18 Kasım 2019 00:45
-A +A
Deniz Çağlar Fırat

Deniz Çağlar Fırat

TERMİK SANTRAL ÜLKEMİZ TARIMINA DA BÜYÜK ZARAR VERECEK

Ülkemiz tarım sektörü birçok sorunla mücadele ederken BEBKA tarafından hazırlanan Orta Sakarya Vadisi (OSV) Raporu’nda özellikle Mihalgazi ve Sarıcakaya hakkında dikkat çekici bilgiler paylaşılmıştı. Bu denli ciddi bir üretim potansiyeli olmasına rağmen bu iki ilçenin isminin ülke genelinde daha çok bilinmesi, markalaşması, tarımsal sanayi kuruluşlarını çekmesi ve ihracatta ciddi bir paya ve katma değer üretimine doğrudan katkı yapması gerekmez mi? Bunların oluşması için de BEBKA alınması gereken tedbirleri açıklamıştı.
Hatırlayalım;
  • Mihalgazi ve Sarıcakaya ilçelerinin mikroklima iklimi sebebi ile sebze meyve yetiştiriciliği ve organik tarım yapılabilme potansiyelinin değerlendirilmesi, meyve suyu üretimine yönelik sanayi yatırımlarının çekilmesi
  • Mihalgazi ve Sarıcakaya ilçelerinin mikroklima iklim tipinden istifade edilerek kent peyzaj bitkileri yetiştirilmesinde ve park-bahçe bitki üssü olarak devreye alınmasına yönelik planlar yapılması
  • Sarıcakaya ilçesindeki kış turizmi, mağara turizmi ve su sporları potansiyelinin değerlendirilerek turizme kazandırılması. (Bununla ilgili ciddi çalışmalar yapıldı)
  • Mihalgazi ve Sarıcakaya ilçelerinde iklimsel farklılığı ve güneş alma süresinin uzunluğu nedeni ile ilçede yenilenebilir enerji üretimi potansiyelinin değerlendirilmesi ve gerekli fizibilitelerin yapılması
Bunları yazıyoruz, tarım sektörünün stratejik öneminin ve tarımsal markalaşmanın altını çiziyoruz ama diğer taraftan ülkenin en ciddi tarım alanı olan Alpu Ovasına kömürlü termik santral yapılacak olmasını bu perspektifte çok az ele alıyoruz.
Oraya yapılacak bir kömürlü termik santralin tüm bu bölgeyi derinden etkileyeceğini, yeşillik dediğimiz roka, marul, yeşil soğan gibi üretimin duracağını, bırakın büyük sanayi yatırımlarını buraya çekmeyi, mevcut küçük üreticinin bile üretim yapamayacağını ve bundan aslında tüm Orta Sakarya Vadisinin etkileneceğini söylememize gerek var mı?
Bakın bizler, bu bölgede tarımsal markalaşmanın derdindeyken termik santral ile aslında neleri neleri kaybedeceğimizi görüyor muyuz?
Sarıcakayalı, Mihalgazili üreticinin bile bundan etkileneceğini fark etmek gerekiyor.
Tarım ölürse ekonomi ölür.
Ekonomi ölürse toplumlar ölür…
BEBKA raporunda yer alan bir tespit de şuydu;
“Mihalgazi ve Sarıcakaya ilçelerinde Sakarya Nehri’nin kirlenmesi… çevre konusunda göze çarpan eksikliklerdir.”
Şimdi termik santral ile ne denli büyük bir kirlenmenin olacağını herkes düşünsün…

Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Sayfalar
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...

Eskişehir Yenigün GazetesiHaber Yazılımı Haber Scripti