29 Temmuz 2020 00:45
-A +A
Deniz Çağlar Fırat

Deniz Çağlar Fırat

KADINLAR ÖLDÜRÜLÜYOR VE BİZLER SADECE İZLİYORUZ


(Kaynak; Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu. Veriler Deniz Çağlar Fırat tarafından derlenmiştir)

2019’de tam 474 kadın katledildi. Kendi kararını kendisi almak istediği, eşinden boşanmak istediği ya da daha başka nedenlerle… En çok da kocaları, eski kocaları, sevgilileri, akrabaları tarafından katledildi.
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu her ay sistemli şekilde verileri paylaşıyor. Neden ve sonuçlarını analiz ediyor. Kadın cinayetleri her geçen yıl giderek, korkunç bir hızla artıyor.
Peki neden? Neler yaşanıyor ki kadına şiddet ve kadın cinayetleri bu denli çok artıyor. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu kendi sitelerinden yaptığı açıklama ile şunları diyor:
“İçişleri Bakanlığı 2020 yılının ilk 5 ayında 91 kadın cinayeti, 11 Mart-20 Mayıs tarihleri arasında 33 kadın cinayeti olduğunu açıkladı. Platformumuzun verilerine göre ise, 2020 yılının ilk 5 ayında 119 kadın, 11 Mart- 20 Mayıs tarihleri arasında ise 53 kadın öldürüldü. Öldürülen her bir kadının isimlerini ve hikayelerini biliyoruz.  Bakanlık öldürülen kadınların isimlerini açıklamalıdır.  Her gün kadınlar öldürülürken, her gün bir kadın şüpheli bir şekilde hayatını kaybederken nasıl kadın cinayetlerinde azalma var diye açıklama yapılıyor. Her gün bir kadın öldürülmeye devam ederken ilgili bakanlıklar, bu ülkeyi yönetenler bir açıklama yapmıyor, adım atmıyor. Kadın cinayetlerini durdurmak için daha neyi bekliyorsunuz?
 
Bu ülkenin Adalet Bakanı kadın cinayetlerini neden çözemediniz diye sorulduğunda bir cevap veremiyor. Yayınladıkları genelgelerden, yasalardan bahsediyor. Ancak sadece yasayı çıkarmak yetmez, düzenlemeleri yapmak yetmez. İstanbul Sözleşmesi’ni ve 6284 sayılı koruma kanunu etkin uygulamak ve kadınları yaşatmak zorundasınız. Kadın cinayetlerini durdurmak için bir çözümünüz yoksa o koltuklarda oturmayacaksınız.”
Bu ülkede kadınlar öldürülüyor...
Çok ama çok korkunç gerçekler açıkça dile getirilemiyor.
Kadınlar öldürülüyor ve bizler sadece izliyoruz!
 

Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Sayfalar
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...

Eskişehir Yenigün GazetesiHaber Yazılımı Haber Scripti