11 Ocak 2020 01:09
-A +A
Nurettin Bozan

Nurettin Bozan

İLETİŞİM DÜŞMANI KİBİR -2-

Nurettin Bozan

     Geçen haftadan kısaca hatırlatma yapmak gerekirse; kibri; büyüklenmek, kendini başkalarından üstün görmek, insanları aşağılamak, onları alaya almak, büyüklük taslamak olarak açıklanabileceğini. Yine kibrin; kişinin kendisinde olan ilim, makam, zenginlik gibi özellikleri diğer insanlardan üstün görmesi olarak da açıklanabilir demiştik.
                                    Kibrin Alametleri
     Başka insanların yanında oturmasını istememek ve hoşlanmamak, hastalarla ve yaşlılarla birlikte oturmaktan kaçınmak, kullanılmış elbisesini tekrar kullanmaktan hoşlanmamak, fakir insanların davetlerine icabet etmemek ve zengin insanların davetlerini tercih etmek…
     Bir meclise girdiğinde oradakilerin ayağa kalkmalarından hoşlanmak, bir yere girerken, arkadaşının kendirden önce girmesine surat asmak, selam vermek yerine selam beklemek, doğru sözü ve hakkı eleştirileri kabul etmeyip tartışmaya girmek, kusurunu kendisine anlatarak düzeltmeye ve yardım etmeye çalışanları düşman ilan etmek kibir alametleridir.
     İnsanın kibirli olması, içsel güçlerini kullanma performansını düşürecektir. Çünkü kibirli insan tüm enerjisini kendini başkalarından üstün göstermeye harcayacaktır ve bunu yaparken de gücü zayıflayacaktır. Gücün zayıflaması ise kişinin başarıyı yakalayamamasına sebep olacaktır.
     Kibirli insanlar, kendilerine verilen nasihatlerden hoşlanmazlar. Ya konuşanın sözünü keserler ya tartışırlar yada oradan uzaklaşırlar.
     Karşısındaki insanın yanıldığını ve haksız olduğunu söylerler. Kibir, sahibine sadece kendi düşüncelerini önemsemeyi ve diğer insanlarla istişare yapmamayı söyler. İnsanın kalbine az da olsa kibir bulaşması, kişinin insanlık seviyesini azaltır, düşüncelerini, aklını bulandırır.
     Sosyal bir varlık olan insan, nefsinin esaretinden kurtulmakta zorlandığı ve hatta çoğunlukla nefsinin esiri olduğu için kibirli davranışlarda bulunur.
     Zira hemen her konuda insanlar, birbirlerine karşı bir üstünlük savaşına girmiştir. Kibirli insan bu üstünlük savaşını kazanmayı başarı sayar. Gücünü  kullanmak yerine kibrinin emrinde hareket eder.
                      Kibre Karşı Tevazu Göstermek
          Kibirli insana karşı tevazu eden insan, kendine haksızlık etmiş olur. Bu sebeple, kibirliye karşı kibirlenmeden kibir göstermek tavsiye edilmiştir. Kişinin tevazuda aşırıya kaçması da yine haksızlıktır. Çünkü aşırı tevazu, dalkavuklukla eştir.
     Kibirden uzaklaşmak demek, olumlu güçlerinin gelişimine fırsat vermek demektir. Başarı avcılığında ise kibir insanın elinde patlamaya hazır bir tüfek gibidir.
     Tevazu. Kibrin tersi ve ilacıdır. Tevazu, kendisinin farkında olmak ve kendini hiç kimseden üstün görmemektir. Kibir ne kadar kötü ve sakınılması gereken bir zaafsa, tevazu da o kadar iyi ve yaklaşılması gereken bir özelliktir. Kibir, iyiliklerin önündü bir engel iken tevazu, iyiliklerin anahtarıdır.
     Tevazu beğenilen, tavsiye edilen ve takdir edilen bir özellik olmasına rağmen, sınırı çok iyi ayarlanmalıdır. Kişinin kendi şahsiyetini ortadan kaldıracak ve rencide edecek kadar aşırıya kaçtığı davranışlar tevazu değildir.
Sözün özü; Dengeli ve bilinçli bir tevazu sahibi olmak gerekir.

Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
CAMİLERE AKIN ETTİLER

CAMİLERE AKIN ETTİLER

17:13 3 Ağustos 2020
RENGARENK ÇİÇEKLER YİNE BÜYÜKŞEHİR’DEN

RENGARENK ÇİÇEKLER YİNE…

17:14 3 Ağustos 2020
Sayfalar
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...

Eskişehir Yenigün GazetesiHaber Yazılımı Haber Scripti