5 Ocak 2019 12:31
-A +A
Nurettin Bozan

Nurettin Bozan

ÖMÜR DEDİĞİN SERMAYE NASIL GEÇİYOR

Nurettin Bozan

Günler, aylar, yıllar su gibi geçiyor. Zaman hepimiz için mukadder olan sona doğru akıp gitmekte. Biz hayatımızın farklı dönemlerine hızla adım atarken ömür sermayemiz de her geçen gün tükenmekte. Ömrün her bir günü, her bir saati, her bir dakikası hatta her bir anı kazanıma dönüştürülmelidir. Tabi bu kazanım kime göre nasıl bir kazanım? Dünya işlerini öne alanlar olduğu gibi bu alemi fani görüp baki olan alemi isteyenler de elbette olabilir.
     Varsın geçip gitsin dünyanın süsleri, nimetleri, zevkleri. Nasılsa yerine yenisi gelir. Çünkü onlar fani ise de onları gönderen bakidir. Varsın dünya hayatı gelip geçiversin bir kısacık an gibi. Gidecek olan bir fani dünya, gelecek ise baki dünyadır.
     Dünya işlerine kendilerini kaptıran olaya sadece bu pencereden bakan kişiler büyük yanılgı içindeler. Duygularının ve hırslarının esiri oluyorlar. Sadece dünyanın zevk ve sefasını sürmek için olmadık işlere el atan kişilerin sonu hem bu dünyada hem de diğer alemde pek de iç açıcı olmayacağı kesin.
     Her iki hayatı garanti altına almak için her şeyi düzgün ve adaletli bir şekilde yerine getirmenin önemini bilmek gerekiyor.
     TRT Haber Tv’de yayınlanan ”Ömür Dediğin” programı gerçekten ibretlik yaşam öyküleri ve sözleri gözler önüne seriyor. Isparta’nın Yalvaş ilçesinde yaşayan 80 yaşındaki Osman Durutürk ne kadar da manalı söylemiş “Parası olan pazardan, imanı olan mezardan korkmaz” Ankara’nın Kazan ilçesinde yaşayan 90 yaşındaki Mehmet Erdem “ Ben hiç genç olmadım sanki. Ömür bir solukta geçti gitti ” diyor. Herhalde geçlik çok hızlı, yaşlılıkta ise zaman yavaş işliyor. Yine Of’lu Hafize Sarıcaoğlu “ Gençlik bir kuştu, uçurduk tutamadık. Yaşlılık ise bir belaydı gezdirdik satamadık.” diyerek yaşamın gelip geçiciliğini özetliyorlar.
     Bayramların özelliklerinden biriside yaşlıların gözü kapıda, geleni beklediği gün olsa gerek. Ziyaret edilmeleri, hal ve hatırlarının sorulması, onları çok ama çok mutlu ediyor. Şimdiki gençlik yarının yaşlıları olacak. Ararsan aranırsın, sorarsan sorulursun, ziyaret edersen ziyaret edilirsin. Aslında “ Ne ekersen onu biçersin “ sözü her şeyi anlatıyor.
     Bugün yaşlıya yarın bugünün gençliğine, böyle işliyor hayatın çarkları. Sırası gelen yaşaması gereken süreci ama öyle ama böyle yaşıyor. Önemli olan insanlara faydalı olarak  huzurlu ve mutlu bir şekilde yaşayabilmek.
*                                  *                                     *
Ömür dediğin nedir, dalda bir kuru yaprak.
Bin sene de yaşasan son durak kara toprak.
                                       Necip Fazıl Kısakürek

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Sayfalar
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...

Eskişehir Yenigün GazetesiHaber Yazılımı Haber Scripti