Mobilin Yılı Olacak…

17 Temmuz 2021 00:39
A
a
Ercan Kardeşler Kuyumculuk

Girişim konferanslarında ya da TDEx konuşlarımdan aşina olduğumuz o meşhur söz. Teknoloji dünyasındaki bu klişeleşmiş sözü telefonlar çıktığından beri hemen hemen her yıl en az bir kez duymuşsunuzdur. “Bu yıl mobilin yılı olacak”, “Mobil bu yıl damgasını vuracak” vs. diye. Mobil sektörü de her geçen yıl bu pozitif ivmesini koruyarak gelişmeye ve rakiplerini geride bırakmaya devam ediyor. Arm.com isimli şirketin yayınladığı rapor mobilin, oyun sektöründe de ciddi yer kapladığını gözler önüne seriyor.

Oyun pazarının 2021 yılı verilerine baktığımızda mobil oyun gelirleri tüm sektörün %52’sine tekabül ediyor. 90,7 milyar dolarlık bu gelir bir önceki yıla göre %4,4 büyüdüğünü görüyoruz. Bunun %45’ini akıllı telefonlar ve %7’sini tabletlerdeki oyunlar oluşturuyor.

Mobil dışındaki sektörlerdeki gelirlerde ise ciddi düşüşler yaşanmış. Özellikle konsollardaki %8,9’luk gelir düşüşü insanların artık birincil oyun oynama cihazının konsollar olmadığını gösteriyor. Tabi burada anti parantez açmalıyım, bu veriler oyun sektöründeki gelirleri gösteriyor. Yani mobildeki oyun oynayanlar, konsol oyuncularına göre oyuna daha çok para harcıyor. Veriler doğrudan oyuncu sayılarına değinmiyor. Ancak herkesin cebinde en az bir telefon olduğu düşünüldüğünde mobilde oyun oynayan sayısının konsollara veya bilgisayara göre daha çok olduğunu söylemek mümkün.

Tüm tüketici harcamalarının kıtalara göre dağılımına baktığımızda ise Asya-Pasifik kıtası dünyanın %50’sini oluştururken arkasından %24’le Kuzey Amerika ve %18 ile Avrupa takip ediyor. Ülkeler bazında ise Çin 45,6 milyar dolar ve Amerika 39,1 Milyar dolar ile en dikkat çekici iki ülke konumunda.

Call of Duty: Mobile, PUBG gibi büyük oyunların yanı sıra Casual ve Hyper Casual türündeki oyunlarda mobil oyun pazarının büyümesinde ciddi katkıda bulunuyor. Özellikle ülkemiz Hyper Casual oyun türünde adından sıkça söz ettiriyor. Bu sektörde çok fazla oyun şirketimiz bulunuyor ve ülkemize ciddi bir katma değer üretiyorlar.  Pazarın üretim tarafında yer almamız yeni iş alanları arayan gençlerimiz içinde umut vaat ediyor. Türkiye’de mobil oyun sektörünün daha da çok gelişmesi için devlet tarafından da desteklenmesi, diğer oyun türlerine de girişerek büyük çaplı oyunlar yapmamız gerekiyor.  Tabi bunu söylerken hiç büyük çaplı mobil oyunumuz olmadığını söylemiyorum. Eskişehirli mobil oyun firması Mobge’nin geliştirdiği Oddmar buna örnek verilebilir. Devlet tarafından da desteklenerek Oddmar tarzı oyunların daha çok olması gerektiğini düşünüyorum.

Arm.com’un yayınladığı raporun tamamı: https://armkeil.blob.core.windows.net/developer/Files/pdf/report/arm-next-gen-mobile-games.pdf
 
 
Steam Deck başarılı olur mu?
Dünyanın en büyük video oyun geliştirici ve yayıncılarından biri olan Valve, yeni taşınabilir oyun konsolu Steam Deck’i tanıttı. Yeni konsol doğrudan Nintendo’nun Switch’ine rakip olarak görülüyor. Birçok özelliği bakımından Switch’e benzeyen bu oyun konsolunun en dikkat çekici farklı özelliği ise Steam’de yer alan tüm oyunları oynanabilir kılması. Yani Valve geliştirdiği bu konsol ile bilgisayarlarımızdaki Steam deneyimini taşınabilir hale getirmeyi hedefliyor.
Steam Deck, Linux tabanlı bir işletim sistemi yüklü olarak geliyor. Bu da Steam’de yer alan her oyunu oynamayacağımız anlamına geliyor. Ancak konsola elle Windows yüklenebileceği iddia ediliyor. Bu şekilde diğer oyunları da oynayabiliriz.

Konsolun genel özelliklerine baktığımızda Switch’ten bir tık iyi olduğunu söylemeliyim. Cihaz, depolama seçeneklerine göre 3 farklı fiyatta kullanıcılarla buluşacak. Amerika’da 64 GB’lık modeli 399 dolar, 256 GB’lık modeli 529 dolar ve 512 GB’lık modeli 649 dolardan satışa sunulacak.

Sonuç olarak Steam Deck başarılı olur mu? Bunu şimdiden kestirmek zor ancak Valve’nın daha önceki başarısız el konsolu denemeleri göz önüne alındığında fazla beklentiye girmemek gerekiyor. Ülkemizde Steam Deck, yerel bir fiyatla pazara girmezse başarılı olacağını düşünmüyorum.
 
 
Haftanın Oyunu: Control
Finlandiyalı stüdyo Remedy Entertainment tarafından geliştirilen ve 505 Games tarafından yayımlanan aksiyon-macera türündeki oyunda, Jesse Faden’ın başından geçenler anlatılıyor.

Jesse ve erkek kardeşi çocukken doğa üstü bir olaya karışıyor. FBC (FBI’ın doğa üstü olayları araştırdığı devlet kurumu oyunda FBC olarak yer buluyor) Jesse ve kardeşini kaçırıp, ikisinin de üzerlerinde deneyler yapıyor. Jesse bir zaman sonra kaçmayı başarıyor ve hayattaki amacı artık kardeşini bulmak oluyor. Yıllar sonra Jesse ne hikmetse FBC’ye geri dönüyor ve kurumun en tepesindeki kişi oluyor. Kardeşini aramak için FBC binasında yollara düşüyor.

Saf aksiyon türündeki bu oyunda 2 faklı türde hasar verebiliyorsunuz. Bir tanesi silahla sıkarak diğeri ise özel güçlerinizi kullanarak yapabiliyorsunuz. Oyunu sadece ateş ederek ya da özel güçleri kullanarak bitirmeniz pek mümkün değil. Çünkü hem kullandığınız silahların hem de kullandığınız özel güçlerin bir reload barı var. Oyunda bu ikisini beraber kullanmanız gerekiyor. Oyunun da bu kadar sevilmesinin en büyük sebebi bu oynanış şeklinin akıcı ve farklılaşabilir olması.
Karakterimizin sahip olduğu özel güçler bakımından oyunun temposu bir hayli değişebiliyor. Kimi durumda kalkan açmanız kimi durumda ise düşmanı kendi tarafınıza geçirmeniz gerekebiliyor. Control, aksiyon ve oynanış anlamında işini lakıyla yapan bir oyun. İşin hikâye kısmında ise oyunun yapımcısı, size çok bir şey anlatmadan etrafta bıraktığı tonlarca notlarla içerisinde bulunduğunuz ortamı anlamlandırmaya çalışmanızı istemiş. Bu bazılarının hoşuna gitmeyebilir benim gibi bazılarının ise hoşuna gidebilir. Çünkü ben özellikle aksiyon tarzı bir oyun oynarken işin hikayesi çok ön plana çıktığında oyundan kopabiliyorum. Control ise oyunun akışı içerisinde hikâyeyi iyi bir şekilde yedirmeye çalışmış.

Oyunun benim için tek negatif tarafı ise haritası oldu. Harita menüsünde karakterin tam olarak nerede olduğunu kestirmek çok zor. Bir yerden bir yere gitmek (fast travel yoksa) zulüm oluyor. Bir alanın her katının tek bir görselde gösterilmeye çalışılması ve her katı grinin tonlarıyla ayırmak kötü bir sonuç ortaya koymuş. Bir de açık dünya tarzı bu oyunlara mini harita konulmamasının sebebini anlayamıyorum.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Kurban Bayramı tebriği - İYİ Parti
Kurban Bayramı tebriği - Eskişehir Kent Konseyi