31 Temmuz 2019 01:05
-A +A
Osman Kara

Osman Kara

POKEMON GO GERÇEĞİ

OSMAN KARA

Niantic’in geliştirdiği, The PokemonCompany’nin yayınladığı PokemonGo oyunuyla 6 Temmuz 2016 yılında tanıştık.PokemonGo’nun getirdiği yenilikler oyun dünyası için  (özellikle cep telefonu oyunları için) devrim niteliğindeydi desek yanlış olmaz.
Oyunartılmış gerçeklik ve giyilebilir teknolojinin zirvesiydi. PokemonGooyunun haritası gerçek dünyanın ta kendisiydi. Online bir şekilde, GPRS ile sizin konumuza göre Pokemon avına çıkıyor, artırılmış gerçeklikteknolojisiyle bulunduğunuz yerden(evinizin salonunda, sokaktaki bir parkta) kameranızın yardımıyla Pokemon avlayabiliyorsunuz. Şehrin belli başlı yerlerinde olan GYM’lere gidip orada savaşıp oranın salon şampiyonu olabiliyorsunuz.
PokemonGo ilk çıktığında sadece ABD ve bazı ülkelerde resmi olarak yayınlanmıştı. Fakat buna rağmen PokemonGo, ilk beş gündeCandyCrush ve AngryBirds’ün ulaştığı rakamları geride bırakarak tüm zamanların en popüler oyunu olmayı başarmıştı.İlk 3 hafta sonunda ise dünya genelinde indirilme sayısı 75 milyonu aşmıştı. İlk iki haftada oyunun kazancı ise 35 milyon dolardı.
Fakat haftalar geçtikçe sokaklarda gezen, Pokemon avlayan insanların sayısı gittikçe azalmaya başladı. Oyun popülaritesini hızla kaybediyordu. O beklenen etkiyi belki ilk bir ayda yakalasa da devamı gelmedi.
NEDEN TUTMADI?
 • PokemonGO’nun beklenenin çok üzerinde bir ilgiyle karşılaşmasıyla serverlar çökmeye başladı. İl tanıtım videosu 10 Eylül 2015 tarihinde yayınlanan PokemonGo, bir yıl gibi çok kısa bir sürede piyasaya sürüldü. Bu da insanların ‘acaba oyun tam bitmeden mi piyasaya sürüldü?’ gibi soruların sorulmasına sebep oldu. 
 • Kamerayı, konumu ve interneti aynı anda kullanan oyun yarım saatteortalama telefon şarjının %30’nu tüketiyordu. Bu da insanları ek güç kaynakları kullanmaya itti. Pokemon GO piyasaya sürüldükten sonra Powerbank satışları dünya genelinde %50 arttı. Fakat bu da kullanıcılar için yeterli bir çözüm olmadı. Çok kısa sürede telefon şarjının bitmesi kullanıcılar tarafından hoşnutsuzluğa sebep oldu.
 • Oyunun internet üzerinden oynandığından bahsetmiştim, özellikle Türkiye gibi internet altyapısının ortalamanın altında olan ülkelerdeki PokemonGo oyuncuları internetin çekmemesinden kaynaklı oyundan kopmalara maruz kaldı. 
 • Eski Pokemon severlerin çok iyi bildiği Pokemon takası özelliği olmaması, oyuncular arası etkileşim olmayışı,takip sisteminin kaldırması gibi sebepler de oyuna ilgiyi azalttı.
 
Şuanda bile milyonlarca aktif kullanıcısı bulunan PokemonGo yukarıda saydığım sıkıntıları yaşamasaydı ve ilk zamanlardaki heyecanını ve popülaritesini korusaydı, şuanda oyun dünyası için çok farklı şeylerden bahsediyor olurduk. Belki de bazı insanların düşündüğü gibi aratılışmış gerçeklilik teknolojisi oyunlar için şuan ki zamana uygun bir teknoloji olmayabilir. Bunun için halen daha altyapısal olarak ciddi bir zamana ihtiyacımız var gibi gözüküyor. Keşke Niantic oyunu 5G altyapısının dünyanın her yerinde olduğu telefonların batarya sorunlarının yaşanmadığı bir dönemde piyasaya sürebilseydi. Hiç kuşku yok ki PokemonGo, zamanının ilerisinde bir oyundu.
 
 
 
???????????????????????????
HAFTANIN ÜRÜNÜ(4,8/5)
Xiaomi Mi WifiRepeater Pro Sinyal Güçlendirici
Xiaomi Pro, 2 harici antenle, 300Mbps'e kadar hızlı veriaktarımı ile tasarlanmıştır. Xiaomi Pro ile aynı anda 64 cihaza bağlanabilir ve duvarlara nüfuz edebilir. Uzaklık dolayısıyla zayıf çeken kablosuz ağ sinyalini XiaomiWifi Pro ile güçlendirebilirsiniz. Evinizdeki kablosuz ağa bağlanıp farklı bir noktada paralel bir kablosuz ağ yaratan XiaomiWifi Pro çok katlı evler için ya da ortak kullanımlı WiFi ağları için geniş kapsamlı bir kullanım alanı yaratır.
Ürün Özellikleri
 • Aktarım Hızı: 300 Mbps
 • Aktarım Standardı: Wi-Fi 802.11b/g/n
 • Frekans: 2.4GHz
 • Boyut: 220 x 150 x 70 mm
 • Ağırlık: 30g
Paket İçeriği
 • 1 x Xiaomi Pro WifiRepeater Sinyal Güçlendirici
 • 1 x EU Priz Dönüştürücü
Fiyat:4,9/5
Kalite:4,7/5
Performans:4,7/5
Fiyatı:74.90-79.90 TL
???????????????????????????
HAFTANIN ÖNE ÇIKAN HABERLERİ
AKILLI LENSLER GELİYOR
Amerika’da bulunan San Diego Üniversitesi’ndeki bilim insanları, ‘kontaktlensler’i akıllandırmanın bir yolunu buldu. Bu kontakt lensler üretilen sinyallere bağlı olarak odak uzunluğunu değiştirebiliyor. Lensler kullanıcının görüp görmemesine bakmaksızın etkili şekilde çalışıyor. Lensin zoom yeteneğini, yakaladığı sinyal ve elektrik ile alakalı olduğu söyleniyor.
INSTAGRAM BEĞENİ ENGELİNE YENİ ÇÖZÜM
Son dönemlerin popüler resim ve video paylaşım platformu Instagram, geçtiğimiz hafta çok tartışılacak bir özelliği test etmeye başladığını duyurdu. Instagram'ın test ettiği bu özellik, kullanıcıların gönderilerine aldığı beğeni sayılarını gizlemeyi içeriyor ve bu özellik, çoğu kullanıcı tarafından istenmiyor. Bağımsız veri bilimcisi olarak çalışmalarını sürdüren David Stier'e göre genç yaştaki Instagram kullanıcıları, hesaplarını "İşletme Hesabı" olarak değiştirerek beğeni sayılarını takipçileriyle paylaşmaya devam ediyorlar.
TİKTOK CEP TELEFONU PAZARINA GÖZÜNÜ DİKTİ
Bir süre önce akıllı telefon işine gireceği ortaya çıkan TikTok, sonunda beklenen doğrulamayı yaptı. TikTok’un sahibi ByteDance şirketi, akıllı telefon için kolları sıvıyor. Şirket bunun için Çinli telefon üreticisi Smartisan’la anlaşmaya vardı. Son çıkan haberlere göre eski bir Smartisan yöneticisi olan WuDezhou, TikTok akıllı telefon projesinin başına geçti. ByteDance'ın nasıl bir telefon çıkaracağı ise gizliliğini koruyor.
TÜM SESLERİ ALGILAYAN MİKROFON GELİŞTİRİLDİ
Stanford’daki araştırmacılar, fonon adı verilen titreşimlerin çıkardıkları en küçük sesi tespit edebilen bir “kuantum mikrofon” geliştirdiler. Bu cihazın kuantum bilgisayarlarını daha verimli hale getireceği düşünülüyor.Bilinen en küçük ses birimleri olan fononların duyulması daha önce neredeyse imkansızdı. Bunun sebebi ise mikrofonların yeteri kadar hassas olamaması. Ancak kuantum mikrofonu sayesinde fononları duyabilmek artık mümkün oluyor.

Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Sayfalar
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...

Eskişehir Yenigün GazetesiHaber Yazılımı Haber Scripti