Aslıcan Özgür İleli

GURBETÇİLERİN GELMESİ İLE GAYRİMENKUL SATIŞLARI ARTTI PEKİ ALIM-   SATIMDA NELERE DİKKAT ETMELİYİZ ?

19 Temmuz 2021 00:07
A
a
Ercan Kardeşler Kuyumculuk

Merhaba Değerli Okurlar;
Geçtiğimiz hafta eşlerin birbirinin izni olmadan gayrimenkul satış işlemlerini gerçekleştirip gerçekleştiremeyeceğine ilişkin hukuki değerlendirmelerde bulunmuştuk. Bu hafta ise yaz aylarının gelmesi ile özellikle yurtdışımdan gelen vatandaşlarımızla da gayrimenkul satışlarının artması sebebi ile gayrimenkul alırken nelere dikkat etmeliyiz bunlara değineceğiz.
Eskişehir’de son günlerde gayrimenkul satışları arttı. Pandemi ile birliktedurgunluk yaşayan gayrimenkul sektörü yeniden eski hararetli günlerinedöndü. Herkesin aklında da gayrimenkul alıp satarken yaşayacağı külfet yeralmaya başladı. Peki gayrimenkul alıp satarken kişilerin geçeceği aşamalarneler? Bugünkü yazımızda bunlardan bahsedeceğiz.
 
İLK İŞLEMLER NELERDİR?
 
İlk öncelikli olarak elbette gayrimenkulü satan kişiyle anlaşmak gerekiyor.Bu esaslı noktalar da fiyat ve satışı yapılacak gayrimenkulün belirlenmesi.
İkincisi kolay ancak alacağınız gayrimenkul için fazla ödemek, satacağınızgayrimenkul içinse eksik para talep etmek istemezsiniz. E ne kadar fiyatbiçeceğinizi de Bilmiyorsanız Ne Yapacaksınız? Burada yardımınıza koşacakdurum bir ekspertiz raporu almak. Bir ekspere danışarak gayrimenkul içinuygun fiyatı tespit ettirebilirsiniz. Böylelikle yapacağınız pazarlık için bazalacağınız fiyatı öğrenmiş olursunuz.Alacağınız gayrimenkul arsa, tarla, bahçe değil de ev, dükkanvs iseekspertizin çok daha hayati bir yararı daha var. O da gayrimenkulün durumunuöğrenebilmek. Günümüzde insanlar bir araba alırken ekspertize danışıyorlar veartık bu herkes tarafından yapılan kabul edilmiş bir durum. Ancak çok dahabüyük paralara alınan taşınmazlar için ekspertiz yaygınlaşmış değil. Ekspertizyaptırarak gayrimenkulün projesi, deprem raporu vs. üzerinde de bilgi sahibiolabilirsiniz.
ANLAŞMA AŞAMASI
Alacağınız veya satacağınız gayrımenkulün fiyatını belirledikten sonraanlaşma aşamasına geçebilirsiniz. Bir fiyat üzerinde uzlaşıldıktan sonra bir satışsözleşmesi imzalamak da en güvenli yol. Bir gayrımenkul satış sözleşmesiniimzalayarak sonradan çıkacak uyuşmazlıklarda veya caymalarda çıkacak olansorundan kendinizi kurtarabilirsiniz. Bu aşama da tamamsa sıradaki aşamalarageçebiliriz.
TAPU İNTİKALİ
Bundan sonra ise tapu müdürlüğünde yapılacak işler vardır. Tapumüdürlüğünde mesai saatinin yarısı ve hatta fazlası süresince tapumüdürlüğünde geçecek sancılı bir süreç beklemektedir sizi. Tapu müdürlüğünegelmeden önce gerekli belgeler gerekli makamlardan toplanır. Belediyedengerek olduğu durumda bazı evraklar temin edilir. Bir dizi karışık ve meşakkatlibelge işlemi (deprem sigortası poliçesi, tapu senedi, gerekli harçlarınödendiğine dair fatura ve fişler vs.) sonrası toplananlar tapu müdürlüğüneteslim edilir. Eğer işlemi sizin yerinize başkası yapıyorsa bu belgelerin işinevekaletname de eklenir. Veya bir avukata vekalet vererek de bu süreçlerleuğraşmaktan kurtulabilirsiniz. Tapu müdürlüğüne evrak işlemleri bittiktensonra para kısmına geçilir. İşin en stresli kısmı burasıdır. Ödenecek meblağbüyük olduğundan para sayma ve paranın sahte olup olmamasına dikkat etmekgereklidir. Burada finans işleri devreye girer ve banka ile yapılacakgörüşmelerle ödeme yöntemini belirleyebilirsiniz.
 
BÖYLE ÇOK UZUNMUŞ BİZ ARABAYI NOTERDE SATMIŞTIK ÖYLE OLMAZ MI?
Tapu intikal işlemleri yalnızca tapu müdürlüklerinde yapılmaktadır. Ancaknotere giderek de tahvil işlemi de denilen çevirme yöntemine başvurabilirsiniz.Noterde bu işlemle bir satış vaadi düzenletebilirsiniz. Böylelikle tapu intikalinigerçekleştirmeseniz de alım satım işinizi resmiyete dökmüş olursunuz. Tapumüdürlüğüne gitmeye veya gidip de orada işlemleri bitirmeye yeterli vaktinizyoksa bu işlemi vakit bulacağınız zamana kadar geçecek süre içerisindekendinizi garantiye alabilirsiniz.
BİTİRİRKEN
Mülkiyet hakkı anayasal bir haktır. Ancak işin önemi ve arada dönen paranedeniyle hukuk çerçevesinde düzen altına alınması şarttır.
Mağduriyetyaşamamanız dileğiyle.
HAFTAYA GÖRÜŞMEK DİLEĞİYLE…
AV. ASLICAN ÖZGÜR İLELİ
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Kurban Bayramı tebriği - İYİ Parti
Kurban Bayramı tebriği - Eskişehir Kent Konseyi