5 Ağustos 2019 01:15
-A +A
Uzm. Psk. Fatma Ünlü

Uzm. Psk. Fatma Ünlü

YEME BOZUKLUKLARI

FATMA ÜNLÜ

Yemek yeme davranışının bireylerde düşünsel ve duygusal boyutta sıkıntılara yol açarak yeme davranışını sağlığı bozacak derecede etkilemesidir. Kişilerin vücut algılarında bozulma mevcuttur. Aynaya her baktıklarında ne kadar zayıf olurlarsa olsunlar kendilerini kilolu görme eğilimleri vardır. Genel olarak ergenlik dönemindeki bireyler ve genç kadınlarda görülmektedir. Sebepleri arasında düşük benlik saygısı, mükemmeliyetçilik, kimlik karmaşası, değersiz hissetme, toplumun kadın bedeni üzerindeki beklentileri, ailede kilo konusunda takıntılı kişilerin olması gibi psikolojik ve sosyal durumlar yer almaktadır.
Yeme Bozukluğu Türleri:
  • Aneroksiya Nevroza: Vücut yapısında ağır bir bozuklukla karakterize, zayıf olma adına sıklıkla ölesiye açlık sınırına getiren bir durumdur. Kişide zayıf olma arzusu, beden algısında bozulma (kendini olduğundan çok kilolu görme), kilo almaktan aşırı derecede korkma, adet görememe, kemik erimeleri, kas kaybı, ciltte kuruluk, düşük tansiyon, düşük nabız, kabızlık, depresyon gibi etkilerle görünür. Hastalar, çok kısıtlı yemek yiyerek ya da yoğun spor yaparak kilo kaybeder. Bazı hastalar kontrollerini kaybederek tıkınırcasına yer ve kusar. Bu hastaların kiloları olması gerekenden %85 daha düşüktür. Kişinin sağlığı son derce risk altındadır.
  • Bulimiya Nevroza:  Aşırı kalorili yiyeceklerle hızlı bir şekilde bazen çiğnemeden, kontrolü kaybederek tıkanırcasına yeme atakları ile başlayıp, sonrasında kusma, yoğun egzersiz yapma, müshil kullanma ya aç kalma ile telafi edilmeye çalışılan bir yeme bozukluğudur. Kişiler genellikle yeme ve kusma davranışlarını utandıkları için yalnızken yaparlar. Hastanın amacı zayıf bir bedene sahip olmaktır. Hastalıkla birlikte boğaz ve dişte tahriş, yüzün şişkinliği, sindirim sistemi problemleri ve sıvı kaybı gibi sorunlar görünmektedir.
  • Tıkanırcasına Yeme Bozukluğu: Bireyler, yemek yeme davranışını kontrolsüzce çok hızlı bir şekilde, çok doymuş olsalar bile tıkanırcasına gerçekleştirirler. Bu şekilde yemek yemenin vermiş olduğu utanç ve suçlulukla yeniden yemek yeme davranışı gösterirler.  Tıkanırcasına Yeme Bozukluğu olan bireylerde kalp, damar, tansiyon gibi hastalıklara yakalanma riski oldukça yüksektir.
            Tedavi: Yeme bozukluklarının tedavisi genel tıbbi bakım, beslenme danışması, psikofarmakoloji ve psikoterapi ile birlikte yapılmaktadır. Aneroksiya Nevroza sorunu yaşayan bireyin, gerekirse hastaneye yatırılarak normal kiloya döndürülmesi, Bulimiya Nevroza sorunu yaşayan bireyin kusma ataklarının engellenmesi gerekmektedir. Hastaların psikoterapi ile bu davranışa yol  açan düşünceleri ve duyguları ile ilgili çalışılmalıdır.
Sağlıkla kalın.

Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Sayfalar
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...

Eskişehir Yenigün GazetesiHaber Yazılımı Haber Scripti