10 Ağustos 2019 01:04
-A +A
İnan Çalışır

İnan Çalışır

İHTİYARLIK DA BİR MİSAFİRDİR, ONU AĞIRLAMAK GEREKİR.

İNAN ÇALIŞIR

Büyük Atatürk ne demiştirBir milletin yaşlı vatandaşlarına ve emeklilerine karşı tutumu; o milletin yaşama kudretinin en önemli kıstasıdır. Geçmişte çok güçlüyken, tüm gücüyle çalışmış olanlara karşı minnet hissi duymayan bir milletin, geleceğe güvenle bakmağa hakkı yoktur.”
Her insan için değişik mana ve önem ifade eden yaşlılık, hayatın çok özel bir dönemidir. Yaşlılarımız dün ile bugün arasında köprü kuran, kültürümüzü ve değerlerimizi yarınlara taşımamızı sağlayan en değerli varlıklarımızdır.
Bir ömrün büyük kısmını topluma ve ülkeye hizmetle geçirmiş insanların, yaşlandıkları ve bakıma muhtaç oldukları dönemde ömürlerinin sonuna kadar insan onuruna yakışır bir şekilde bakım talep etme hakları vardır. Yaşlılık önemli değildir, önemli olan yaşlıların sorunlarıdır.
Bir gün herkes mutlaka yaşlanacaktır. Eğer normal bir yaşantınız varsa ve ortalama bir insan ömrünü de yaşayacaksanız bundan daha doğal ve kesin bir önerme olamaz. Evet, ister inanın ister inanmayın isterse çok uzak gelsin ne yaparsanız yapın yaşlanmaktan kurtulamazsınız.
O sebeple gelin isterseniz biraz duygusal olmaya çalışalım yaşlılara. Etraflarında genç ve enerji dolu insanlar var.
 Etraflarına bakarlar uzun uzun kendi gençliklerini hatırlamaya çalışırlar ve eminim ki birçoğu “Keşke” ile başlayan cümleler kurarlar… O halde bizlerinde de keşke dememesi için belki de onlara biraz kulak kabartmamız gerektiğini de anlayabiliriz. Yılların tecrübesi denilen bu kişilerin hiç mi yoktur bize verebilecekleri bir miktar da olsa tavsiye…
Elbette vardır ama işte bizler çoğu zaman yaşlı insanları bir yere kadar dinleyebilmeyi başarabiliyor bir yerden sonra tabiri caiz ise ipin ucunu kaçırıp boş veriyoruz.
Bazen öyle ruhsuz yaşıyoruz ki gençliğin verdiği enerjinin belki de hiç yakışmadığı insanlar olabiliyoruz. Bir gün yaşlanacağımızı ve bazı şeylerin pişmanlığını yaşayabileceğimizi düşünemiyoruz.
Hadi bunların hepsini geçelim yapabiliyorsak bari yaşlılarımıza saygı duyalım. Her yaşlı birbirine benzemez ama hemen hemen çoğunun istediği şey mutlaka ama mutlaka saygıdır. Bayramlarda, özel günlerde bir hatırlanmaktır.
 Onlar istemeden onlar söylemeden bizim onlar için bir şeyler yapmaya çalışmamızdır.
 En basitinden emekli bir büyüğünüzün emekli maaşını çekip her ay ona götürebilirsiniz. Sık sık hastaneye giden büyüklerimize internet üzerinden sıra numarası alıp bekleme sürelerini azami bir süreye indirebilirsiniz. Etrafınızdaki yaşlıları düşünenseniz hayat tarzlarınıza baksanız daha o kadar sizin için basit ama onlar için çok değerli o kadar çok şey bulursunuz ki siz yeter ki onu arayın muhakkak bulursunuz. Her yaşlıda kendinizi bulacağınızı unutmadan hayata devam etmenin yolunu bulabileceğiniz gibi…
 
İnsanoğlu incire benzer; incirin ilk hali doludur, olgundur, parlaktır ama acı ve kekremsidir. Yaşlılık buruşmuş incire benzer; buruşuktur ama içi bal doludur. İncirden akarken o balı dolduracak kap yoksa sinekler konar,  tüm bal boşa gider.
Bizim ülkemizde, bizim dinimizde, bizim kültürümüzde de yaşlılar çok kıymetli ve değerlidir. Yaşlı olan evde bereket vardır. Biz de büyüğün hayır duası çok önemlidir. Büyüğün duası alınır da bir işe başlanırsa muvaffakiyet baştan kazanılmıştır
Yaşlılık birikimdir, tecrübedir. Bizim dinimizde ‘hakkı tavsiye etmek’ vardır. Bu tavsiyeyi edebilmek için güngörmüş lük gerekir, bilgi ve tecrübe gerekir. Şimdilerde insanların para vererek akıl danıştıkları imaj danışmanları var.
 Bunlar; ‘nerede nasıl davranılırsa daha iyi olur’ meselesinde akıl yürütürler.
 

Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Sayfalar
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...

Eskişehir Yenigün GazetesiHaber Yazılımı Haber Scripti