3 Aralık 2018 01:00
-A +A
Serdar Taci Zengin

Serdar Taci Zengin

ŞEHRİMİZDE GÜNÜBİRLİK YERLER VE BARLAR

Serdar Taci Zengin

27.11.2018 saat 14:30 da bir otelde toplantı yapıldı.

Tepebaşı Belediye Başkan Yardımcısı Erdoğan Aydoğmuş, Odunpazarı Belediye Başkan Yardımcısı Hüsnü Kaptan, Asayiş Şube Müdürü Ahmet Zihni Manap, Eskişehir Vergi Dairesi Başkanlığı grup Müdürü Ziya Çizioğlu, Eskişehir Valiliği İl Kültür ve Turizm müdürü Şennur Azade, Eskişehir İl Kültür Şube müdürü Mustafa Serttaş, Büyükşehir Belediyesi Koordinasyon Kurulu, Emniyet Müdürlüğü Kimlik Bildirim Müdürü Ercan Özaşık,  Turizm Dernek temsilcileri ve şehirde bulunan bütün Otellerin genel müdürleri toplantıda hazır bulundu.

Son dönemde sayıları giderek artan ve internet satış kanallarında sürekli karşımıza çıkan günübirlik daire ve apart yapılarının şehir turizmine etkilerinin değerlendirildiği toplantıda;

Belediye açısından bu yapıların ruhsatlandırma prosedürlerine uymadıkları ruhsatlarını mesken olarak alıp bu şekilde faaliyete başladıkları, bu konuda Emniyetin ‘’konut dokunulmazlığı ‘’ nedeni ile  elini kolunu bağladıkları, otel şeklinde ruhsat almak için gerekli olan şartları sağlamadıkları, kazanç elde ettiklerinde ve bu tespit edildiğinde Emniyet ve Maliyenin koordineli çalışması ile hem kimlik bildirimine hem de kazançların kira geliri değil de ticari kazanç olduğu bu nedenle ruhsatlarının mesken değil işletmeye çevrilmesi, gerekli şartları sağlamaları mümkün değilse ruhsat iptali yapılarak kapatılması gibi önemli konular görüşüldü. Bu yapıların kanunlardaki boşluktan faydalanarak bölge idare mahkemesine dava açarak faaliyetlerine  devam ettikleri tespit edildi.

Sonuç olarak;

 Bu problemin sadece Eskişehir’in değil tüm Türkiye’nin problemi olduğu, vergi ve kazanç kaybı oluşturduğu, turizm standartlarını düşürüp haksız rekabet yarattığı, güvenlik açısından son dönemlerde ülkemizde meydana gelen terör olayları incelendiğinde teröristlerin günübirlik apart ve daireleri tercih ettiği, bu konunun Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine taşınması ve kanunlaşması gerektiği, ancak bu sürecin uzun zaman alabileceği bu nedenle bu yapıların ihbar edilmesi neticesinde ceza kesileceği ifade edildi.

Kayıtdışı ekonominin önüne geçilmesi ve  toplum güvenliği açısından bu konunun çok önemli olduğu, bir an önce önüne geçilmesi gerektiği konusunda mutabık kalınarak toplantıya son verildi.

Anlaşılıyor ki, Şehrimiz yaşantısında önemli yer tutan kiralık günlük evler masaya yatırıldı. Tartışıldı ortak karara varıldı, bundan sonra gelişmeleri birlikte göreceğiz. 

Mutlaka yakın zamanda eğlence yerleri de masaya yatırılacaktır.

Uzun zamandır şehrimizin gece yaşantısı, bilhassa üniversite öğrencilerinin müdavim olduğu yerler de mercek altında.

Bir kesim, bu yerlerin, toplum için zararlı alışkanlıklar kazandırmasında yüksek bir etki  yaptığı, arttırdığı düşüncesiyle kapatılmasını istiyor. Bu konunun barlar ile birlikte zaman zaman gündeme geldiğini, bu yerlerin şehrin başka bir yerine taşınmasının tartışıldığını biliyoruz. 

Ancak bu konuda bu zamana kadar ciddi bir adım atılamadı.

Japonya’da bulunduğum sürece araştırmalarımdan biri de içkili yerler olmuştu. 

Bar veya benzeri yerlere Tokyo içinde karşılaşmamıştım. 

Eğlence yerleri ve günlük otellerin Ginza adında bir bölgede toplandıklarını öğrenince gidip yerinde araştırdım. Neredeyse otel ve barların tamamı burada yer alıyor. 

Ginza merkezden uzakta, yürüyerek gitmek çok zor, metro ile gidilebiliyor. Gece belirli bir saatte metro ulaşımı durduruluyor, sabah 05.00 ten sonra başlıyor.

“Gece yaşantısı bir sisteme bağlanmış, konut bölgeleriyle, eğlence yerleri keskin bir çizgiyle ayrılmış.”

Eskişehir’de de bu yapılmak istenirse yapılabilir mi?

Cevabım; istenirse yapılabilir.

Buna benzer bir uygulama eski ifadesiyle “Pavyon’lar” için yapılmıştı. O kadar kötü yapıldı ki istenilen sonucu veremedi.

Tarihte toplum dışına itilen insanlık dışı “cüzzamlı”lar örneğini biliyoruz.

Bardakta alkol alımı toplumumuzun gerçeği, sadece yer konusunda planlamanın çok iyi düşünülerek yapılması gerekiyor.

Ancak bir gerçeği de vurgulamak gerekiyor;

Eğlenmekle, dejenere olmak şehrimizde birbirine karıştı, artık ayrıştırmak gerekiyor.

Sevgiyle kalın


Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Sayfalar
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...

Eskişehir Yenigün GazetesiHaber Yazılımı Haber Scripti