28 Mart 2020 00:25
-A +A
Nurettin Bozan

Nurettin Bozan

MUTLULUK İÇİN İÇİNİZE BAKIN

 İnsanoğlu mutluluğu hep bir yerlerde arar. Parayla, mal mülkle ve de makam ile mutlu olacağını düşünür. Ne var ki bunlardan bazıları veya hepsini elde ettiğinde bazı şeylerin ters gittiğini anlar. Aşırı koşuşturma hep ama hep bir yerlere yetişme/yetiştirme halinde olur.
     Bütün bu varlıkların diyeti pahalıya mal olmaktadır. Durup bir dakika bu nereye kadar böyle gedecek bu varlıklarımın keyfini bir türlü süremiyorum ama cefasını çekiyorum diye düşünebiliyor mu? Ailesine yeterince zaman ayırabiliyor mu?  Çocukları baba sevgisi nedir bilebiliyorlar mı?
     İnsanoğlunun aşırı hırs, zengin olma bazıları için de makam sahibi olma durumu dünyasını cennete/cehenneme dönüştürmesi bir bakıma elinde. Aşırı sahip olma duygusu insanı yer bitirir. Hatta bu konu üzerine birçok romanlar/hikayeler yazılmıştır.
     Günlük koşuşturmalara dur diyebilmek, zamanı ve sakinliği tanımak, beslenme, uyku, aile ilgisi ve eğlenceyi düzenli hale getirme, stresi yok etme veya en aza indirmek için yeni bir alışkanlıklar sistemi getirmek günümüzde şart/kaçınılmaz hale gelmiştir.
     Sağlıklı beslenme, ruh güzelliği, hayata ve insanlara yeni bakış açısı yakalamayı bilmek için, stresten uzak bir düzen için yeni alışkanlıklar edinme serisi hemen devreye girmelidir. Sabırla uygulama sonucunu bekleyip yeni hayatın getirdiği olumlu etkileri görülecektir.
     Mutluluk üzerine yazı yazarken birden aklıma 2006 yılında okuduğum Robin S. Sharma’nın yazdığı “ Ferrari’sini Satan Bilge”, “Sen Ölünce Kim Ağlar” ,”Aile Bilgeliği” gibi kitapları aklıma geldi. Şatafatlı, kariyerli koşuşturmaların ardından oldukça sade bir hayatı seçen mutluluğu arayan kahramanı anlatan kitap dizisi gerçekten çok etkileyici sizi de adeta oralara götürüyor, sanki sizde o anı oraları yaşıyormuş hissi veriyor. İnsanların beğenileri, ilgilileri farklı olduğu için sizlere ne derece etki eder bilemem ama mutluluğu arayanın macerasını okumak zevkli olacağını umuyorum.
     Sözün özü; Aslında mutluluğu dışarılarda değil içinizde arayın. Yüreğinizin sesini dinleyin. Olaylara olumlu bakmak, soruna değil çözüm odaklı bakış açısı ile çözüm üretebilmek, insanlara nasıl faydalı olabilirim düşünce biçimini benimsemek ve uygulamak mutluluğun ta kendisidir.

Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
OTOGARA AKIN ETTİLER

OTOGARA AKIN ETTİLER

00:19 2 Haziran 2020
DENETİMLERE DEVAM

DENETİMLERE DEVAM

00:24 2 Haziran 2020
Gözyaşlarıyla anlattı

Gözyaşlarıyla anlattı

17:22 2 Haziran 2020
Sayfalar
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...

Eskişehir Yenigün GazetesiHaber Yazılımı Haber Scripti