30 Eylül 2019 01:07
-A +A
Uzm. Psk. Fatma Ünlü

Uzm. Psk. Fatma Ünlü

TRAVMA SONRASI STRES BOZUKLUĞU

Fatma Ünlü

 
Travma,  bireyin fiziksel ve ruhsal bütünlüğüne zarar gelmiş olması ya da buna şahit olmuş olmasıdır. Kişinin bu olay karşısında çaresiz, dehşete düşmüş hissetmesi ve olayın aniden gerçekleşmiş olması gereklidir.
Travma türleri doğal ve insan eliyle yapılmış olarak ikiye ayrılmaktadır. Doğal travmalara örnek olarak deprem, sel, heyelan gibi doğal afetleri verebiliriz. İnsan eliyle yaşanan travmalar ise; tecavüz, yaralanma, savaş, şiddet, kazalar birinin öldürülmesine şahit olma gibi durularla örneklendirilebilir. Boşanma,ayrılık, iş kaybı kişinin algısına göre travmatik olaylar arasında yer alabilmektedir.
Travma etkileri zamanla birçok kişide düzelirken bazı kişilerde yıllarca sürer ve iyileşmez. Kişi sürekli travmatik olayı hatırlar, olayın görüntüleri sık sık belir, olayla ilgili kabuslar görür, herkese karşı bir yabancılaşma hissine girer ve donuklaşır. Olayın vermiş olduğu kaygı ve üzüntü devam eder. Bu durumdaki kişilerde travma sonrası stres bozukluğu düşünülebilir.
Travma Sonrası Stres Bozukluğu Belirtileri:
- Travmaya ait görüntülerin sürekli zihinde canlanması ( flashback). Bu durum sonucunda terleme, baş dönmesi, çarpıntı gibi fiziksel belirtilerin yaşanması.
- Travmayla ilgili kabuslar görmek.
- Travmayı hatırlatan kişilerden, mekanlardan, aktivitelerden kaçma. Örneğin, tecavüze uğrayan kadının tüm erkeklerden uzaklaşması.
- Dış dünyaya ilgisini kaybetme.
-  Donuk duruş.
- Sürekli tetikte olmak,seslerden irkilmek. Örneğin, deprem yaşamış birinin sürekli avizeleri  kontrol etmesi, kaçmaya hazırlıklı olması,
- Uykuda, odaklanmada, dikkatte bozukluklar.
- Sürekli öfkeli ve stresli hissetmek.
- Hayattan eskisi gibi doyum alamamak.
- Hafıza problemleri.
- Travmatik olayın bir kısmını hatırlamama.
Travma Sonrası Stres Bozukluğunda Risk Etmenleri:
- Önceden travma yaşamış olmak.
- Psikopatolojiye sahip olmak.
- Sosyal desteğin az olması
- Suç oranı yüksek yerlerde yaşamak.
- Travmatik olaylara tanık olma olasılığı yüksek işlerde çalışmak (polis, asker...)
 Travma Sonrası Stres Bozukluğu Tedavisi:
Travmanın etkileri zamanla ve sosyal destekle kaybolmaktadır. Eğer bu etkilerle iki haftadan uzun süredir devam eder ve belirtilerde azalma gözlemlenmezse tedavi yöntemine geçilmelidir. Travma Sonrası Stres Bozukluğu  görülen kişilerde beraberinde, depresyon, kaygı, uyku ve yeme bozuklukları da görülebilir. Travma Sonrası Stres Bozukluğu ilaçlar ve psikoterapilerle tedavi edilmektedir .
 
 
 
 
 
 

Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Sayfalar
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...

Eskişehir Yenigün GazetesiHaber Yazılımı Haber Scripti