20 Ağustos 2019 01:46
-A +A
Deniz Çağlar Fırat

Deniz Çağlar Fırat

Raylı Sistemde Neden Merkez Olamıyoruz?

Eskişehir’de son günlerde raylı sistemlerle ilgili birbirini takip eden iddialı ve temenni içeren açıklamalar görmeye başladık. AK Parti Odunpazarı İlçe Başkanı Av. Ali Acar, Eskişehir'in raylı sistemler konusunda merkez üssü olması gerektiğini ifade etti. 
ETO Başkanı Metin Güler,Eğer Türkiye’de milli hızlı tren üretilecekse Eskişehir’den başka yerde üretilemez. TÜLOMSAŞ’ı bırakıp bunu, sıfırdan başka bir yerde üretmeye kalkarsanız hem zaman kaybı, hem de ekonomik kayıp.” dedi.
Eskişehir’in raylı sistemlerdeki potansiyelini iyi bilen ve bu alanda çalışmalar yürüten biri olarak bu açıklamaların herhangi bir yanlış tarafı olmadığını söylemek gerekiyor. Yanlış bir tarafı yok ama onlarca yıldır bu tip açıklamalar duyduğumuz için sormadan edemiyoruz; Onca yıldır siyasetçisi, Oda Başkanları, sektör temsilcileri, milletvekilleri, gazeteciler bir bütünlük içinde herkes buna benzer görüşü savunduğu halde neden Eskişehir raylı sistemde merkez olamıyor? Yanlışlık nerede? Herkes buna inandığı, herkes bunu dilediği, herkes bunun olmasını istediği halde neden Eskişehir raylı sistemde merkez olamıyor?
Kim yaptırmıyor?
Kim engelliyor?
Demek ki ortada bir sorun var…
2013 yılında Türkiye’nin YHT üreteceği ilk açıklandığında bu üretimin TÜLOMSAŞ olacağı açıklanmış ve bu açıklamayı Ankara Garı’nda yerinde takip etmiştim. O açıklamanın ardından TÜLOMSAŞ’ta YHT üretilecek alanı bile gidip yerinde incelemiş ve kamuoyuna duyurmuştum. Aradan 6 yıl geçti, Türkiye hala YHT üretecek ve biz hala ‘Eskişehir üretmeli’ diyoruz. Bunda bir gariplik, bir yanlışlık yok mu? Onca haber oldu kamuoyuna, onca tartışma yaşandı. Eskişehir, YHT’nin merkezi olacak dendi. Ama durduğumuz yerde duruyoruz.
Mesela YHT üretimi TÜLOMSAŞ’ta olacak denmişti ama sonra öğrendik ki araya yabancı firmalar girmiş, işler değişmiş. Şu an kimin üreteceği bile belli değil.
En başa dönmüş gibiyiz.
6 yıl önce YHT’ler TÜLOMSAŞ’ta üretilecek denmedi mi? dendi.
Eskişehir’de üretilecek denmedi mi? Dendi.
Bizim şimdi Eskişehir merkez olmalı temennilerini bırakıp, ‘söz verildiği halde neden üretim başlamıyor?’ ‘Neden YHT üretimi için araya yabancı firmalar giriyor?’ diye sormamız gerekiyor.
Zaman temenni değil, üretim zamanı çünkü… 

Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Sayfalar
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...

Eskişehir Yenigün GazetesiHaber Yazılımı Haber Scripti