13 Nisan 2019 01:11
-A +A
Nurettin Bozan

Nurettin Bozan

OLUMLU İLK İZLENİM OLUŞTURMANIN YOLLARI

Nurettin Bozan

İnsanlar dış görünüşleriyle karşılanır, şahsiyetleri ile uğurlanır. Hayatımızdaki ilk izlenim hemen her konuda çok önemlidir. Karşımızdaki kişi hakkında yargılara varmaya başladığımız ilk an karşılaşma anımızdır. İzlenimleri şöyle sıralayabiliriz.
-Kendiniz hakkında ne düşündüğünüz.
-Başkaları hakkında ne düşündüğünüz.
-Başkalarının sizin hakkınızda ne düşündüğü.
-Başkalarının kendileri hakkında ne düşündüğü
     Karşınızdaki kişiye göz attığınız o birkaç saniyede dış görünüşü, vücut dili ve tavırları bize doneler verir. Negatif olan ilk izlenimi geriye döndürmek çok zordur.
     İlk izlenim aslında son izlenimdir. Bundan dolayı kendimiz üzerine kafa yormalı ve dış görünüşümüzle nasıl bir etki bırakmak istediğimizi iyi düşünmeliyiz.
     Günümüzde dış görünüşümüz ve vermek istediğimiz imaj, biz daha konuşmaya başlamadan fikir verir. İş dünyasında abartılı renkler, dekolte veya çok spor kıyafetlerden kaçınmak gerekir. Fiziksel olarak rahat hissedeceğiniz, ortama uygun ve size yakışan kıyafetler tercih edilmelidir. Giyiminiz sizi ve işinizi yansıtan bir imaj oluşturmalıdır. Kim olduğunuz ve ne yaptığınız arasında çizgi vardır; biri sizi tanımlar, diğeri sizi tamamlar.                        
                                      İNSAN OLMA …
     Vücudun senin. Onu sev ya da nefret et; o hayat boyu seninle beraber kalacak. Hayat denen ve yaşadığın sürece devam eden bir okula kaydoldun. Sürekli dersler alacaksın ve bunlar hiç bitmeyecek, her gün yeni şeyler yaşama fırsatın olacak. Bazıları senin kontrolünde olacak. Bu deneyleri ya seveceksin ya da aptalca bulacaksın ama bunlar olacak. Hatalar yok, yalnızca dersler var. Büyümek, deneme ve yanılma sürecidir. Başarısızlık yalnızca başarının alt basamaklarıdır. Önceki başarısızlıklar, sonraki başarıların temsilcileridir.
     Dersler öğrenilene kadar tekrar edilir. Dersler çeşitli şekillerde öğrenilene kadar sana sunulacaktır. Ancak derslerini tümüyle öğrendiğinde diğerlerine başlama hakkın olacaktır.
     Öğrenme asla bitmez. Hayatın hiçbir bölümü derssiz olmaz, yaşadığın sürece öğrenilecek dersler olacak.
     Hayatta ne yaptığın tamamen sana bağlıdır. İhtiyacın olan bütün kaynaklara sahipsin. Onlara ne yapacağın tamamen senin sorumluluğun. Seçim senin. Hayatınız akışı aldığınız kararların sonucudur.

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Sayfalar
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...

Eskişehir Yenigün GazetesiHaber Yazılımı Haber Scripti