1 Aralık 2018 01:51
-A +A
Nurettin Bozan

Nurettin Bozan

ŞİDDET ZULÜMDÜR

Nurettin Bozan

     Şiddet; güç ve baskı uygulayarak insanların bedeni ve ruhi açıdan zarar görmesine neden olan bireysel ve toplu hareketlerin tümüdür.
     İnsanlık tarihi kadar eski bir olgu olan şiddetle insanın yolları farklı zaman ve mekanlarda kesişmiştir. Ancak günümüzde dünyanın her bir bölgesinde yaşanan farklı türlerdeki şiddet olaylarına bakıldığında bugünün en önemli ve öncelikli sorununun şiddet olduğu görülecektir.
     İnsanlık; bugün fiziksel, psikolojik, sosyolojik, siyasal, kültürel, ekonomik, sözel, cinsel ve diğer pek çok yönden şiddet sarmalına alınmış durumdadır. Ailede aile üyelerinin birbirlerine uyguladıkları şiddet; kadına, çocuğa, yaşlıya uygulanan farklı şiddet türleri; toplumda savunmasız insanlara ve engellilere yönelik şiddet uygulamaları; hayvanlara ve tabiata karşı yapılan tahribat; törenin, terör ve anarşinin şiddeti insanı kuşatmış haldedir.
     Dinimizde her türlü şiddet yasaklanmıştır. Şiddet nereden gelirse gelsin bir insanlık suçudur.
     Son zamanlarda her türlü şiddetin arttığı, güçlünün insanlığı ve vicdanı bir tarafa bırakarak “Ben Yaptım Oldu” anlayışı ile zorbalığın tavan yaptığı bir dönemi yaşıyoruz. İnsanlar adeta çıldırmış barut fıçısı gibi yolda, çarşıda, pazarda, arabada her yerde her an başın belaya girebilir. Nedir bu öfke, sinirlilik hali! Hızlı yaşamak, bir yerlere yetişme aceleciliği insanları kontrolden çıkarıyor.
     Ailenin önemi, yaptırım gücü burada da karşımıza çıkıyor. Çocuklarımızı manevi, ahlaki, nezaket görgü gibi kavramları öğretmeli, onlara örnek olmalıyız. Çocuk ailede ne görürse onu yapar-söyler. Sevginin kendisi öğretilmelidir. Çocuk sevginin her şeyin üstünde olduğunu öğrenmelidir. Sonra saygıyı, hoşgörüyü, yardımlaşmayı sonra da paylaşmayı öğrenmelidir. Kısacası işi baştan sıkı tutmalıyız. Bütün aileler bu hassasiyeti gösterdiği taktirde toplumda huzurun, hoşgörünün gelişeceği görülecektir.
     25 Kasım “Kadına Yönelik Şiddeti Kınama Günü” olarak bazı etkinlikler yapıldı-yapılıyor. Peki haberi olması gerekenlerin haberi oldu mu? Haberleri olması için ne yapılabilir dersek iş yerlerinde kadına-çocuklara-yaşlılara şiddet uygulamanın sonuçları ile ilgili sunumlar yapılmalıdır. Bu amaçla farkındalık oluşturulmalı, hem hatırlatıcı hem bilgilendirici hem de bilinçlendirme sağlanmalıdır.
     Şiddet uygulayanın sonucunun ağır yaptırım olacağını düşünmelidir/bilmelidir. Ne yazık ki adalet hiç ama hiç yeterince işlemiyor. Savcı-hakim-kanunlar her neyse caydırıcılık/yaptırım gücü yok. Yapanın yanına kar kalan bir gelenek oluşmuş. Sosyal medyadan görüyoruz alenen herkesin gözü önünde insan bıçaklama, dövme, kadına şiddet tüm vahşilik yapılıyor, polis canla başla arayıp yakalıyor, adliyeden polisten önce suçlu çıkıyor. Bu işin içinde olanlarda verilen kararlara bir anlam veremiyorlar. Ülkemizde kanunlar yeterince uygulanmıyor. Adaletin olmadığı yerde huzur olmuyor. Sonrasında  kargaşa, kanun dışı yaptırımlar devreye girebilir aman dikkat!
     Sözün özü; Şiddeti önlemenin en başı; ailede, okulda verilen eğitim-öğretim, daha sonra da yaptırım gücü yüksek adalet mekanizmasının yeterince işlemesidir.

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Sayfalar
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...

Eskişehir Yenigün GazetesiHaber Yazılımı Haber Scripti