9 Kasım 2018 01:29
-A +A
Himmet Yanık

Himmet Yanık

Kur’an’da En Büyük Ayet

Namazlarımızın sonunda tesbihattan önce okuduğumuz “Ayet-el Kürsî” olarak bildiğimiz Bakara Suresinin 255. Ayetinde Yüce Allah şöyle buyuruyor. “Allah, ondan başka ilah yoktur. O hayy’dir (ölümsüz ve daima diri olan) Allah’a güven, dayan.”(1) “Bütün yüzler diri ve her şeye hâkim olan Allah için eğilip, boyun bükmüştü”(2) Kayyum’dur (varlığı ve bekası kendi zatında olan) her şeyi ayakta tutan varlıklarını devam ettiren.
“Kendisine ne uyku gelir ne de uyuklama. Göklerde ve yerdekilerin hepsi onundur. Onun izni olmadan onun katında kim şefaat edebilir? O kullarının yaptıklarını ve yapacaklarını bilir. Ona hiçbir şey gizli kalmaz. O’nun bildiklerinin dışında insanlar O’nun ilminden hiçbir şeyi tam bilemezler. O’nun kürsüsü gökleri ve yeri içine alır. Onları koruyup gözetlemek kendisine zor gelmez. O yücedir, büyüktür.”(3) İçinde kürsî kelimesinin geçtiği bu ayete “Ayet-el Kürsî” denilmiştir. Burada “kürsî” taht anlamında olmayıp Allah’ın şanına lâyık mahiyetini ancak kendisinin bildiği bir varlıktır.
O’nun yüce sıfatlarını ve eşsiz kudretini anlatan bu ayetin azâmeti onu okumanın büyük sevap olduğu ve tesirleri hakkında peygamber (sav) efendimiz bir hadis-i şerifinde şöyle buyurmaktadır. “Kur’an’da en büyük ayet Ayet-ül Kürsî’dir. Onu okuyana Allah bir melek gönderir. Onun iyiliklerini yazar. Bir evin içinde okunduğu zaman şeytan otuz gün o evi terk eder. O eve kırk gün sihir ve sihirbaz giremez. Bu ayeti çocuklarına, ailene ve komşularına öğret. Günlerin önemlisi Cuma, sözlerin üstünü Kur’an’ı Kerim’dir. Kur’an’ı Kerim’in en önemli suresi Bakara Suresi, Bakara Suresinin en büyük ayeti de Ayet-ül Kürsî’dir.”(4) buyurmuşlardır.
Hayy; lugatta diri, canlı anlamına gelir. Allah’ın sıfatlarından olup devamlı vâr olan, kesintiye uğramayan, varlığı ezeli ve ebedi olan demektir. Kayyum; bütün yaratılmışların iradesini bizzat yürüten, hepsini hesaba çeken ve çekecek olan demektir. Ayet-ül Kürsi okunduğu zaman kişiyi rahatlatan, şifa veren manasında çok derin anlamlar ifade eden ayettir. Sıkıntılı olduğumuzda, uyuyamadığımızda başımıza bir musibet ve bela geldiğinde okunmasında fayda vardır. Peygamber efendimizin tavsiyesi üzerine okuyalım, okutalım. Hoşçakalın, Cumanız mübarek olsun.
 
  1. Furkan Suresi, Ayet: 58
  2. Taha Suresi, Ayet: 111
  3. Bakara Suresi, Ayet: 255
  4. Hadis-i Şerif  

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Son Eklenen Haberler
Bölge
ARAÇLAR SAATLERCE YOLDA KALDI

ARAÇLAR SAATLERCE YOLDA KALDI

17:01 - 21 Nisan 2019
Kültür-Sanat
HAYDİ ÇOCUKLAR ODUNPAZARI’NA

HAYDİ ÇOCUKLAR ODUNPAZARI’NA

17:00 - 21 Nisan 2019
Bölge
BAHARDA KAR ALTINDA ÇALIŞIYORLAR

BAHARDA KAR ALTINDA…

17:00 - 21 Nisan 2019
Kültür-Sanat
MUHTEŞEM ÇOCUKLAR YİNE MEST ETTİ

MUHTEŞEM ÇOCUKLAR YİNE MEST…

16:59 - 21 Nisan 2019
Spor
Ümraniye’den kritik bir puan

Ümraniye’den kritik bir puan

19:30 - 20 Nisan 2019
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Sayfalar
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...

Eskişehir Yenigün GazetesiHaber Yazılımı Haber Scripti