PAYLAŞMANIN VE KARDEŞLİĞİN ZİRVESİ KURBAN BAYRAMINA GİRERKEN

Eskişehir İl Müftüsü Bekir Gerek'in Kurban Bayramı için yazdığı Yenigün Gazetesi'ne yazdığı yazısı...

16 Temmuz 2021 00:21
A
a
Ercan Kardeşler Kuyumculuk

Kurban Bayramına Girerken
20 Temmuz salı günü Kurban Bayramıdır. Bayramımız şimdiden kutlu olsun. Sevgili Peygamberimiz Medine’ye hicretinin ikinci yılında ilk Kurban Bayramını ashabı ile birlikte yapmış ve Kurban Bayramının birinci gününde şöyle demişti; “Bu günümüzde yapacağımız ilk şey bayram namazını kılmaktır. Sonra evlerimize dönüp kurban kesmek olacaktır. Her kim böyleyaparsa sünnetimize uygun iş yapmış olur. Kim bayram namazından önce kurban keserse ancak ailesine bir et sunmuş olur, bu kestiği kurban olmaz”( Buhârî, Adâhî,1).
Sonrada şöyle hitap etmişti; “Ademoğlu Kurban Bayramı günü, Allah katında kurban kesmekten daha sevimli bir iş yapmamıştır. Şüphesiz o kesilen kurban kıyamet günü boynuzları ve yünleriile gelir. Hiç şüphe yok ki, kurbanın kanı yere düşmeden önce Allah katında kabul görür. Öyle ise gönüllerinizikurban ile hoş edin”(Tirmizî, Adâhî, 1).
 
Kurban Nedir?
Kurban,Kurban Bayramı günlerinde ibadet niyetiyle Kurban edilmesi caiz olan hayvanlardan birini keserek yapılan,insanın Allah’a yaklaşmasına ve O’nun rızasını kazanmasınavesile olan bir ibadettir.İnsan kurban kesmekle İbrahim aleyhisselâm gibi Allah’a ve O’nun emirlerine bağlılığını, gerekirse O’nun rızasını kazanmak için her fedakarlığa katlanacağınıgöstermiş olur.
 
Kurban, İslâm’daki sosyal yardımlaşma ve dayanışmanın en güzelörneğidir. Her gün dünyada sayısız hayvan kesilir ve bundan çoğunlukla varlıklı kimseler yararlanır. Kurban etinden ise öncelikle fakirler ve yoksullar istifade eder.Yüce Rabbimiz şöyle buyurmuştur; “Kurbanlarınızı kestiğinizde onlardan hem kendiniz yiyin, hem de ihtiyacını gizleyen-gizlemeyen fakirlere yedirin(Hacc, 22/36).
 
Böylece kurban, Müslüman toplumda kardeşlik, yardımlaşma ve dayanışma ruhunu canlı tutar, sosyal adaletin gerçekleşmesine katkıda bulunur. Bundan da anlaşılıyor ki kurban kesimi, bir hayvan katliamı değil, fakirile zenginin kucaklaşmasına,gönüllerinin birleştirmesine, yardımlaşmasına ve fakirin görüp gözetilmesine vesile olmaktadır. Kısaca kurban paylaşımın zirvesidir.
 
Bayram Günleri Nedir ve Nasıl Günlerdir?
Bayram; aynı inanç, aynı duygu, aynı düşünceleri paylaşan insantopluluklarının birlikte sevindiği, birlikte neşelendiği müstesna günlerdir.Bayram; neşe, sevinç, mutluluk günleridir.Dini Bayramlar;Cenab-ı Hakkın müminlere manevi ziyafetidir.Bu mutlu günlerde Rabbimiz fakir-zengin, genç-ihtiyar bütünmüminlerin gönüllerini sevinçle doldurmaktadır.
 
Bu bakımdan dini bayramlar;ziyaretleşmelerin yapıldığı,küslerin barıştığı, dargınlıkların giderildiği, neşe, sevinç, coşku, heyecan,sevinme günleridir.Gurbetten sılaya kavuşma, tefrikayı bırakıp birlik ve sevgiye erişme günleridir.Yeme, içme, ikram etme, ikram alma günleridir.Çocukları sevindirme,anne-babayı, büyükleri onurlandırma günleridir. Kısaca paylaşmanın ve kardeşliğin zirvesinin yaşandığı müstesna günlerdir.
 
Bayramdaki Görevlerimiz;
Güzel koku sürünmek, temiz ve yeni elbise giyinmek, güler yüzlü ve sevinçli görünmek, yoksullara çokça sadaka vermek,çoluk çocuğa bolluk göstermek ve sevindirmek, anne-babamızı ziyaret etmek ve hayır duasını almak, vefat etmişler ise kabirlerini ziyaret etmek,sıla-i rahim yapmak, akrabalarımızı görüp gözetmek, yetimleri gözetmek, şehitlerimizi rahmetle anmak, küsleri barıştırmak, dargınlıkları gidermek, birlik ve beraberliği, kardeşliği pekiştirmek ve pekiştirici davranışlarda bulunmak bayramda yapmamız gereken görevlerimizdendir.Ancak bir şeye çok dikkat etmeliyiz! Covid-19 tedbirlerine. Sosyal mesafe, maske, temizlik ve açık alanda bulunma kurallarına riayet etmeliyiz.
 
Bu duygularla Eskişehirli hemşehrilerimin ve tüm vatandaşlarımızın kurban bayramını tebrik ediyorum. Allah’tan sağlık ve afiyet içerisinde mutlu bir bayram geçirmesini diliyorum.
 
GÜNÜN DUASI :
 De ki: Şüphesiz benim namazım,(her türlü) ibadetim, hayatım ve ölümüm hepsi âlemlerin Rabbi Allah içindir.
(el-En’âm6 /162)

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Kurban Bayramı tebriği - İYİ Parti
Kurban Bayramı tebriği - Eskişehir Kent Konseyi