2 Aralık 2019 01:40
-A +A
Uzm. Psk. Fatma Ünlü

Uzm. Psk. Fatma Ünlü

MAJÖR DEPRESYON

Fatma Ünlü

                                              
Selma; 47 yaşında 3 çocuk sahibi, çalışmayan bir kadındır. Selma’nın oğlu 3 ay önce iş kazası geçirmiş ve bu kazadan ufak sıyrıklarla kurtulmuştur. Selma, bu kazadan sonra insanlarla konuşamaz, hiçbir şeye odaklanamaz, uyuyamaz, hayattan keyif alamaz olmuştur. 3 ay içinde 5 kilo vermiş, her zaman severek yaptığı ev işlerini artık yapamaz, gülemez ağlayamaz olmuştur. 2 ay sonra doğacak olan torunu bile, onu heyecanlandıramıyor, torunu için hazırlık yapma fikrini sürekli erteliyordur. Selma psikiyatri kliniğine başvurduğunda artık hiç eskisi gibi olamayacağını düşünüyor. Ölmek istiyordu. Selma’nın klinik incelemeleri sonucunda majör depresyon yaşadığı tespit edilmiştir. Antidepresan tedavisi ve Bilişsel Davranışçı Terapi sağaltım yöntemleri uygulamalarına geçilmiştir.
Majör Depresyon; en az iki hafta süren, çökkün duygulanımla karakterize olan bir duygu durum bozukluğudur. Majör depresyon yaşayan kişilerde; insanlarla iletişim kurmak istememe, önceden yapmaktan keyif aldığı durumlardan artık keyif alamama, ilgi kaybı, konsantrasyon eksikliği, iştahta değişim, uykuda değişim, enerji azlığı, halsizlik, mutsuzluk, ağlama isteği, tek düze konuşma, ölüm düşünceleri mevcuttur.
Depresyon bizi tembelleştirir. Sürekli uyu, aynaya bakma, makyaj yapma, dışarı çıkma, işe gitme gibi bizi çökkünlüğe uğratacak birçok isteği vardır. Depresyonun bu isteklerine uyar onun istediklerini yaparsak, depresyon git gide büyür. Depresyonu büyütmemek için onun istediklerinin tam tersini yapmak ve kendimizi ona teslim etmememiz gerekmektedir. Bizim için zor olsa da kendimizde ya da çevremizdeki kişilerde depresyon belirtileri gördüğümüzde acilen bir uzmana başvurmamız oldukça önemlidir.
Depresyon 20-50 yaşlar arasında, daha çok kadınlarda görülmektedir. Çocukluk çağı travmasına sahip olmak, olumsuz yaşam olanları, ailede depresyon tanılı birey olması gibi olumsuz faktörler depresyon için risk oluşturmaktadır. Depresyon belirtileri, ilaç kullanımı ile iki hafta içerisinde gerilemeye başlar hekimin belirlediği dozda ve sürede kullanılarak tedavi edilir. Depresyon tedavisinde Bilişsel Davranışçı Terapi ile kişinin kendisi ve çevresi ile ilgili olumsuz düşüncelerine yönelik çalışmalar yapılır ve davranış değişikliğine gidilir.

Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Sayfalar
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...

Eskişehir Yenigün GazetesiHaber Yazılımı Haber Scripti