20 Şubat 2020 01:01
-A +A
Osman Kara

Osman Kara

KALİTELİ YAŞAM HERKESİN HAKKI

Dünyanın ARPANET ile bizim ise 1993 yılında ODTÜ vasıtasıyla tanıştığımız internetin evlerimize ulaşmasının üzerinden yaklaşık 27 yıl geçti. Geçen onca yılın ardından internettin girmediği alan kalmadı. İnternet, hayatımıza kolaylaştırmak ve daha kaliteli yaşam imkânı sunmak için var. Bu haftamızın konusu ise ülkemizde yasaklanan ama tüm dünyada milyonlarca kullanıcı tarafından sevilen ve hayatı kolaylaştıran internet tabanlı uygulamalar/siteler.
 
KONFORLU ULAŞIM İÇİN: UBER
Taksiye alternatif mobil araç kiralama uygulaması Uber, ülkemizde ilk kez 2014 yılında ‘UberBlack’ adıyla hizmete başladı ardından taksiciler eylem yapmaya başladı. Sonunda Uber e-fatura sistemine geçti. Böylelikle benim gibiler ülkemizde eşine az rastlanan ‘vergisini veren ve kaliteli hizmet’ sunan Uber’i rahat bırakılacağını düşündük. Hatta taksiciler Uber’e özenir ve hizmet kalitelerini yükselmeye çalışırlar diye de umut ettik.
Fakat umduğumuz hiçbir şey gerçekleşmedi. İstanbul 10. Asliye Ticaret Mahkemesi 16 Ekim 2019 tarihinde Uber’in “haksız rekabet oluştuğu gerekçesiyle faaliyetlerinin durdurulmasına, mobil uygulamasına ve internet sitesine erişimin engellenmesine” karar verdi.
 
UCUZ VE KALİTELİ TATİL YERLERİ BULMAK İÇİN: BOOKING.COM
Dünyada en çok kullanılan konaklama ve seyahat arama motoru Booking.com, Türkiye’de yurt içi oteller için de hizmet verme başladığında hepimiz sevinmiştik. Maalesef ki sevincimiz fazla uzun sürmedi. Türkiye Seyahat AcentalarıBirliği'nin (TÜRSAB) ‘haksız rekabet’ bahanesiyle faaliyetlerini durdurulması yönünde açtığı dava sonucunda ‘idari tebrir’  kararı alınarak Booking.com’un Türkiye’deki yurtiçi online rezervasyon sistemi kapattırıldı. Bu karar ucuz ve kaliteli otel arayanları otellerle tek yetkililik anlaşması yapan tur operatörleri ve seyahat acentaların kucağına bıraktı.
 
HIZLI VE PRATİK PARA TRANSFERLERİ İÇİN: PAYPAL
Paypal, kredi kartı kullanarak veya kullanmayarak internetten güvenli alışveriş yapmanızı yada istediğiniz kişiye dünyanın bir ucunda olsanız dahi sadece bir e-posta adresi aracılığıyla para yollamanızı sağlayan online bir sistem.Yurtdışından sık sık para transferi yapanların olmazsa olmazıydı PayPal. 6 Haziran 2016 tarihinde PayPal, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'ndan(BDDK) lisans alamadı ve Türkiye’deki faaliyetlerini sonlandırmak zorunda kaldı. Tüm dünyada sorunsuz şekilde çalışan PayPal’ın Türkiye’de neden lisans almadığı ise ayrı bir soru işareti.
Gelelim işin özetine; Benim gibi düşünen insanların tek isteği var o da diğer tüm insanlar gibi internet sayesinde var olan tüm nimetlerden sonuna kadar yararlanmak.
 
 
TARİHTE BU HAFTA
15 Şubat 2005–Dünyanın en büyük video paylaşım sitesi YouTube kuruldu.
 
HAFTANIN OLAYI
Bir Twitter kullanıcısının İstanbul’da düzenlenen kitap fuarında karşılaştığı ve felsefe hakkındaki konuşmalarını paylaştığı Atakan isimli çocuk sosyal medyanın gündemine oturdu. Henüz 10 yaşında olmasına rağmen 5 ayda 250 kitap bitirdiğini söyleyen Atakan’ın kitap sevgisi videoyu izleyen herkesi hayran bıraktırdı. Atakan’ın özellikle felsefe bilimi ve filozofların görüşleri hakkında yaptığı yorumların olduğu videosu 10 saat gibi kısa bir sürede 5 milyon izlenmeye ulaştı.
 
HAFTANIN İNSANI
Thomas John Watson, 17 Şubat 1874 yılında New York/Campbell’de doğdu ve dünyanın en büyük bilişim teknolojisi şirketi International Business Machines (IBM)'i kurdu. Gençliğinde birçok farklı iş denedikten sonra 1895 yılında, National Cash Register adlı şirkette çalışmaya başladı. 1914’te New York'a taşınarak Computing Tabulating Recording Company adlı şirkette müdür olarak çalışmaya başladı. Ekonomik sıkıntıya düşen şirketin üretimini delikli kart üretimine yoğunlaştırarak şirketi kurtardı. 1924’te şirketin adını IBM olarak değiştirerek ABD'nin en kısa sürede en çok kar eden firmaları arasına soktu. 
 
HAFTANIN KARİKATÜRÜ HAFTANIN TEKNOLOJİ HABERLERİ    
 
NETFLIX TÜRKİYE’DE YENİ DÖNEM
Ücretsiz deneme sürümünü kaldıran Netflix, yeni bir kampanyayı hayata geçirdi. Kampanyada, Netflix'te bulunan “To All The Boys I’ve Loved Before” filmini abone olmadan ücretsiz olarak izleyebilirsiniz.

 
GOOGLE’DAN EĞLENCELİ ÖZELLİK
Unicode Konsorsiyumu tarafından 2020 yılının 117 yeni emojisini tanıttığı şu günlerde Google, klavyesinde ilginç bir özelliği duyurdu. Google’ın, Gboard isimli klavye uygulamasının Beta sürümünde yayınlanan yeni özelliğe göre mevcut iki emojiyi birbiriyle "karıştırarak" yeni emojiler elde edebiliyorsunuz.

 
FACEBOOK UZAYA HAZIRLANIYOR
Dünyada en çok kullanılan sosyal medya platformu Facebook, uzaya uydu gönderme projesini hayata geçirecek. Facebook'un ilk uydusunu önümüzdeki mart ayında gönderebileceği iddia ediliyor.


Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Sayfalar
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...

Eskişehir Yenigün GazetesiHaber Yazılımı Haber Scripti