15 Ekim 2019 00:02
-A +A
Bülent Doğdu

Bülent Doğdu

Kaygılar

Bülent Doğdu

Gün içinde sürekli gerginim, huzursuzum, kaygılıyım, sürekli bir stres var ve günlerim böyle geçiyor diyen birçok insan var. Belki sizin de günleriniz böyle geçiyordur.
Bu hayatın içinde kaygılanmadan yaşamak mümkün mü?
Kötü insanlar, trafik, kazalar, borçlar, hastalıklar, terör… O kadar çok problem var ki, sürekli stres altındayım diyor olabilirsiniz.
 
Kaygılar, vücudunuzun strese karşı verdiği doğal tepkilerdir. Korku verici ya da tehdit verici bir durumla karşılaştığınızda ruhsal veya bedensel olarak tepki oluşmaktadır. Bunları toplum önünde konuşacağınız zaman, sınav öncesinde veya bir kaza atlattığınızda yaşayacağınız gibi zaman zaman çeşitli durumlarda yaşayabilirsiniz.
Kaygı bozuklukları ile ile ilgili detaylı bir şekilde burada yazmayacağım ancak gerçeklik duygusunda değişme, dikkati vermede zorlanma, dikkat dağınıklığı, fiziksel olarak zarar göreceği gibi endişeniz var ise bunlar kaygı bozukluğunun belirtileri olabilir.
Anda kalmayı birçok insan başaramıyor. Çünkü bir ev hanımı, anne ise gün içinde yapacağı birçok iş var. Öğrencinin yine birçok dersi, sınavı, düşünmesi gereken durumları var. İş hayatında sabah kalktığınızdan beri düşünmeniz, planlamanız, yetiştirmeniz gereken bir sürü işiniz var. Bunlar da anda kalmaktan uzaklaştırmakta ve korku, endişe, huzursuzluk, çaresizlik, panik duygularını, stres hormonunu tetiklemektedir ve kaygılar ortaya çıkmaktadır.
Hayatınızda stres yoğun şekilde varken ve işleriniz gereği bunlardan uzaklaşamadığınız için strese etkisi olan diğer sebepleri yaşamınızdan uzaklaştırmanız gerekiyor. Bunun bir adımı kafeindir. Kafeinden uzak durmaya çalışın. Hayatınızdaki kafein durumunu sınırlayın veya mümkünse tamamen çıkartın.
Bunun dışında stres olduğunuzda vücut bunu atmak isteyecektir, eğer atmaz oturursanız, öfke patlamaları gibi durumlar yaşayabilirsiniz. Neler yapmanız gerekiyor? İşiniz bittiğinde en kısa sürede spor yapın, dışarı çıkıp yürüyüş yapın. Bu yürüyüş mümkünse doğada olsun. Bir şeyler yapıp bu stresi atmanız çok çok önemlidir.
Ve en önemlisi kendinize mutlaka çalışma yapın, farkındalığınızı artırın. Farkındalığınız, enerjiniz yüksek olduğunda, kendinizle ilgili barışık olduğunuzda, negatif ortamlarda bile sakin kalabileceksiniz.
Hepimizin korkuyla, stresle, kaygıyla baş etmek için gündelik olarak yapması gereken şeyler var. Kendinizi sevin, nefes meditasyonu yapın ve her gün mutlaka her şeyden uzak kalarak yarım saat bile olsa kendinize zaman ayırın.
Hayat, korkunun bittiği yerde başlar…
Sevgiler…

Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Sayfalar
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...

Eskişehir Yenigün GazetesiHaber Yazılımı Haber Scripti