6 Ocak 2020 01:01
-A +A
Uzm. Psk. Fatma Ünlü

Uzm. Psk. Fatma Ünlü

YENİ BİR YIL, YENİ HEDEFLER…

Yeni yıla güzel dileklerle girdik;  hepimize yeni umut kapıları yeni hedefler açıldı. Hep mutlu geçer mi bir yıl elbette olacak yolunda gitmeyen durumlar fakat, umut olduğu sürece yoluna girecektir kötü gidiyor dediğimiz olaylar. Ya da eklenecektir kötü anılarımızın yanına güzel anılar.
Yeni yıl, yeni hedefler dedik. Davranışçı terapide istemediğiniz davranışları değiştirmek ve yerine yeni davranışlar eklemek için hedefler belirleriz. Küçük küçük, aşama aşama büyüyen hedefler biriktirerek yeni davranışı oluştururuz. Aynı yürümeyi öğrenecek çocuğun önce bir yerlerden destek alarak ayakta durabilmesi, sonra adım atması, sonra yürümesi ve en son koşabilmesi gibi.

Öyleyse kendimize yeni hedefler koyalım ancak gerçekçi hedefler koyalım. Önce kendimizi tanımalıyız. Örneğin monoton geçen bir yılın ardından, bu yıl eğlenceli ve hareketli bir yıl yaşamak istiyoruz. Tamam, bu güzel bir hedef ancak, bu hedefin ne kadarını gerçekleştirebilecek paramız ve zamanımız var bunu gözden geçirmeliyiz. O halde bu yıl şu kadar para biriktirerek, 15 günlük tatilimde 1 ülke 2 şehir görüp sevdiğim insanlarla olabildiğince vakit geçirmek istiyorum daha doğru bir hedef olabilir.

130 kilo, 170 boylarında, hiç diyet yapmamış bir kadın bu yıl 50 kilo olacağım şeklinde hedef belirlerse, büyük olasılıkla bu hedefini gerçekleştiremez ya da sağlığını kaybeder. Ama, bu kadın tüm sağlık kontrolümü yaptıracağım, sağlıklı beslenmeyi öğreneceğim ve hedeflediğim sağlıklı kiloya ulaşmak için elimden geleni yapacağım şeklinde bir hedef belirlerse, hem hayal kırıklığına uğramaz hem de sağlıklı bir şekilde kilo kontrolünü sağlar.

Hayat bu, hepimizin her anı mutlu olamaz, kaygılı olduğumuz günler de olabilir, üzücü bir haber de alabiliriz, mutluluktan havalara da uçabiliriz, sigarayı bırakıp,  tekrar da başlayabiliriz, kilo alabiliriz, çok zayıf olabiliriz. Hiç kimsenin hayatı mükemmel değil. Biz hayatımız için geçmişe takılıp kalmak yerine geçmişten ders çıkarmayı; geleceği yaşayacağımızın garantisi yokken, bize neler getireceğini bilmezken gelecek için kaygılanmayı bırakmayı; ‘’şimdi ve burada’’ya odaklanarak, anın tadını çıkarmayı öğrenerek yaşamaya devam edebilmeliyiz.

Herkese Maslow’un insanın ihtiyaçlarını belirlemek amacı ile oluşturduğu, ihtiyaçlar hiyerarşisi kuramındaki son basamak olan ‘’kendini gerçekleştirme’’ aşamasına ilerleyebileceği, ne istediğini bildiği, sağlıklı, huzurlu ve barışçıl bir yıl diliyorum. Bu yıl iyilik konusunda bir önceki yıl ki kendimizi bir aşama daha geçebilelim.
Sevgiyle…
 

Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Sayfalar
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...

Eskişehir Yenigün GazetesiHaber Yazılımı Haber Scripti