6 Kasım 2018 02:04
-A +A
Osman Kara

Osman Kara

Teşekkürler Anadolu Üniversitesi!

Osman Kara yazdı

Geçtiğimiz haftalarda köşemde de duyurduğum Eskişehir’deki en büyük teknoloji etkinliklerinden birisi olan ‘GDG Eskişehir DevFest 2018’ etkinliği 27 Ekim’de gerçekleşmişini umuyorduk. Fakat 26 Ekim akşamında etkinliğin internet sayfasında iptal olduğunu büyük bir üzüntüyle öğrendim. DevFest gibi büyük bir etkinliğin 24 saatten az bir süre kala iptal edilmesi benim için anlaşılması zor bir durumdu. Etkinliğin neden iptal edildiğini araştırdığımda ise öğrendim ki Anadolu Üniversitesi tarafından öğrenci merkezindeki salonlarına ‘yeterli elektrik verilemeyeceğini, altyapıda genel bir sorunun olduğu’ bahane olarak göstermiş. Bunun yanında Türkiye’nin sayılı üniversitelerinden olan Anadolu Üniversitesi’nin herhangi bir alternatif çözüm üretememesi, en azından projektör cihazının olduğu basit bir alan bile tahsis edememesi teknoloji sevenlerini üzdü.  
GDG Devfest ve GDG Topluluğu hakkında bilgi sahibi olmayanlar için kısa bir bilgi vereyim. GDG Devfest etkinliği Google tarafından desteklenen, dünyanın dört bir yanında düzenlenen ‘yerel geliştiricileri ve teknoloji meraklıları arasında bilgi paylaşımına olanak sağlayan’teknoloji festivali. Eskişehir’deki GDG Topluluğu ise üç üniversitenin öğrencilerinden oluşan gönüllü bir topluluk.
GDG Devfest, Eskişehir’de de bu yıl 5.’si gerçekleştirilecekti. Her yıl ortalama 600 kişiden fazla katılımcıya ve 10’dan fazla konuşmacıya ev sahipliği yapan DevFest Eşkişehir, hem konuşmacı hem de katılımcı olarak şehir dışından insanların Eskişehir’e gelmesine vesile oluyordu. GDG Devfest Eskişehir, bu sene de mobil uygulama geliştirme, blockchain, yapay zekâ ve siber güvenlik gibi konular başta olmak üzere alanında uzman14 konuşmacıya ev sahipliği yapacaktı. Etkinlikte gün boyu teknoloji hakkında konuşulup, teknolojileri meraklılarına yeni teknolojileri deneyimleme imkânı sağlatacaktı. Ama böylesine büyük bir etkinlik Anadolu Üniversitesi’nin bu ilginç gerekçesiyle gerçekleşemedi.
Etkinliği organize etmeye çalışan GDG Topluluğu ve Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Kulübü bir dönem boyunca verdikleri emekleri bu kadar basit bir nedenden dolayı çöpe atmış oldu. Bunun yanı sıra etkinliğe çok az bir süre kala iptal olduğu duyurulduğu için il dışından gelen katılımcılar ve konuşmacılar büyük bir mağduriyet yaşamış oldu. Bunun Eskişehir’e ve Anadolu Üniversitesi’ne nasıl bir olumsuz imaj yarattığını siz düşünün.
Özelikle de artık ESTÜ öğrencisi olanlara yabancı bir üniversitenin öğrencisiymiş gibi davranılması kulüplere ve öğrencilere zorluklar yaşattı.
Sonuç olarak böyle büyük bir teknoloji etkinliğinin sadece üniversite içerisinde değil, sanayi odasının ve bu şehrin ileri gelenlerinin desteğiyle şehir geneline yayılmış daha geniş etki alanı oluşturularak Eskişehir’e yakışır birkaç günlük teknoloji festivali olarak gerçekleşmesini umut ediyorum. Bu kadar basit bir gerekçe ile gerçekleşememesi beni derinden yaralamıştır.
GDG Eskişehir Devfest 2017 etkinliği 12 konuşmacı 650 katılımcı ile gerçekleşmişti.

Neydi Ne Oldu?

YouTube
15 Şubat 2005 tarihinde eski PayPal çalışanları olan Steve Chen, ChadHurley ve Jawed Karim tarafından kurulan video barındırma web sitesi. İlk YouTube videosu sitenin ortak kurucularından JawedKarim'in San Diego Hayvanat Bahçesi'nde çekip paylaştığı “Me at the zoo” isimli içerikti.Video 23 Nisan 2005'te site üzerinden paylaşıldı ve günümüzde halen izlenebilir durumdadır.2005 Mayıs'ta YouTube beta sürümünü yayınladı. Altı ay sonra Kasım ayında ise site resmi olarak yayına geçti. 2006 Temmuz'da şirket, her gün 65.000'ten fazla yeni video yüklendiğini ve 100 milyondan fazla video izlendiğini duyurdu. 2006 Ekim'de Google şirketi YouTube'u 1.65 milyar dolara satın aldığını duyurdu. Anlaşma 13 Kasım 2006'da resmileşti. 2018 yılına gelindiğinde ise Youtube’nun kendi açıklamasına göre sitede bir günde bir milyar saat video izleniyor.Açıklamanın devamında dakikada 300’den fazla saat video yükleniyor.

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Son Eklenen Haberler
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Sayfalar
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...

Eskişehir Yenigün GazetesiHaber Yazılımı Haber Scripti