çiftinin 8 evladından birisi olarak 1961 yılında dünyaya geldi.
 
Çocukluğunun ve gençliğinin geçtiği Türkmenmecidiye köyünde babasının genç yaşta omuzlarına yüklediği sorumlulukla çocuk yaşında biçer döverin üzerinde buldu kendini. Çok çalıştı kardeşleriyle birlikte el ele vererek hatırı sayılır bir çiftçi oldu.

Günler geçtikçe, köyünde kısa dönem muhtarlık yaparak idarecilik hayatına adım attı.

Tarihler 1997 yılını gösterdiğinde köyünün sulama kooperatifinde başkan yardımcılığına seçildi.

Dürüstlüğü ve çalışkanlığı ile başarı merdivenlerini tek tek çıkan İshak Gündoğan, 1997 ve 2001 yıllarında Mahmudiye Ziraat Odası Meclis Başkanlığı görevine seçildi.

Üstlendiği görevlerin hakkını vermiş olacak ki 2004 yerel seçimlerinde çok sevdiği Mahmudiye İlçesinde CHP’den İl Genel Meclis Üyesi seçilerek aktif siyasete girdi.

Ülkenin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu partide görev yapmak onun için vazgeçemeyeceği bir tutkuydu.
 
Yaptığı çalışmalar Mahmudiye’li hemşerileri tarafından onaylanmış ki 2009 yerel seçimlerinde tekrar İl Genel Meclis Üyesi seçtiler.

Takvimler 30 Mart 2014’ügösterdiğinde en büyük hayali gerçek oldu. Zor geçen seçimlerde Mahmudiye Belediye Başkanlığını kazandı.Artık yaşamında yeni bir sayfa anlamlı bir görev ve sorumluluk vardı omuzlarında. İlçesinin Belediye Başkanıydı…
 
İlk dönem çok etkili çalışmalar yürüttü. Önce Belediye hizmet binasından işe başladı. Mahmudiye’li vatandaşlara daha nitelikli hizmet verebilmek için tüm ofisleri yenileyerek ulaşılabilir ve kullanılabilir hale getirdi. Bir yandan borç öderken diğer yandan çok aracı makine parkına kazandırdı.
 
Ardından ilçenin kanayan yarası olan Seydi Suyu deresine el attı. Derenin ıslah çalışmalarını DSİ ile müştereken yaptı.
 
Kendinden önceki başkanların başaramadığını başardı. Çifteler ilçesine yanı başlarından 20 yıldır geçen doğalgaz hattından ilçesine doğal gaz alarak gönüllerde taht kurdu.
 
Bitmedi.
 
Yıllardır kronikleşen ilçenin altyapısına el attı. Öyle ki altyapıyı baştan aşağı yeniledi. Büyükşehir Belediyesi ile müştereken 44 Km. kanalizasyon hattı,6 Km.yağmur suyu hattı,8 Km.içmesuyu hattınıtamamladı.
 
Yetmedi kaldırımları yenileyerek binlerce metrekare kilit taş yaptırdı.
 
Sadece bunlar mı elbette değil. Altyapısı tamamlanan tüm caddelerin ve sokakların Büyükşehir Belediyesi ile yaptığı protokol çerçevesinde bir kısmının ücretini ödeyerek sıcak asfalt yaptırdı.
 
Tüm bu çalışmaların sonunda ekibiyle birlikte altyapısı,üstyapısı ve parkları yeşil alanlarıyla Mahmudiye’yi modern ilçe görünüme kavuşturdu.
 
Bu çalışmaları yakından takip eden Mahmudiye’li seçmenler, 2019 seçimlerinde yeniden başkan seçtiler. Bu sefer en yakın rakibine büyük fark attı. Mahmudiye’de her iki kişiden birinin oyunu hatta %61 oranında oy almayı başardı.
 
Kolay değil…Her gittiğimde kapısını hiç kapalı görmediğim makam odasında Mustafa Kemal Atatürk’ün şu veciz sözleri büyük puntolarla duvarda yazılı:“Millete Efendilik yoktur. Ona hizmet etmek vardır.Bu millete hizmet eden onun efendisi olur”Hemşerilerinin gözündebu cümlelerin ete kemiğe bürünmüş hali İshak Gündoğan olarak görülüyor.
 
Verdiği bir röportajda ironi bile olsa şu cümleleri dikkatçekiciydi:”Makam koltuğuma hiç oturmam. Sadece 23 Nisan’da ülkemizin geleceği çocuklarımız gelip oturuyor bu koltuğa…”biz buna şahidiz. Şöyle ki ne zaman yolumuz belediyeye düşse kendisini makamda görmemiz imkânsız. Ya çarşıda, mahallede yada  devam eden çalışmaları ve yatırımları yerinde inceliyor.
 
Yöre insanının başkanları hakkındaki şu düşünceleri anlamlı:“Başkan Beyi gitsek belediyede bulamayız. Pek makamında oturmayı sevmez. Hep dışarda olur. Ben sabah saat beşte görevim icabı iş yerine giderim. Başkan beyde o saatlerde ayaktadır. Caddede görürüm kendisini. Bazen sabah çorbasını içmeye lokantaya girer.Karşıdan geçenleri yanına çağırır ikramda bulunur. Bazen kahveleri tek tek gezer sohbet edip çay söyler herkese. Çok cömerttir. Derdimizi dinler yapacağı işleri hiç bekletmez.” İlçesiyle ve halkıyla bütünleşmiş örnek bir başkan profili İshak Gündoğan.
 
Bugünlerde yolunuz değişimin ve dönüşümün merkezi Mahmudiye’ye düşerse inşaatı devam eden kapalı Pazar yerini,Atatürk parkını, Kordonboyu Sokağı görmenizi isterim.
 
Hangi birisini anlatsam….
 
Ülkemiz ve dünya ağır pandemi sürecinden geçiyor. Her geçen gün hasta ve ölüm sayıları artıyor dünyada. Ancak İshak Başkan daha ilk günden itibaren belediyedeniki bayan çalışanı görevlendirerek kurduğu atölyede maske üretiyor. Dikim makinelerini imece usulüyle belediyeye yük olmadan arkadaş çevresinden topladığı paralarla satın aldı.
 
Bu atölyede üretilen maskeler, perşembe günü halk pazarında tüm vatandaşlara ücretsiz dağıtılıyor.
 
Son olarak sosyal belediyecilik kapsamında belki de içlerinde Çanakkale’yi,Anıtkabir’i ve Konya Mevlâna Türbesini hiç görmeyen binlerce hemşerisini  bu tarihi mekanlara götürdü.
 
Onu yakından tanıyanlar bilir nereye gitse aklı fikri hep ilçesinde oluyor. Geçtiğimiz günlerde Antalya’da yapılan Belediyeler Birliği toplantısında iken sosyal medya hesabından yapmış olduğu paylaşım ile bir kez daha gördük ki bedeni Antalya’da ama aklı hep Mahmudiye’de…
 
İl dışı ziyaretlerinde kurduğu samimi ve etkili diyaloglarla ilçesine yatırımcılar getiriyor. Örnek vermek gerekirse İsmetpaşa ve Şerefiye Mahallelerinde büyük çaplı Domates Seraları, Meyve Bahçeleri, Tavuk Çiftlikleri, Besihaneler, Enerji Santralleri, Kuruyemiş Fabrikası, ve Beton Santralleri gibi daha pek çok yatırım kazandırdığına şahidiz.
 
Kısaca mütevazi bir ilçede bu çalışmaları gördükçe insanın içindeki sevinç güvercinleri havalanıyor. Samimiyetle diyoruz ki böyle çalışkan ve dürüst başkan her ilçenin başına lazım…
 
Yüzündeki aydınlık, bakışlarındaki sıcaklık hep sürsün…Başarıların daim yolun açık olsun İshak başkanım!.
 
 
 

Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Sayfalar
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...

Eskişehir Yenigün GazetesiHaber Yazılımı Haber Scripti