15 Kasım 2018 01:28
-A +A
Fatih Sivri

Fatih Sivri

Terslik

Memleketimizde bir takım meselelerin çözüm yolu kitapta yazan , mevzuatlarda bulunan şekilde uygulamaya dökülemez.
Okullarda öğretilen bilim, maneviyata dair alınan ilim,
Eğitimi alınan meslek, hakka yürümek için seçilen mezhep pek çok zaman öğrenildiği, anlatıldığı gibi hayatta icraa edilemiyor...
Bunun sebebi öğretilenin yada öğrenenin yanlış olması değil. 
 
Bu durum bizlere Toplum, topluluk, camia, gurup, takım vs. Oluşumların, konulan kurallarla yönetilemeyeceği gerçeğini gösteriyor...
 
Okuma yazma bilmeyen birisine, çarpım tablosu nu ne kadar anlatırsak anlatalım elde edilecek başarı, ülke futbolumuzun içinde bulunduğu durumun özeti gibidir. 
 
Nedenlerini Sorguladığımda, işin sosyolojik ve psikolojik durumlarını araştırdığımda çıkardığım sonuç;
 
Kuralları koyarak değil kuralları uygulayabilecek bireyler yetiştirilirse oluşumların başarıyla yönetileceği gerçeğini gösteriyor.
 
Dünyamızı paylaştığımız insanların içinde milyonlarca güzel sesli insan var, hepsi çok güzel şarkı söyleyebiliyor fakat sadece çok azı şarkıcı olabiliyor. 
Kabul gören beğenilen bir ses sanatçısı olduğunda, karakteri ve duruşu ile sevilip toplum tarafından kabul görebilecek bir yapısı var mı?
Örnek insan olabilecek mi?
Zorluklarla psikolojik savaş verebilecek mi?
Gibi onlarca soruların hepsine olumlu cevap alabileceğimiz sesi güzel kişiler diğerlerini hatta çoğu zaman daha güzel seslileri eleyip vitrinin en önünde, başarı basamaklarının en üzerinde oluyorlar..
Ve bu öne çıkanların pek çoğunun alt yapılarına baktığımızda temel eğitimlerinin mükemmel seviyede yüksek olduğunu görüyoruz.
***
Gelelim Eskişehirspor armasını taşıyan bizim çocuklara…
Yukarıda bahsedilen güzel sesli insanlar topluluğu gibi bizim çocuklarda meslekleri itibari ile oldukça yetenekli çocuklar!
Yeteneklerini artık ispatladılar. 
Fakat camiamızın içinde bulunduğu durumdan dolayı o kadar baskı ve stres altındalar ki, bir türlü yeteneklerini istikrar yörüngesine sokamıyorlar. Bu şartlar altında verdikleri psikolojik savaş ve inişli çıkışlı dönemlerin baskısını taşıyamıyorlar.
 
Çünkü…
Temel eğitim sürecinde bu çocuklara sadece futbolun temel bilgileri verilmiş, futbol öğretilmiş, futbolun matematiği, kendi içerisindeki teknik ve sistematik kurgular yüklenmiş!
 
Geçmişte bu çocuklar bu spora yeni adım attıklarında bir gün şu an yaşadıkları gibi bir durumda neler yapmaları, nasıl davranmaları gerektiği anlatılmamıştır?
Kriz ortamından nasıl en az kayıpla çıkacağının alt yapısı hazırlanmış mıdır!?
 
Alt yapıdan benim anladığım bir sporcunun ilgilendiği branşa dair bilgiler bütünü değil, sporun ne olduğu, sporcunun nasıl olması gerektiği ve profesyonel sporcunun hangi durumlarda nasıl davranması gerektiği ile ilgili eğitim düzenidir...
 
İyi bir sporcu yetenekli olan değil, yeteneklerini kullanabilen sporcudur!
 
Her şeyde olduğu gibi, futbol alt yapısı denen şeyin uygulama kısmında da terslik var.

Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Sayfalar
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...

Eskişehir Yenigün GazetesiHaber Yazılımı Haber Scripti