9 Şubat 2020 01:01
-A +A
Yusuf Leventeli

Yusuf Leventeli

RİSE OF EMPİRES: OTTOMAN

Netflix, Türkiye’ye odaklanan yapımlarına Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethetme sürecini konu alan belgesel dizi Rise of Empires: Ottoman ile bir yenisini daha ekliyor. 6 bölümlük bir sezon olarak yayınlanan dizinin orijinal dili İngilizce ve hedef kitlesinde uluslararası kitle de var.
STXtv ve Karga Seven Pictures ortak yapımı olarak yurtdışına da ulaştırılacağı defalarca belirtilen dizi, İstanbul’un fethinin olağanüstülüğünü, iki tarafın bakış açısına yer verip, gerçekleri kurguyla harmanlayarak anlatıyor. Ancak savaş sahneleri, özellikle geniş planlarda, iki taraf için de zorlu olan bu savaşın ihtişamına erişemiyor. Dizinin anlatıcılığını Charles Dance (Game of Thrones, Crown) üstleniyor ve Türkçe versiyonunda bu görevi Osmanlı tarihine odaklanan diğer dizilerde de izlediğimiz Halit Ergenç yerine getiriyor. Fatih Sultan Mehmet’i Cem Yiğit Üzümoğlu, Bizans Kralı Konstantin’i ise kadrodaki sınırlı yabancı isimlerden Tommaso Basili canlandırıyor. Orijinal dili İngilizce olmasına rağmen kadrosunun büyük çoğunluğu Türkiyeli oyunculardan oluşan dizide Fatih Sultan Mehmet’in üvey annesi Mara Hatun’a Tuba Büyüküstün hayat verirken, diğer oyuncular arasında Selim Bayraktar, Birkan Sokullu, Damla Sönmez gibi isimler yer alıyor. Aynı zamanda, dizinin belgesel ayağında Celal Şengör, Emrah Safa Gürkan ve JasonGoodwin gibi danışmanları var. Dizi, Fatih Sultan Mehmet’in henüz yirmili yaşlarının başındayken “Kızıl Elma” olarak anılan ve İslam dünyası için büyük önem teşkil eden Konstantinapolis’i fethederek Dünya tarihine yeni bir yön verme serüvenini anlatıyor.

Destansı Olmaktan Uzak Savaş Sahneleri
İstanbul’un fethi tarihi anlamı çok büyük olan bir olay olduğu için tüm dünyada merak uyandıran, herkes için ilginç bir başarı. Tarihe yeni bir yön veren bu başarıyı herkese anlatıp, tüm dünyaya asıl kaynağından ve olayların gerçekleştiği yerden bilgi sunmak, oldukça önemli ve tabii ki ilgi çekici bir fikir. Üstelik, Rise of Empires: Ottoman bunu belgesel bir dizi olarak yapıyor. Dizi, Osmanlı’nın harem hayatı ve bu hikâyelerden doğan entrikalara değil de, tarih danışmanlarının da yardımıyla savaşa, adını tarihe altın harflerle yazdıran genç padişah Fatih Sultan Mehmet’in iç yolculuğuna ve tarihin en önemli kayıplarından birini veren Konstantin’e odaklanarak bugüne kadarki örneklerinden bir adım öne çıkıyor. Osmanlı’yı, Türklerle ve bütün tarihi olayların yaşandığı topraklar üzerinden daha derin yönleriyle yurtdışına anlatıyor. Bir yandan da yurtiçindeki izleyicilerine yeni bir bakış açısı sunuyor. Dizinin tarih danışmanlarının fikirlerine ve açıklamalarına yer verdiği kısımları ve kurgulanmış sahneleri her anlamda el ele hareket ediyor.
Sonuç olarak Rise Of Empire, tarihimizde her açıdan önemli olan bir olayı bizlere, prodüksiyon ve kurgu yönünde biraz eksik olsa da anlatmaya çalışıyor. Uluslararası arenada adımızın bu şekilde öne çıkması bizler açısından büyük onur. Yaşadığımız bu onuru bütün dünyanın tekrar yaşamasını sağlıyoruz.

Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Prensipte anlaşıldı

Prensipte anlaşıldı

17:19 4 Ağustos 2020
Camia bu soruya kilitlendi

Camia bu soruya kilitlendi …

17:18 4 Ağustos 2020
MOTOSİKLET SÜRÜCÜSÜ ÖLDÜ

MOTOSİKLET SÜRÜCÜSÜ ÖLDÜ

17:03 4 Ağustos 2020
Sayfalar
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...

Eskişehir Yenigün GazetesiHaber Yazılımı Haber Scripti