17 Kasım 2018 01:06
-A +A
Nurettin Bozan

Nurettin Bozan

GÖZE ÇARPMANIN 10 ÖNEMLİ İPUCU

Bazen gerçekten iyi olduğunuz halde istediklerinizi elde edemezseniz. Bu durumda imajınızı sorgulayın, başarı bilinçli olmakla, yakıcı ısrar, istekle ve de esnek olmakla gelir. Aşağıdaki önerilere kulak verin....
 
 
 1. Kendinizi iyi tanıtın: Profesyonel bir imaj tasarlayın, sürekli iyi giyinin, özenli olun. Özellikle ayakkabınızın boyalı olduğundan emin olun. İnsanlar elbiseleri ile karşılanır, davranışları, karakterleri ile uğurlanır.
 
 1. İyi bilgilenin : İnsanlar ve kurumlar hakkında ön bilgi sahibi olun. Araştırıcı olun. İşinizin özelliklerini, farklılıklarını ve de rakiplerinizi araştırın, tanıyın. Güç bilgidedir.
 
 1. Gönüllü olun: Bir iş toplantısında başkanlık edin , partilerde konuşun, insanların dikkatini çekmenizi sağlayacak gönüllü görevler üstlenin. İşin içinde olduğunuzda işe sahiplenme, öz güven artacaktır.   
 
 1. Yazılı hale getirin : Yaptıklarınızı yazılı kılın, raporlar tutun, çalışmalarınızı biriktirin. Ajandanıza her gelişmeyi ve de gelecek ile ilgili hususları not edin. Hatırlatıcı konuları belirtin. Söz uçar gider, yazı kalır.
 
 1. Etkili bir çevre edinin : Bağlantılarınızı kullanın, toplantılara gitmeyi ihmal etmeyin. Etkili iletişimin önemini bilin. Bu konudaki değişik seminerleri devamlı takip ederek kendinizi yenileyin.
 
 1. Güvenilir olun: İşi yapabilecek gibi görünün, zamanında işi bitirin, içinde bulunduğunuz kültürü, firmayı, çalışma biçimini iyi tanıyın. Güvenilir insanlara çek-senet işlemez.
 
 1. Yeterliliklerinizi bilin: Hangi konuda üstün, iyi becerikli olduğunuzu saptayın. Yeteneğinizin olduğu işi yapmaya çalışın. Hem mutlu hem daha verimli olursunuz. Eksik yönlerinizi tespit edip, donanımınızı yükseltin.
 
 1. İyi bir sunum yapın: Tarzınızı geliştirin,  gerekirse ilgili (Diksiyon/Güzel Konuşma Sanatı) hitabet vb. kurslara gidin.
 
 1. Yeni işlere başvurun: Alanınızdaki iş ilanlarını takip edin ve kendinizi deneyin. Teknolojik gelişmeleri devamlı takip edin. Yaptığınız işten memnun değilseniz, mutlu olacağınız işleri tercih etmeye çalışın.
 
 1. Kuralları  bilin: Her kuruluşta daimi bir sistem vardır. Hantal hatta işlemiyor olabilir ama kurallara göre oynamak zorunda olduğunuzu unutmayın. Sizin kafanızdakine göre değil kurumun sistemine göre davranın.
 

BAŞARININ ÖNÜNDEKİ ENGELLER

 
 1. “KİŞİSEL İLERLEMEK, BAŞKALARINI EZEREK MÜMKÜNDÜR” DÜŞÜNCESİNE İNANMAK,
 
 1. DÜZELTİLEMEYECEK VEYA DEĞİŞTİRİLEMEYECEK ŞEYLER İÇİN ENDİŞELENMEK,
 
 1. KENDİNİZİN YAPAMAYACAĞI ŞEYLERİ İMKANSIZ GÖRMEK,
 
 1. KÜÇÜK HESAPLARDAN UZAKLAŞAMAMAK,
 
 1. GELİŞMEYİ REDDETMEK,
 
 1. BAŞKALARINI BİZİM GİBİ İNANMAYA VE DAVRANMAYA ZORLAMAK.
 
EN ÖNEMLİ 6 KELİME : “VERİLEN GÖREVİ MÜKEMMEL BİR ŞEKİLDE  YAPTINIZ.”
 
EN ÖNEMLİ 5 KELİME :“BU KONUDA SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN ?
 
EN ÖNEMLİ 4 KELİME : “YANLIŞ YAPTIĞIMI KABUL EDİYORUM.
 
EN ÖNEMLİ 3 KELİME : “RİCA ETSEM YAPABİLİR MİYDİNİZ ?”
 
EN ÖNEMLİ 2 KELİME : “TEŞEKKÜR EDERİM”
 
EN ÖNEMLİ 1 KELİME : “BİZ”
 
EN ÖNEMSİZ 1 KELİME : “BEN”
 
                    HER DAİM 3 KAVRAM ÜZERİNDE ÖNEMLE DURULMALI:
 GÜVEN; GÜVEN YOKSA, KORKU HAKİMDİR.
 
 İLETİŞİM; İLETİŞİM YOKSA, YALAN HAKİMDİR.
 
SADAKAT; SADAKAT YOKSA, ANLAMSIZLIK HAKİMDİR.
 

DAVRANIŞ ; HERKESİN KENDİ  İMAJINI SERGİLEDİĞİ BİR AYNADIR.

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Sayfalar
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...

Eskişehir Yenigün GazetesiHaber Yazılımı Haber Scripti