ZORLUKLAR VE MUSİBETLER KARŞISINDA MANEVİYATTAN DESTEK ALMAK

Vaiz Necati ERDAĞLI'nın yazısı...

22 Ocak 2021 11:27
A
a
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
 
İnsan, ruh ve bedenden meydana gelmiş mükemmel bir varlıktır. Allah tarafından yaratılmış olan bu varlık yeryüzündeki canlıların da en üstün olanıdır. Bu ayrıcalık kendisinin fıtratına uygun bir yaşam tarzını tercih etmesiyle doğru orantılıdır.İnsan kendiliğinden, tesadüfen veya sebeplerin birleşmesiyle varolan bir canlı değil, bilâkis Allah'ın yaratmış olduğu bir varlıktır.
Kur’an’da;Gerçek şu ki biz insanı çamurdan alınmış bir özden yaratıyoruz.Sonra onu sağlam bir korunakta nutfe haline getiriyoruz.Ardından nutfeyi (döllenmiş yumurta) alakaya (rahimde asılıp beslenen embriyo) çeviriyor, alakayı şekilsiz et (görünümünde) yapıyor, bu etten kemikler yaratıyor, daha sonra da kemiklere adale giydiriyoruz; nihayet onu bambaşka bir yaratık halinde inşa ediyoruz. Yapıp yaratanların en güzeli olan Allah çok yücedir.(Mü’minûn, 23/12-14) buyurularak insanın kendi yaratılış safhaları hakkında düşünsel bir sunum yapılmaktadır.
Görüldüğü gibi, insanın yaradılışı hakkında kesin ve net bilgiler veren Kur'an, insanın tek yönlü maddî bir varlık değil, manevi yönü de bulunan bir canlı olduğunu bildirmiştir. Böylece insanoğlunda bulunan beden ve ruh ikilisi, tek bir vücutta toplanarak insanı oluşturur. Nasıl bedenimizi koruyorsak, ruh ve maneviyat hayatımızı ihmal etmemeliyiz.İnsanoğlunun temiz fıtratına şifrelenen saf duyguları uyaracak, aktif tutacak ve bunu yaşam standardı haline getirecek ancak maneviyatıdır. İnsanın varoluşsal gerçeği, ona yapılacak her türlü yatırımda madde ve mana bütünlüğü üzerinden hareket etmeyi gerektirir. İnsanın maddi refahı, sağlığı ve varlığı kadar, manevi huzuru, mutluluğu da göz önünde bulundurulmalıdır. İnsanı ayakta tutacak, güçlendirecek, acılarını hafifletecek, başarılarını yükseltecek, kişiliğini şekillendirecek her adımda maneviyata yer ayrılmalıdır.
 Bazen insan hayatta büyük zorluklar ve sıkıntılar çekebiliyor.Kimi zaman hayatın içinde yaşadığımız sıkıntılar karşılaştığımız birtakım sorunlar bizim için problem olabiliyor.Zaman içinde bu sorunlar ve problemler altından kalkılmayan bir yük haline gelebiliyor. Kimi zaman  büyük bir hastalık, ölüm, bir yakınımızın vefatı bizim için sıkıntı ve problem olabiliyor. Peki, böyle durumlarda bizler ne yapıyoruz. İnsan böyle dönemlerde kendi yaratılışını ve Kur’an’da beyan edilen (Nisa Suresi 28) insanın zayıf yaratıldığını hatırlamalıdır.Bazen çıkmaza girebileceğini düşünmelidir.İşte zorluk ve musibetler karşısında insan Allahtan yardım istemeyi bilmelidir.Çünkü yaratılışı bunu gerektirir. İbni Abbas anlatıyor; Hz. Peygamber ile yolculuk yapıyorduk. Bana “ey delikanlı sana birkaç cümle öğreteceğim” dedi.Allah’ın emirlerini gözet ki Allahta seni korusun. Allah’ı hatırından çıkarma ki O’nu önünde bulasın.İstediğini de Allah’tan iste. Kesinlikle bilmelisin ki bütün insanlar toplanıp sana bir yardımda bulunmak isteseler, Allah’ın senin için yazdığının dışında yardımda bulunamazlar.Ve yine bütün insanlar sana zarar vermek için bir araya gelseler Allah’ın senin aleyhine yazdığının ötesinde hiçbir şey yapamazlar. Zira artık kalemler kaldırılmış sahifeler kurumuştur (Tirmizi,Kıyamet 59; Müsned, 1, 293, 303/307).
Bu hadiste dikkat çeken iki husus var.Birincisi insanın yaratılışını düşünerek kişiher ne halde bulunursa bulunsun Allah’ın rehberliğini kabullenmesi gerekiyor.İkinci olarak her ne surette olursak olalım ne isteyeceksek  ne yardım talebinde bulunmak istiyorsak bizim yönelmemiz gereken bir nokta var oda Allahtır.Bu hadis sadece istemekle bir yere varılamayacağını elimizdeki imkânları kullanmak suretiyle Allah’tan talep etmeyi ifade eder. Sonuç olarak insanın yaratılışı gereği zorluklar ve sıkıntılarla karşılaştığında bütün imkânları kullandıktan sonra sonuçsuz kaldığı durumlarda maneviyatından güç alabileceğini söyleyebiliriz.
 

 
GÜNÜN DUASI:
“Allah’ım, ey insanların Rabbi! Sıkıntıyı gider, şifa ver. Şifayı veren ancak sensin. Senin vereceğin şifadan başka şifa yoktur. Öyle bir şifa ver ki, hastalık nedir bırakmasın” (Buharî, “Tıb”, 37).
Rabbim her türlü zorluk ve sıkıntı içinde olan ve dünyayı kasıp kavuran kovid-19 hastalığından  bütün insanlığı korusun.
 
 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat