Aslıcan Özgür İleli

TÜRKİYE’NİN WHATSAPP’A CEVABI SERT OLDU

18 Ocak 2021 00:59
A
a
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Merhaba, Değerli Okurlar
Geçtiğimiz hafta 2 milyarı aşan kullanıcı sayısı ile dünyanın en popüler iletişim platformu olan WhatsApp uygulaması telefonlarımıza bir sözleşme gönderdi.
Sabah iş telaşesiyle duruşma notlarıma bakabilmek için uyanır uyanmaz WhatsApp uygulamasını açtım ve pek çok WhatsApp kullanıcısı gibi bende KABUL ET butonuna basıp devam ettim. Sonrasında tabi ki hemen iptal işlemlerini uyguladım.
PEKİ BİZLER NEYİ KABUL ETTİK
Güncellenen ilkelerinde “Hizmetlerimizin ve Facebook Şirketi Ürünleri dâhil bu şirketlerin sunduğu olanakların yürütülmesi, sunulması, iyileştirilmesi, anlaşılması, özelleştirilmesi, desteklenmesi ve pazarlanması amacıyla bu şirketlerden aldığımız bilgileri kullanabiliriz ve bu şirketler de bizim onlarla paylaştığımız bilgileri kullanabilirler” ifadelerini kullanan WhatsApp, bundaki amacını ise şu maddelerle özetledi:
- Altyapının ve dağıtım sistemlerinin iyileştirilmesine yardımcı olmak,
- Hizmetlerimizin veya onların hizmetlerinin nasıl kullanıldığını anlamak,
- Facebook Şirketi Ürünleri genelinde emniyeti, güvenliği ve bütünlüğü artırmak; örneğin sistemleri güvence altına almak ve spam, tehditler, kötüye kullanım veya ihlal faaliyetleriyle mücadele etmek,
- Onların hizmetlerini ve sizin bunları kullanma deneyiminizi iyileştirmek, örneğin sizin için önerilerde bulunmak (ör. arkadaşlar, grup bağlantıları veya ilginç içeriklerle ilgili öneriler),özellikleri ve içeriği kişiselleştirmek, satın alımları ve işlemleri tamamlamanıza yardımcı olmak ve Facebook Şirketi Ürünleri genelinde ilgili teklifler ve reklamlar göstermek,
- WhatsApp deneyimlerinizi diğer Facebook Şirketi Ürünleri ile birleştirmenizi sağlayan entegrasyonlar sağlamak. Örneğin, WhatsApp’ta satın aldıklarınız için ödeme yapmak üzere Facebook Pay hesabınızı bağlamanıza imkan vermek veya WhatsApp hesabınızı bağlayarak arkadaşlarınızla Portal gibi diğer Facebook Şirketi Ürünleri üzerinden sohbet etmenize olanak sağlamak.
Bu güncellemeyi kabul etmeyenler 8 Şubat 2021’den itibaren WhatsApp’ı kullanamayacaklar
Yani kısacası; WhatsApp, artık kullanıcılarının bilgilerini çatısı altında faaliyet gösterdiği Facebook Grubu’nun diğer şirketleriyle paylaşacak.
 
 
PEKİ, TÜRKİYE BU GÜNCELLEMEYE NE CEVAP VERDİ?
 REKABET KURULUNDAN WHATSAPPA SERT CEVAP
Rekabet Kurulunca, Facebook ve WhatsApp hakkında resen soruşturma açılmasına karar verildi.
 "Kurul'un, WhatsApp verilerinin paylaşılması zorunluluğunu durdurduğu" belirtilen açıklamasında kurul şu açıklamalara yer verdi.
"Alınan kararda ayrıca söz konusu uygulamalarının soruşturma sonucunda alınacak nihai karara kadar ciddi ve telafi olunamayacak zararlar doğurma ihtimalini haiz olduğundan 4054 sayılı Kanun’un 9. maddesi çerçevesinde geçici tedbir alınması ve bu kapsamda Facebook’un Türkiye’de, WhatsApp kullanıcılarının verilerinin 8 Şubat 2021 tarihinden itibaren başka hizmetler için kullanılmasına yönelik getirdiği koşulları durdurması ve bu koşulları kabul eden veya bilgilendirmeyi alarak kabul etmeyen tüm kullanıcılara Facebook’un veri paylaşımını içeren yeni koşulları durdurduğunu anılan tarihe kadar bildirmesi gerektiğine karar verilmiştir."
 
Türkiye WhatsApp’tan kesin bir açıklama bekliyor.
Her ne kadar WhatsApp’ın son güncellemeden vazgeçtiğine dair haberler çıkmış olsa bile WhatsApp Platformundan şu zamana kadar kesin ve net bir açıklama henüz gelmedi.
 
İKİNCİ UYARIDA KİŞİSEL VERİLERİ KORUMA KURULUNDAN GELDİ
Daha önceki yazılarımızda KVKK ile ilgili ayrıntılı olarak açıklama yapmış ve bu kurulun görevlerinden ve yetkilerinden bahsetmiştik.
 
WhatsApp’ın bu son güncellemesine karşı ikinci sert açıklama ise Kişisel verileri koruma kurumundan geldi. Açıklama, Kişisel Verileri Koruma Kurumu Başkanı Faruk Bilir'den geldi. Bilir, WhatsApp uygulaması hakkında yurt dışına veri aktarımı ve temel ilkeler yönünden resen inceleme başlatıldığını söyledi.
İncelemeyi yürütecek Kurul, süreci takip ederek, 8 Şubat 2021'de konuyu yeniden değerlendirecek. WhatsApp’tan bilgi ve belge talep edilecek. 
MERAK ETMEYİN GÜNCELLEMEYİ İPTAL EDEBİLİRSİNİZ
WhatsApp'tan ayarlar kısmına girin.
Ayarlar kısmındaki hesap seçeneğine tıklayın.
Hesap seçeneğinden "hesabımı sil" kısmına tıklayarak numaranızı girerek Whatsapp hesabınızı silip yeniden yüklemeniz gerekiyor.
Uygulamayı yeniden indirdiğinizde sözleşme birkaç gün içinde yeniden karşınıza çıkıyor fakat bunu "şimdi değil" kısmına tıklayarak 8 Şubat'a kadar ertelemeniz mümkün.
MESELEYİ HİÇ ANLAMAYIP AHKÂM KESENLER VAR
WhatsApp platformunun son yaptığı güncellemeye karşı insanların haklı tutumunu ve güçlü duruşunu alay konusu edenler var “Sanki ne konuşuyorsunuz ki WhatsApp’ta, kendinizi bu kadar önemsemeyin” tarzında konuşmalar yayılıyor etrafta. Bu tarz söylemlerde bulunan insanlar durumun ciddiyetinin ve bu hukuksuz güncellemenin farkında değiller. Öncelikli olarak şunu anlamaları gerekiyor insanların günlük konuşmaları bile kendilerine özel olup, hiçbir konuşmanın ve hiç kimsenin küçümsenemeyeceğidir
Şunu Da Unutmamamız Gerekiyor Ki ;
Bu güncelleme Özel Hayatın Gizliliğini ihlal etmektedir.
Hem Anayasanın 20. Maddesinde Özel hayatın dokunulmazlığına ilişkin
Hem de Türk Ceza Kanunu’nun 134. Maddesinde Özel Hayatın Gizliliğinin İhlali suç olarak düzenlenmiştir.
 
Haftaya görüşmek üzere…
 HUKUKLU GÜNLER
AV.ASLICAN ÖZGÜR İLELİ
 
 
 
 
 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat