3 Kasım 2018 01:28
-A +A
Nurettin Bozan

Nurettin Bozan

HER GÜN BİRKAÇ DAKİKANIZI SEVECEK BİRİNİ DÜŞÜNMEYE AYIRIN

Dr. Richard Carlson’un “Ufak Şeyleri Dert Etmeyin” isimli kitabı günlük hayatta karşılaştığımız bazı olaylara karşı bakış açımızı değiştirmemiz gerektiğini bizlere hatırlatıyor. Bu teknikleri  zaman zaman siz değerli okuyucularımla paylaşmak istiyorum. İşte bu tekniklerden birisini sizlere aktarıyorum.
     “İçinizde bir şükran duygusu ve huzur yaratacak bu tekniği her gün birkaç dakikanızı seveceğiniz bir insanı düşünerek sağlayabilirsiniz. Bunu düzenli uygularsanız, yaşamınızda hiçbir kırgınlık ve nefret yer almayacaktır.
     Benim bilinçli olarak seveceğim insanları düşünmeye başlamam, bir aralar bunun tam tersini yaptığımı fark ettiğim zaman oldu…yani, sık sık beni sinirlendiren insanları düşünüyordum. Aklımı sadece olumsuz ve tuhaf davranışlar üzerinde odakladıkça da, kısa zamanda olumsuz duygularla doluveriyordum. Bu bilinçli kararı verip, her sabah seveceğim bir kişiyi düşünmeye başladıktan sonra, olumlu bakışım sadece belirli bir kişiye yönelmekle kalmadı, bütün günüme de yayılır oldu. Artık hiç kimseye sinirlenmediğimi söyleyemem, ama eskisine göre kesinlikle daha seyrek oluyor. Bunu da bu uygulamaya borçluyum.
     Her sabah uyandıktan sonra gözlerimi kapayıp denrin soluklar alıyorum. Sonra kendime şu soruyu soruyorum. “Bugün kime sevgi göndereyim?” Bir anda birinin yüzü gözlerimin önüne geliveriyor… ailemden biri, bir dostum, birlikte çalıştığım bir insan, geçmişimden biri, hatta, yolda görmüş olabileceğim bir yabancı… Kim olduğu hiç önemli değildir, çünkü amaç aklımın rotasını sevgi yönüne oturtmaktır. Sevgimi yönelteceğim kişi belirlendikten sonra yapacağım tek iş, onun da sevgi dolu bir gün geçirmesini dilemek olur. Şöyle bir şey söyleyebilirim: “Dilerim sevgi ve anlayış gördüğün harika bir gün yaşarsın.” Birkaç saniye tutmayan bu işlem bittikten sonra yüreğimin o güne başlamaya hazır olduğunu hissederim. Açıklamam mümkün olmayan mistik bir şekilde, bu birkaç saniye bendeki etkisini saatler boyu sürdürür. Siz de deneyin. Gününüzün biraz daha huzurlu geçtiğini fark edeceksiniz.”
                 KENDİNİZİ İYİ HİSSETTİĞİNİZ ZAMAN ŞÜKREDİN,
                    KÖTÜ HİSSETTİĞİNİZ ZAMAN ILIMLI OLUN
     Dünyanın en mutlu insanı her zaman mutlu değildir. Aslında en mutlu insanların da kötü günleri, sorunları, hayal kırıklığı ve yürek sızıları vardır. Mutlu olan bir insanla mutsuz olan biri arasındaki fark çoğu zaman birinin ne kadar sıklıkla ve ne denli mutsuz olduğu değildir; mutsuzluk dönemini nasıl karşıladığıdır. Bu değişen duygular sırasında ne yaptığıdır?
     Çoğu insan yanlış tepki gösterir ve morali bozuk olduğunda hemen kolları sıvayıp işe koyulur. O anlık karamsarlığı çok ciddiye alarak, neyin ters gittiğini anlamaya çalışır. Bunu yapmak sorunu çözmediği gibi, daha da büyütür.
     Huzurlu ve rahat insanları gözlemleyecek olursanız, onların iyi günlerinde durumlarına şükrettiklerini görürsünüz. Yaşam boyunca olumlu ve olumsuz duyguların gelip geçtiğini anlamışlardır ve o kadar iyi hissetmeyecekleri bir günün de olacağını bilirler. Mutlu insanlar için bu sorun değildir; yaşam böyledir. Geçici duyguların kaçınılmaz olduğunu kabullenmişlerdir. Dolayısıyla, moralleri bozuk, öfkeli ve stresli oldukları zamanlarda da bu duygularını aynı olgunlukla ve açık yürekle karşılamaktadırlar. Kendilerini kötü hissediyorlar diye, buna karşı debelenip paniğe kapılmaktansa, bu anın da geçeceğini bilirler ve durumu kabullenirler. Olumsuz duyguların altında ezilip büzülmektense , ılımlı bir tevekkül gösterirler. Bu da onların olumsuz durumlardan zarafetle çıkıp, olumlu düşünecek hale gelmelerini sağlar.
      En mutlu insanlar bile dönem dönem ciddi karamsarlıklar yaşarlar. Ama onların  farkı, bu dönemlerini rahatça karşılayabilmeleridir. Nasılsa zamanla kötü anların geçeceğini ve yine mutlu olacağını bilmenin rahatlığıyla, moral bozukluğunu hiç dert etmezler. Hiçbir şeyi büyütmezler.
     Bir daha kendinizi kötü hissettiğiniz zaman buna karşı mücadele etmeyin ve kendinizi serbest bırakın.  Paniğe kapılmadan, ılımlı ve sakin kalabiliyor musunuz? Unutmayın ki, olumsuz duygularınıza karşı savaşmayıp, sakin kalabiliyorsanız, o karamsar anınız da nasılsa geçecektir. Hiç kuşkunuz olmasın.
     Bütün mesele “ bu da geçer “ diyebilmekte.

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Son Eklenen Haberler
Bölge
ARAÇLAR SAATLERCE YOLDA KALDI

ARAÇLAR SAATLERCE YOLDA KALDI

17:01 - 21 Nisan 2019
Kültür-Sanat
HAYDİ ÇOCUKLAR ODUNPAZARI’NA

HAYDİ ÇOCUKLAR ODUNPAZARI’NA

17:00 - 21 Nisan 2019
Bölge
BAHARDA KAR ALTINDA ÇALIŞIYORLAR

BAHARDA KAR ALTINDA…

17:00 - 21 Nisan 2019
Kültür-Sanat
MUHTEŞEM ÇOCUKLAR YİNE MEST ETTİ

MUHTEŞEM ÇOCUKLAR YİNE MEST…

16:59 - 21 Nisan 2019
Spor
Ümraniye’den kritik bir puan

Ümraniye’den kritik bir puan

19:30 - 20 Nisan 2019
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Sayfalar
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...

Eskişehir Yenigün GazetesiHaber Yazılımı Haber Scripti