12 Haziran 2019 01:01
-A +A
Deniz Çağlar Fırat

Deniz Çağlar Fırat

TRAFİĞE KAYDI YAPILAN ARAÇ SAYILARINDA BÜYÜK DÜŞÜŞ

DENİZ ÇAĞLAR FIRATEkonomik krizin etkilerini yaşamın her alanında hissediyoruz. İşsizlik, enflasyon, döviz kurları, faiz oranları, cari açık gibi makro verilerin olumsuz seyri günlük yaşamı olumsuz etkilemeye ve bunun yansımalarını gözlemleye devam ediyoruz.
Ekonomideki olumsuz tablo motorlu araç satışlarına ciddi şekilde yansımış durumda. Ülke genelinde Nisan ayında geçen yılın aynı ayına göre trafiğe kaydı yapılan taşıt sayısında %44,2 azalış gerçekleşti. Bu azalış otomobilde %45,7, minibüste %76,5, otobüste %56,7, kamyonette %50, kamyonda %60,9, motosiklette %28,5, traktörde ise %56 olarak yaşandı.
Eskişehir öznelinde tabloya baktığımız zaman ise tıpkı ülke genelinde olduğu gibi oldukça karamsar bir tablo ile karşı karşıya olduğumuzu görüyoruz. TÜİK Motorlu Kara Taşıtları verilerine göre Eskişehir’de Nisan ayında trafiğe kaydı yapılan taşıt sayısında %29,7 azalış gerçekleşti. Bu azalış otomobilde %27,6, kamyonette %21, kamyonda %40, motosiklette %35, traktörde %42,5 olarak gözlendi.
Eskişehir’de Nisan ayında toplamda 580 aracın kaydı yapılırken bu rakam geçtiğimiz yılın aynı ayında 826 olarak açıklanmıştı. Aylık bazda baktığımız zaman da 2019 yılının Ocak-Nisan arası yapılan araç kaydında da ciddi bir düşüş var.
Ocak ayında %37, Şubat’ta %32,6 ve Mart’ta %24 oranında azalış yaşandı.
Nitekim dün Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) tarafından açıklanan veriye göre, Türkiye'de otomobil ve hafif ticari araç satışları Mayıs ayında bir önceki yıla göre yüzde 55 azaldı.
ODD verilerine göre otomobil ve hafif ticari araç satışları 33,016 birime geriledi. Otomobil satışları yüzde 52, hafif ticari araç satışları yüzde 62 düştü.
Buna göre otomobil ve hafif ticari araç toplam satışları Ocak - Mayıs döneminde yüzde 50 azalarak 152,456 birime geriledi.
Trafiğe kaydı yapılan taşıt sayısında ve araç satışlarında yaşanan bu azalışın özellikle döviz kurunda yaşanan artış ve satın alma gücünün azalmasından doğrudan ilgisi olduğunu söyleyebiliriz. Bu durumun da birçok açıdan olumsuz etkileri yaşanır. Bankacılık sektöründen otomotiv sektörüne kadar birçok alan taşıt satışlarında yaşanan azalıştan olumsuz etkilenerek piyasaları daraltma etkisi yaratabilir.
Daralan piyasalar tekrar işsizlik, tüketim daralması ve enflasyon döngüsü kurar. Grafikteki eğrileri dikkatlice incelerseniz bu düşüşü net şekilde görmüş oluruz.


Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Son Eklenen Haberler
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Sayfalar
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...

Eskişehir Yenigün GazetesiHaber Yazılımı Haber Scripti