9 Mart 2019 01:59
-A +A
Nurettin Bozan

Nurettin Bozan

TECRÜBELERİN DİLİNDEN EŞ SEÇİMİ -2-

 İnsanın hayatı boyunca alması gereken kararlar ve seçimler vardır. İşte bu seçimler içerisinde en önemli iki nokta eş ve iş seçimidir. Mutluluğun, huzurun ve de başarının ana etmeni bu olguların istenilen seviyede olmasıdır. Eş seçiminde nelere dikkat edilmesi hususunda tecrübeli kişilerin önerilerine, uyarılarına kulak verecek olursak diyerek geçen haftadan kaldığımız yerden devam edelim;
ERKEN YAŞTA EVLİLİKLERİN AVANTAJLARI
     Çiftlerin kişilik gelişiminin benzer dönemlerden geçmesi daha esnek, karşılıklı beklentileri yerine getirirken hoşgörülü ve uyumlu olabilmelerini sağlar. Düzene girmiş hayat aile hayatını olumlu etkiler, iş ve sosyal konularda daha rahat ilerleme kaydedilir. Genç yaşta anne-baba olmak çocuklarıyla fazla nesil farkı olmadan daha rahat iletişim kurmalarını sağlar, zamanın değişimini daha iyi yakalamalarına ve çocuklarının dünyalarını daha yakından takip etmelerine fırsat verir.
 ERKEN YAŞTA EVLENMENİN DEZAVANTAJLARI
Çiftlerin kişiliklerinin tam oturmamış olması çatışmaların, birbirinden farklı taleplerin sayısını arttırır. Bu daha sık tartışmalara, yıpranmaya yol açar. Evliliğin getirdiği sorumluluklar ağır gelir, kendi hayat alanlarını daraltır. Böylelikle gelişim çabaları yarım kalır. İş hayatı, kariyer konularında kişi yaşıtlarından geri kalabilir. Kişi kendini ve eşini tam anlamıyla tanıyamadan geçim, çocuk bakımı, evliliğin getirdiği sistemin zorlukları arasında sıkışıp kalır. Engellenen kişi öfkesini evliliğe, eşine yönlendirir; evliliği sorumlu olarak görür, böylelikle farklı sıkıntılar başlar.
Sözün özü; Her konuda olduğu gibi erken evlenmenin olumlu-olumsuz yönleri olacaktır. Burada daha çok belirleyici olan kişilik yapısıdır, anlayıştır ve de durumun bütününü görebilme yetisine sahip olabilmektir. “Ben dünyasından, Biz dünyasına” geçişe hazırlıklı olmak, paylaşmayı ve de sorumluluk alabilme cesaretinin olması çok önemlidir.
     Hayat bir alışveriştir ve hayatta hiç bir şey dört dörtlük değildir. Evlenecek kişilerin birbirlerine %100 uymalarını beklemek yanlıştır. Tarafların özellikleri %80 uyuşuyorsa o evliliğe engel olmak doğru değildir. Evlilikten iyi sonuç alınabilmesi için sevginin karşılıklı, hayata bakış açısının ortak olması; ruh ve kişiliklerin uyuşması lazımdır. Evlilikte en büyük engel insanın değişime kapalı olmasıdır. İnsan değişime açıksa herkesle evlenebilir, bunun hiçbir sınırlaması yoktur. Eşler arasındaki yaş farkının fazlalığı başlangıç için sıkıntı olmayabilir ama yaş ilerledikçe bir tarafın fedakarlık yapması gereken durumların ortaya çıkacağı da gözden kaçırılmamalıdır.
     Evliliğin en büyük düşmanı sabit fikirli olmaktır. Evlilik insanların esnek olmasını gerektirir. Bunu başaramayan kimse hangi kişilikte olursa olsun muhatabı kendi doğrularına çekmeye çalışacak, muhatabı hep veren taraf olacağından bir süre sonra kendini değersiz ve kötü hissetmeye başlayacaktır.
      Kişilikler ne kadar zıt olursa olsun, insanlar iyi ilişki kurmayı başarabilirler. Evliliklerin problemi kişilik uyumsuzluğundan çok, iletişim kurmayı becerememeden kaynaklanır. Bunu başarabilenler sevgi, iyi niyet ve esneklik şartıyla herkesle evlenebilirler. Bir insanda bu 3 özellik bulunuyorsa, bozulan ilişkilerin düzelmesi için uygulanabilir bir yol mutlaka vardır.

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Sayfalar
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...

Eskişehir Yenigün GazetesiHaber Yazılımı Haber Scripti