7 Mart 2019 10:00
-A +A
Ali Osman Görgen

Ali Osman Görgen

İlçeler ayrı sorun aynı

Biri şehrimizin ilçesi Mahmudiye, diğeri Bilecik’e bağlı İnhisar. Farklı şehirlerin iki ilçesi fakat dertleri aynı,göç. Her iki ilçede de nüfus azalmış gençler çalışmak için özellikle Eskişehir’e göç etmiş. Vatandaşlara belediye başkan adaylarından ne bekliyorsunuz diye sorduk. Her iki ilçede de cevap aynıydı, iş imkanı. Gençler ilçelerinde kalabilmek için, aileler çocuklarının yanlarından ayrılmaması için aynı temennide bulunuyor.
Mahmudiye pazarında vatandaşlarla sohbet ederken bir pazarcı esnafı sesleniyor, “İnsan getirsinler Mahmudiye’ye, in cin top oynuyor” diye.
Gençler için ne gibi projeler yapılmalı diye sorduğumuz Rukiye Ergün, ilçede öncelikle proje üretilecek genç olması gerektiğini söyleyerek, durumun vahametini ortaya koyuyor. 
Durumun farkında olan belediye başkan adayları da listenin ilk sırasına istihdam yaratacak projeleri koymuş. Öncelikli hedef göçü durdurmak. Sonrasında ise geriye göçü sağlamak.
 
***

Tarihte bugün
07.03.1925 - İstiklal Mahkemesi üyeleri yapılan seçimlerle belirlendi. Denizli Milletvekili Mazhar Müfit Bey (Kansu) mahkeme başkanlığına, Karesi Milletvekili Süreyya Bey (Özgeevren) savcılığa getirildi. Urfa Milletvekili Ali Saip (Ursavaş) ve Kırşehir Milletvekili Lüfi Müfit beyler asil üyeliğe seçildi. 13 Şubat1925'te başlayan Şeyh Sait Ayaklanması hükümeti sert önlemler almaya yöneltti. 4 Mart'ta kabul edilen Takrir-i Sükun Kanunu yeni bir dönemin habercisiydi. Aynı gün biri Ankara'da, öteki de ayaklanma bölgesinde görev yapmak üzere iki İstiklal Mahkemesi kuruldu. Ayaklanma bölgesi için kurulan İsti,klal Mahkemesi'ne verdiği idam cezalarını uygulama yetkisi de verildi.
07.03.1927 - İstiklal Mahkemeleri'nin görevi sona erdi.

 

***
Geçmişe dair
1956 yılındasadece 5 megabayt kapasiteli bellek uçağa yüklenirken bir fotoğraf görüyorsunuz. Şimdilerde ise 1.048.576 MB (1 terabayt) büyüklüğündeki hafıza kartlarını cebimizde taşıyoruz.***
Bir Kitap
Hayat Cesurlara Torpil Geçer – Bircan Yıldırım
Hayat sadece yola çıkmayı göze alanları kahramanlaştırır...
Yıldırım aynı yere iki kere düşer mi?
Düşer…
İki kere de düşer, üç kere de.
Yeter ki yağmurun altında durmaya cesaret et.
Öfkeyle, rekabetle, küçümsemeyle, eleştiriyle ve yargıyla dolu konforlu alanını terk edebilmeyi başardığında hazır olduğun seni bulur.
Unutma ki, aradığın da seni arıyor.
Yaşamının dümeni kendi ellerinde…
Kalbinin rehberliğini kimsenin karanlık kuyularında yitirme.
Uçurumlar, dümeni kıracağın rotayı verirler sana.
İhtiyacın olan tek şey cesaret…
Yola çıkmaya, yağmurda ıslanmaya, kahraman olmaya cesaret et…
***
Etkinlikler
7 Mart/ 20.00 - 39 BASAMAK     (Tiyatro) - Tepebaşı Sahnesi ( Haller )
8 Mart / 20.00 – Teoman             (Halk Konseri) – Adalar
9 Mart / 20.00 – SagopaKajmer    (Konser) – Fakülte Eskişehir
10 Mart / 13.00 - Bir Sirk Hikayesi (Tiyatro) – Hasan Polatkan Kültür Merkezi
11 Mart / 20.00 – Vee Perde (Tiyatro) - Eskişehir Kültür ve Sanat Sarayı
12 Mart / 20.30 – Doğu Demirkol (StandUp) - Zübeyde Hanım Kültür Merkezi

***
Geçmiş geçmişte kaldı
Pek çoğumuzun yaptığı hatalardan bir tanesi de geçmişe takılıp kalmak. Bazen kayıplarımıza, bazen kazançlarımıza takılıyoruz. Ya eski güzel günleri arıyoruz yada geçmişteki acılarda boğuluyoruz. Geçmişe takılıp kalmak bugünümüzü kaçırmamıza yol açarken, gelecek planlarımızı da sağlıklı yapmamızı engelliyor.
 • Beynimiz üzerinde sürekli düşündüğümüz konuyu bir süre sonra çarpıtıyor ve hayal gücümüz devreye girmeye başlıyor. Bu nedenle hatıralarımızdan kopuyoruz.
 • Geçmişe takılıp kaldığımız sürece sanki hayatımız yaşanmış ve bitmiş gibi hissediyoruz. Bulunduğumuz anı kaçırıyoruz.
 • Unutmayı bilmediğimiz sürece affetmeyi de bilmiyoruz.
 • Özellikle yaşadığımız kötü hatıralara takılıp kaldığımızda gelecekte de başımıza aynı kötülükler gelecek gibi korkuyoruz.
 • Her birimizin pişmanlıkları vardı. Pişmanlıklarımızı büyüttükçe sırtımızdaki yük artıyor.
 • Geçmişte yaşadığımız başarılar ya da başarısızlıklarla kendimizi tanımladıkça değişime direniyoruz.
 • Geçmişten kopmamakta direndikçe hayatı gereğinden fazla ciddiye alıyoruz. Bizim hala irdelediğimiz konuyu muhtemelen bizden başka herkes unuttu.
 • Sürekli düşünmek bizi eyleme geçmekten alıkoyuyor, bir türlü harekete geçemiyoruz.
 • Yaşanan kötü olayları unutmanın bizi vurdumduymaz veya kötü bir insan yapmayacağı bilincinde olamıyoruz.
 • İnsan doğası gereği dışa vurmasak da artılarımızdan çok eksilerimize odaklanıyoruz. Kazandıklarımızı ve iyi niteliklerimizi düşünmek yerine kaybettiklerimiz ve eksikliklerimizi ön plana çıkarıyoruz.
 • Geçmişten bir türlü kopamadığımız için verdiğimiz kararlarda farkında olmadan geçmişten etkileniyoruz.
 • Çözüme kavuşturmamız gereken olayı irdelemek yerine her şey için kendimizi suçluyoruz.
 • Geçmişte o kadar çok vakit harcıyoruz ki kuracağımız yeni hayatı her gün biraz daha kaybediyoruz. Kendi kurduğumuz hapishaneye kendimizi tıkıyoruz.
***

Çiftçi ölsün mü?
Kırsala indiğinizde vatandaşa bir dokunuyorsun bin ah işitiyorsun. Cuma günleri İnhisar’da kurulan pazarda roka üretip, satan Hanım Şen İkiz, tanzim satıştan dert yanıyor.
Ürünlerini satamadığını söyleyen İkiz, “Azcık pahalandı, tanzim satış dediler, durakladı. Hiçbir şey alıp satan yok. Bu köylü ne yapacak böyle? Ölsün mü? Anamdan doğdum doğalı maydanozun topu 1 lira. Tohumu pahalılaştı, gübresi pahalılaştı daha halen 1 lira. Onu da satamıyorum bile” diye isyan ediyor.
20 Şubat 2019 tarihli köşemde “Halk bizi öcü görüyor” başlıklı yazıyı kaleme almıştım. Hanım teyze bana şu ifadelerimi hatırlattı: “Her birimiz ardı ardına gelen zamlar nedeniyle maaşlarımızda artış beklentisine girdik, ticaretle uğraşıyorsak ürünlerimize maliyet farklarını ekledik. Tarım sektöründe çalışanlar, ülkede yaşanan ekonomik sorunlardan herkes kadar etkileniyor. Maliyetleri yükselten çiftçi, halci, pazarcı olmadığına göre fiyatlardaki artıştan neden onlar sorumlu tutuluyor?”***
Nadir hastalıklar
aslında nadir değil
Geçtiğimiz cumartesi Nadir Hastalıklar Ağı ve Odunupzarı Belediyesi iş birliğiyle “Nadir Hastalıklar Resim Sergisi ve Farkındalık Etkinliği” düzenlendi. Türkiye’de toplam 5 milyon, dünyada ise 350 milyon kişinin nadir bir hastalık sahibi olduğu tahmin ediliyor. Bunu da genel popülasyona oranlarsak aslında her 16 kişiden 1’i nadir bir hastalığa sahip diyebiliriz. Rakamlara gösteriyor ki bir hastalık tek başına nadir olabilir ama literatüre girmiş 8 bin çeşidi olan ‘nadir hastalıklar’ o kadarda nadir değil.
Etkinlikte 20 yaşındaki MPS Tip-4 hastası Melisa Özbek bir konuşma yaparak yaşadığı zorluklardan bahsetti. Sergi açılışına katılan Milletvekili Utku Çakırözer ile sohbet etme şansı yakalayan Özbek, nadir hastalıklara sahip bireyler için bir bina istedi. Nadir hastalıklarla yaşamak zorunda olan bireylerin kendilerini yalnız hissetmemesi için bir araya gelecekleri, dertleşecekleri bir yerin önemini anlattı. Umuyoruz ki Çakırözer şehrin diğer vekilleriyle bir araya gelerek Özbek’in bu isteğini yerine getirmek için çaba sarf ederler.***
Susuzlukla
karşı karşıya
Şehrimizin geçtiğimiz yıllarda en çok konuşulan konularından biri hiç şüphesiz Alpu Ovasına kurulması planlanan termik santral oldu. Bilcik’in İnhisar ilçesinde de Hidroelektrik Santral (HES) tartışmaları devam ediyor. İnhisar Eski Belediye Başkanlarından Hüseyin İkiz, tarımla geçinen ilçede Tarpak Sulama Göleti Projesi gibi sulama müjdeleri beklerken, HES projesi ile karşı karşıya kaldıklarını söyleyerek, “Bizler için olumsuz etkiler yaratabilecek, susuz bırakabilecek bir proje. Bundan etkilenmemek için belediye başkanı olacak arkadaşımızın bu konuda çok büyük, zorlu mücadeleler vermesi gerekiyor. Burada halkın kalanının da kaçmaması için” ifadelerini kullandı. Eskişehir’de Sarıcakaya neyse Bilecik’te İnhisar o. Sakarya vadisinde konumlanmış, Anadolu’nun göbeğinde Akdeniz iklimi taşıyan iki ilçe. İlçede kurulan seralarda portakal bile yetişiyor. Eski Belediye başkanı uyarıyor proje hayata geçirilirse susuzlukla karşı karşıya kalırız diye.


 

Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
ÇAYA ZAM YOK

ÇAYA ZAM YOK

01:13 20 Eylül 2019
Sayfalar
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...

Eskişehir Yenigün GazetesiHaber Yazılımı Haber Scripti