2 Kasım 2019 01:33
-A +A
Nurettin Bozan

Nurettin Bozan

TEKNOLOJİ İLE YOZLAŞAN AİLE KURUMU

Nurettin Bozan

                                 
     İletişimsizlik ve meşguliyet içindeki insanlar sevdiklerini ihmal ediyorlar. İletişim kurallarının tıkanması, sevginin de zarar görmesine sebep oluyor. İnsanlar belli bir standartta yaşayabilmek için para ve statü kazanmak istiyorlar. Tüm bu uğraşlar içerisinde, içinde bulundukları anı yaşama fırsatını kaçırıyorlar. Aileden ve sosyallikten kopuk bir hayat yaşayan bu insanlar, bir süre sonra hiç iletişim kuramaz ve potansiyellerini kullanamaz hale geliyorlar.
     Daha iyi cep telefonu, daha iyi araba, daha büyük ev, daha iyi okul peşinde koşan ve bunlara ulaşmak için çok para kazanmayı hedefleyen, zamanının neredeyse çoğunu işe veren insan var. Bu insanlar şunu bilmiyorlar, daha iyi olması için uğraşılacak konuların başında iletişim ve aile vardır. Ailenin daha iyi olması ise maddiyata değil maneviyata ve iletişime bağlıdır.
     Şimdi zihnimizde aile içinde iletişime önem vermeyen bir aile modeli çizelim: Baba kendi işini yapıyor ve her gece eve 10’da geliyor. Bu arada çocuk çoktan ödevlerini yapmış ve yatmış oluyor. Anne ise ev kadını, ancak o da sohbetlerde ya da çeşitli faaliyetlerde bulunuyor. Çocuk eve geldiğinde anneyi evde bulamıyor. Bulduğunda da anne zaten yorgun oluyor.
     İlerleyen zamanda baba, daha iyi bir hayat için daha çok çalışmaya ihtiyaç duyuyor ve artık eve gece 11-12 arası gelmeye başlıyor. Annenin meşguliyetleri artmış, çocuk ise eve gitmek dahi istemiyor. Bu ailenin tek iletişimi, çocuğun okul taksitleri, araba taksitleri, evin ödemeleri geldiğinde oluyor. Aile birlikte ortak zaman değerlendirmekten yoksun olduğu için iletişim sağlıklı olarak gerçekleşemiyor ve aile üyeleri birbirlerine yabancılaşmaya başlıyor. Çünkü insanın kişiliği ortalama 6 aylık zaman dilimlerinde küçük değişimlere uğrar. Kişiler iletişimde olmadığından ve birlikte zaman geciktirmediklerinden bu değişimleri göremiyor ve uyum sağlayamıyorlar. Sonunda da çatışma ve sevgi eksikliği doğuyor.
     Bu modeli, komşuluk ve akrabalık ilişkilerimize da uyarlayabiliriz. Meşguliyetler iletişimsizliği doğurur, iletişimsizlik yabancılaşmayı, yabancılaşma da uzaklaşmayı doğurur. Uzaklaşma da sevdiklerimize hak ettikleri sevgiyi veremememize, sevdiklerimizi ihmal etmemize ve iletişim kanallarının tıkanmasına sebep olur. Hatta çoğu zaman meşgul insan, sevgiyi veremediğini dahi fark edemez.
Sözün özü; Teknolojinin kolaylığını, nimetlerini elbette kullanalım, yararlanalım ancak kişiliğimizi, insanlığımızı, sorumluluğumuzu olumsuz yönde etkilemesine, teknolojinin esiri olmamıza müsaade etmemeliyiz.
 
 

Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Sayfalar
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...

Eskişehir Yenigün GazetesiHaber Yazılımı Haber Scripti