1 Aralık 2019 01:21
-A +A
Yusuf Leventeli

Yusuf Leventeli

Haluk Bilginer ve Emmy

Yusuf Leventeli

Haluk Bilginer ve oyunculuğu. Tek kişilik tiyatro da gösterdiği oyunculuk dillere destan olup hepimizi de mest etmiştir. Bu aralar Sosyal Medya ve internet gündeminde adını oldukça duyuyoruz. Haluk Bilginer ve ödülü neredeyse bütün internet alemini kasıp kavurdu.
Peki nedir Bu Haluk Bilginer’in ödül furyası? Ünlü oyuncunun ‘Şahsiyet’ adlı dizide canlandırdığı karakteri Uluslararası bir platformdan ödül ile döndü. Dizinin konusu ise şuydu:  Emekli bir adliye memuru olan Agâh Beyoğlu, İstanbul'un en kalabalık ve hareketli semti Beyoğlu'nda yalnız ve münzevi bir yaşam sürdürmektedir. Kızı yurtdışında yaşamakta, eşi ise yıllar önce vefat etmiştir. Agâh'ın bu tekdüze yaşantısı, kendisine konan Alzheimer Başlangıcı teşhisiyle altüst olur. Hastalığından ötürü er geç bütün anılarını unutacaktır. Bu gerçek karşısında başta bocalasa da Agâh, unutmanın bir fırsat olduğunu fark eder. Yıllardır planladığı ancak sürekli ertelediği bir cinayeti işlemek için bir fırsat! Nasıl olsa işleyeceği bu suçu gelecekte hatırlamayacak, hatırlamayacağı için de vicdan azabı çekmeyecektir. Bunun yanında cinayet büro amirliğindeki tek kadın polis olan Nevra, üzerindeki baskılar yüzünden istifanın eşiğine gelmiştir. Ancak Agâh'ın aldığı cinayet kararı, Nevra'nın hayatını da tamamen değiştirecektir.
Ödülün hikayesine gelirsek; Haluk Bilginer International Academy of Television Arts and Sciences (Uluslararası Televizyon Sanat ve Bilimleri Akademisi) ödülünü aldı. Aday olabileceği tek alan da buydu. Çünkü Primetime Emmy ve National Academy sadece ABD’de yayınlanan Tv programları, dizi ve belgesellere verilirken International Emmy ABD dışındaki projelere ödül verir. Özet olarak Türkiye’de çekilen bir projenin aday olabileceği tek Emmy, Uluslararası Emmy’dir.     
Sinemayla televizyon arasındaki uçurumun ekran lehine hızla kapandığı günümüzde, böyle bir kuruluşun içinde yer almak, almamaktan çok daha değerli bence. Üyeler arasında Netflix’in içeriklerden sorumlu üst yöneticisi Ted Sarandos’un bile olduğu Uluslararası Akademi’de keşke çok daha fazla Türk üye görebilsek... İşin özünde ise Haluk Bilginer bu ödülü gösterdiği oyunculuğu ile hakketti.

Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Sayfalar
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...

Eskişehir Yenigün GazetesiHaber Yazılımı Haber Scripti