22 Haziran 2019 01:00
-A +A
Nurettin Bozan

Nurettin Bozan

ŞİKAYET ETME, ŞÜKRET

     Hepimiz çok mu mükemmeliz ki başkalarını eleştirip duruyoruz? Başkalarını eleştirmek ne kolay, değil mi? Hiçbir an olsun kendinizi sorguluyor musunuz? Siz çok mu mükemmelsiniz ki sürekli şikayet ediyorsunuz? Neden şikayet etmek yerine, elinizdekileri ölçmüyorsunuz? Neden sahip olduğunuz değerlerin farkında değilsiniz? Sağlığınızın, imkanlarınızın, ailenizin, sizin için yapılan hizmetlerin, işinizin, ülkenizin ve sahip olduğunuz binlerce şeyin niçin farkında değilsiniz? Yoksa siz hayata şikayet etmek için mi geldiğinizi sanıyorsunuz?
      Eleştirinin posta güvercinlerine benzediğini, bir gün mutlaka evine döndüğünü unutmayalım. Sahip olduklarınız için ne zaman şükredeceksiniz?
     İnsanların en mutluları, her şeyin en iyisine sahip olanlar değil, yollarına çıkan fırsatları en iyi şekilde değerlendirebilenlerdir.
     Apple kurucu ortağı ve CEO’su 56 yaşında ölen Steve JOBS’ın son yazısı;
     “İş hayatında, büyük başarılara ulaştım. Kimilerinin gözünde; hayatım başarının timsali; Fakat işin dışında; çok az neşem oldu benim. İşin sonunda; zenginliğim ve alışmış olduğum hayatın, bana getirdiği tek gerçeklik; ölümle yüzleştiğim şu anda, yatağımda uzanıp, hayatımı gözlerimde canlandırırken; fark ettim ki; gururlandığım şöhretim ve servetim; ölümün karşısında ne kadar da manasızmış.
     Arabayı kullanmak için: size para kazandırması için; birilerini işe alabilirsiniz. Ancak; hastalığınızı taşıması için, kimseyi işe alamıyorsunuz. Kaybedilen maddi şeyler bulunabilir veya yerine başkası konur; Fakat; kaybedildiğinde bulunamayacak veya, yeri dolmayacak tek şey var; O da “Hayat”
     Şu an; hayatınızın hangi sahnesinde olursanız olun; zaman ile; o sahne perdesinin kapanması ile yüzleşeceksiniz.
     TAVSİYEM; Ailenize, eşinize, arkadaşlarınıza; çok kıymet verin ve sevin. Kendinize iyi davranın ve insanlara değer verin. Yaşlandıkça ve ümit ediyorum akıllandıkça; Fark ediyorsunuz ki; 300 dolarlık saatte, 30 dolarlık saatte; aynı zamanı söylüyor. İç huzurun bu tarz şeylerle elde edilmediğini, anlıyorsunuz. İster first class,ister ekonomi uçun; Bilin ki o uçak düşerse sizde düşeceksiniz. O yüzden umut ederim ki; şunu anlarsınız; kahkaha attığınız, sohbet ettiğiniz, şarkılar söylediğiniz, kuzeyden-güneyden-doğudan-batıdan cennetten ve dünyadan konuştuğunuz ahbaplarınız, dostlarınız, eski arkadaşlarınız, anneniz, babanız, erkek kardeşiniz, kız kardeşiniz varsa; bilin ki gerçek mutluluk, onlarmış…
     Çocuklarınızı zengin olması için eğitmeyin, onları mutlu olmaları için eğitin. Böylelikle büyüdüklerinde; Her şeyin fiyatını değil, değerini bilirler. Yemeğinizi ilacınız gibi yiyin. Aksi halde ilacı yemek yerine yersiniz.
     Sizi seven kişi, sizi asla bırakmayacaktır. Bırakmak için yüzlerce neden saysa da; Mutlaka sizde kalmak için sebep bulacaktır. Bilin ki; insan ile insan olabilmek arasında çok büyük fark var ve bunu anlayan çok az insan var. Doğduğunuzda sevildiniz ve ölürken de sevileceksiniz. Bu arada kalan zamanı başarmak zorundasınız. Hayatta en iyi 6 doktor;
-Güneş ışığı,
-Dinlenmek,
-Egzersiz yapmak,
-Sağlıklı yemek,
-Kendine güven
-Arkadaşlar.
Bunlar hayatınızın her evresinde muhafaza edin ve sağlıklı bir ömrün tadını çıkarın. “  
 
 
                               
 

Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Sayfalar
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...

Eskişehir Yenigün GazetesiHaber Yazılımı Haber Scripti