Europen 09 2022 Desktop

SENFONİ ORKESTRASINDAN BÜYÜLEYECİ KONSER

Gündem 27 Kasım 2022 14:01
Videoyu Aç SENFONİ ORKESTRASINDAN BÜYÜLEYECİ KONSER
A
a

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası, orkestra şefliğini Orhun Orhon’un yaptığı ve solist olarak flüt sanatçısı Aslıhan And’ı sahnede ağırladığı muhteşem konserle sanatseverlere unutulmaz bir akşam yaşattı.

Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası Atatürk Kültür Sanat ve Kongre Merkezi’nde büyüleyici bir konser verdi. Konserin orkestra şefi kuşağının önde gelen şeflerinden Orhun Orhon, solist ise flüt sanatçısı yetenekli Aslıhan And’dı. Orhon, dönem ve stil özelliklerine bağlı yorumları ve Çağdaş Türk Bestecileri yorumlarıyla beğeni toplamış ulusal ve uluslararası birçok toplulukta etkin olarak rol oynamış bir şef. And ise Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin ardından Almanya’da eğitim aldı, başarılarından dolayı altın ağızlık ile ödüllendirildi. İsviçre ve Almanya’da pek çok solo konser veren sanatçı, halen Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi İstanbul Devlet Konservatuvarı’nda öğretim üyesi olarak görevine devam ediyor.
Konserin başında 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü olması sebebiyle konuşma yapan Orhun Orhon, kadına şiddetin Senfoni Orkestrası sanatçıları olarak her daim karşısında olduklarını belirtti. C.Reinecke’nin flüt konçertosunu seslendiren And, çok başarılı bir performans sergiledi. Dinleyici tarafından alkış yağmuruna tutulan sanatçı bis olarak C. Debussy’nin Syrinx adlı eseriyle dinleyicilerin beğenisini topladı.
Konserin devamında Senfoni Orkestrası P.I.Tchaikovsky’nin Ukrayna halk şarkılarından esinlenerek bestelediği görkemli ve zor bir eser olan 2.senfonisini başarıyla seslendirdi. Dinleyicilerin coşkuyla ayakta alkışladığı konser “bravo nidalarıyla son buldu. HM
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat