30 Kasım 2019 01:01
-A +A
Nurettin Bozan

Nurettin Bozan

ZOR İNSANLARLA İLETİŞİM KURMA

     İş hayatınızda, arkadaşlarınızla, komşularınız arasında, akraba çevrenizde hatta ailenizde geçinilmesi zor insanlar vardır. Dediğim dedik, hep ama hep ben ben anlayışı içinde olanlar, istekleri bir türlü bitmeyenler gibi sizi zor duruma düşürecek anlayış içinde olanlar maalesef çevremizde mevcut. Hele hele bu iş ortamında ve aile içinde ise yandınız hayat size epey zor gelir. Bu durum, hayatınızda stres ve sıkıntı oluşturur. Zor insanlarla nasıl baş edilebileceğinize dair bazı küçük ipuçları vermek gerekirse;

Yapmamanız Gerekenler
*Davranışları kişisel olarak algılamayın: Zor insanların bazı ters davranışları bir alışkanlık ürünüdür ve sizin kişiliğinize yönelik değildir. Bu durum onlar için çok normal gelir, olaya kendi açılarından baktıkları için bu yanılgıya düşerler. Onların bu bencilliğini hoş görmeniz en akıllıca iş olacaktır. Sessizliği seçin en akıllıca olanı. Yoksa sağlığınızdan olursunuz. Zira ne deseniz onlar anlamaz.
*Çatışma ve Tartışmadan Kaçın: Zor insanlarla tartışmaya girmek, sizi yormaktan başka bir işe yaramaz. Aranızdaki sorunları büyütür. Genel prensip insanlarla tartışmadan yılandan kaçar gibi kaçmak gerekir. Baktınız iş tartışmaya gidecek mümkünse hemen o ortamı değiştirin. İş yerinde iseniz geçici olarak orayı terk edin. Ortam normale dönsün ki siz de işinizde verimli olabilesiniz.
*Kendi Görüşünüzü Kabul Ettirmeye Çalışmayın: Zor kişinin görüşlerini çürütmeye kalkışmayın. Hatalı davrandığından emin olabilirsiniz ancak bunu öne sürmek, gelecekteki davranışını değiştireceğinizin garantisini vermez. Onu ikna etmek yerine, her ikinizin de yararına olan ve onun görüşüne zıt olmayan bir çözüm belirleyin. Unutmayın, amacınız kendinizi haklı, onu haksız çıkarmak değil, görüşünüzü belirtip ortak bir noktada birleşmektir.

Yapmanız Gerekenler
*Ne Boyun Eğin Ne Karşı Çıkan: Zor insanlar ya kendi görüşlerine boyun eğmenizi ya da onlara karşı gelip aşırı tepki vermenizi beklerler. Her iki davranıştan da kaçının. Bu kişilere karşı olabilirseniz tabi! Nazik ve sakin davranmaya çalışın. Bağırıp çağırmak yerine hoşgörünüzü korumak en iyi cevaptır. Böyle bir tepki beklemedikleri için şaşıracaklardır. Aslında sessizliği seçmek en doğru yaklaşım olabilir. Ne gerilir ne de moralinizi bozulur, hatta kendinizi taktir edin onun seviyesine düşmediğiniz için bu kadar basit vesselam.
*Fırtınayı Atlatmalarını Bekleyin: Zor insanlar için bazı dönemler daha tehlikeli ve çalkantılıdır. Bu dönemleri atlatması için ona zaman tanıyın. Konuşmasını, sözünü kesmeden, sonuna kadar dinleyin. Aksi taktirde sinirlenmesine yol açar. Sakince bekleyin, sözünü bitirdikten sonra derin nefes alarak görüşünüzü belirtin.
Sözün Özü; Zor insanlarla baş etmenin en basit yolu; sessizliği seçmek, onları olduğu gibi kabul etmek, kavga, gürültü ve tartışmadan kaçınmak, yapabilirseniz sabırlı olmak. Bütün bunlar sizin beden ve ruh sağlığınız için çok ama çok önemlidir. Dünya imtihan dünyası bazen bazılarına çok çetin oluyor.

Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Sayfalar
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...

Eskişehir Yenigün GazetesiHaber Yazılımı Haber Scripti