6 Temmuz 2019 01:17
-A +A
Nurettin Bozan

Nurettin Bozan

ÜMİT VAR OLMAK…

NURETTİN BOZAN

     İnsanları birbirine bağlayan, unutulmaz dostluklara gelecekten olumlu izlenimler edinme duygusudur ümit var olmak. Acaba bizler ne kadar ümitliyiz kendimizden, insanlardan, hayattan? Yapamam ki, başaramam, olmasam da olur, onun kadar olamam gibi ümitsizlik ifade eden birçok sözleri farkında olmadan ne kadar da kullanıyoruz gündelik hayatın koşuşturmalarında.
      Olumsuz düşünceler hayatımızı kapsama altına almış. Bir karamsarlık, bir ümitsizlik almış başını gidiyor. Her zaman bilindiği gibi önümüzdeki engel kendimiz oluyoruz. Negatif düşünceleri atamamakta diyebiliriz buna. Bazen bu düşünceler içerisinde saatlerimizi günlerimizi heba ediyoruz. Kendimizi bir türlü aşamıyoruz. Her zaman söylerim “En büyük düşmanım benim” diye. Kim bilir belki durup birkaç dakika düşünebilsek azda olsa beynimizi kemiren bu değersiz düşüncelerin esiri olmaktan kurtuluruz. Olumsuz sözlerin bilinçaltı tarafından emir telakki edildiğini ah bir bilebilsek. Mümkün mertebe sözlerimiz hep ama hep olumlu sözler ile oluşmalıdır.
     Gecenin karanlığını, sabahın aydınlığına bıraktığı gibi negatif düşünceleri de gecenin karanlığına bırakalım uçup gitsinler. Bir gün düşünün ki aydınlık, tertemiz ve açık ruhu bu gün gibi zinde tutmak, olumsuz düşüncelerden arındırmak gerekir. Arındırdığımız zaman zihin bundan olumlu yönde etkilenecek ve ümitsizliğin önündeki en büyük engel olan negatif düşünceler ortadan kalkacaktır.
     Olumsuz düşünceler insan için bir yüktür. Bu negatif düşünceleri zihnimizden arındırır, atarsak kendimizi güvende hissedecek ümit dolu duygulara kapı açacağız. Neticede her şey insanın kendi elinde. Yetir ki buna inanalım.
                                    *                       *                            *
                                           ÖFKE KONTROLÜ
     Öfkeniz kabardığında, karşınızdakine iki çift söz söyleyerek rahatlar ve kendinizi çok iyi hissedersiniz. Peki ya karşınızdaki kişi? Ne hallerde, duygu durumunda hiç düşündünüz mü? Tabi o öfke halinde nereden düşüneceksiniz. O da sizin gibi kendini iyi hissedir mi?
     Eğer, öfke halinde iken; derin nefes almanın, yüzünüzü yıkamanın, kapalı yerde iseniz açık alana çıkmanın, oturuyorsanız ayağa kalkmanın faydalarını biliyorsanız; o zaman bu durumlardan uygun olanını yapar sakinleşir ve “Oturup birlikte durumu gözden geçirelim, ayrıldığımız bir nokta varsa nedenini anlamaya çalışalım, nerelerde farklı düşündüğümüzü saptayalım.” derseniz anlaşamadığınız noktaların az, fikir birliğinde olduklarınızın daha çok olduğu görülecektir.
     Anlık öfke patlamasının sonuçları üzücü olabilmekte, telafisi zor durumlara düşülmesi kaçınılmazdır. O halde; Öfke kontrolü zor ama zamanla bilinçli bakış açısı ve duyarlılıkla sabırla elbette başarıya ulaşılacaktır. Yeter ki isteyin.
      Unutulmamalı ki; Her zorluğun sonunda elbette bir kolaylık vardır...
                        

Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Sayfalar
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...

Eskişehir Yenigün GazetesiHaber Yazılımı Haber Scripti