11 Mayıs 2019 01:26
-A +A
Nurettin Bozan

Nurettin Bozan

HAYATIN GERÇEKLERİ

Nurettin Bozan

Hayatın her döneminin kendine göre zorlukları, yoklukları, huzursuzlukları vb. olumsuz durumları olabilmektir. Bu yürek acıtan hususlardan baş edebilmek için neler yapılması gerektiği noktasında kafa yormak ve de bir rota çizmek gerekmektedir. Dahi insanların hayat hikayelerini okuyarak nasıl zorluklardan zirveye çıktıklarına şaşıracak neden olmasın diyeceksiniz. Yetir ki pes etmeyin, bilinçli olun. Sahip olduğunuz yeteneklerinizin, azminizin, çalışkanlığınızın farkına varın…

ZAMAN HAZİNESİ
     Bankada hesap sahibi olduğunu düşün. Hesabınıza her sabah mesela 500bin tl yatırılıyor diyelim. Fakat bu paranın hepsini akşama kadar harcamak zorundasın, ertesi güne transfer edilemez. Paranı kullansan da kullanmasan da hesap her akşam sıfırlanıyor. Ne yaparsın? Tabi ki hepsini harcamaya çalışırsın.
     Hepimiz, “zaman” adlı bu bankanın müşterileriyiz. Her saban 500bin saniyeye sahip oluyoruz; yarına transfer edilemez. Her sabah hesabımız dolar, her akşam boşalır. Geri dönüş yok. Saniyelerini şu anı yaşayarak harca, en iyisi bunlarla yatırım yap. Mutluluk, sağlık ve başarı için… Zaman kaçıyor. Her gün için en iyisini yap.
     Bir insanı, ancak gerçekten uyuyorsa uyandırmak mümkündür. Ama eğer uyumuyor, uyku taklidi yapıyorsa, dünyanın bütün gayretlerini sarf etseniz, nafiledir.  (Mahatma Gandhi)

YÜREKLİ BAŞARI
     Dünyada hiçbir şey azmin yerini tutamaz. Yetenek tutamaz; çünkü yeryüzünde en çok bulunan şey yetenekli ve başarısız insanlardır. Deha da tutamaz; çünkü değeri bilinmemiş dahilerin hikayesi, neredeyse insanlık tarihi kadar eskidir. Eğitim de tutamaz: çünkü dünya eğitimli fakat işe yaramayan insanlarla doludur. Sadece azmin ve kararlılığın sonsuz bir gücü vardır.
     Başarmak için mükemmel olmanız gerekmiyor. Sadece büyük bir kalbiniz olsun. Yürekli olun. Cesaretli olun. Yaşamaya karar verin. Sadece var olmayın. Ne yaparsanız yapın, yüreğinizle yapın. Başarısız olmanız mümkün değil.

ŞİKAYET ETME, ŞÜKRET
Hepimiz çok mu mükemmeliz ki başkalarını eleştirip duruyoruz? Başkalarını eleştirmek ne kolay, değil mi? Hiçbir an olsun kendinizi sorguluyor musunuz? Siz çok mu mükemmelsiniz ki sürekli şikayet ediyorsunuz? Neden şikayet etmek yerine, sahip olduğunuz değerlerin farkında değilsiniz? Sağlığınızın, imkanlarınızın, ailenizin sizin için yapılan hizmetlerin, işinizin, ülkenizin ve sahip olduğunuzun binlerce şeyin niçin farkında değilsiniz?  Yoksa siz hayata şikayet etmek için mi geldiğinizi sanıyorsunuz? Sahip olduklarınız için ne zaman şükredeceksiniz.
     İnsanların en mutluları, her şeyin en iyisine sahip olanlar değil, yollarına çıkan fırsatları en iyi şekilde değerlendirebilenlerdir.

Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Sayfalar
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...

Eskişehir Yenigün GazetesiHaber Yazılımı Haber Scripti